Ulaşımın kolaylaşmasıyla beraber sadece yurtiçine değil yurtdışına olan rağbet de giderek artıyor. Pasaport ve vize edinmenin daha yaygın hale gelmesi ve daha birçok cezbedici sebep, yurtdışına çıkıp gezmeyi kolaylaştırıyor.

Özellikle ülkemizin coğrafi anlamda oldukça güzel bir konumda bulunması, komşularımızın ziyaret için kolaylık sağlaması gibi durumlar yurtdışına çıkmayı neredeyse gerekli hale getiriyor. Karadan direk bağlantılı olduğumuz komşu ülkelere karayolu aracılığıyla, özel araçla ya da toplu ulaşımla gitmek de mümkün. Bu sayede çok fazla harcama yapmadan birçok yabancı ülkeyi dolaşmak mümkün oluyor. Ülkemiz batısında Bulgaristan ve Yunanistan’la, doğusunda Azerbaycan, Gürcistan, İran ve Ermenistan’la, güneyinde ise Irak ve Suriye’yle komşu olan stratejik bir bölgedir.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/azerbaycan-baku-26156165.jpg

Ülkemizin komşusu olan ve Türkçeyi kendi lehçesiyle konuşan Azerbaycan, komşularımız arasında Türk insanını en çok seven ve en misafirperver olan ülkelerin başında gelir. Köklü bir geçmişi ve kendine has bir kültürü olan Azerbaycan, yurtdışı planları yapanlar için öncelikli ülkelerden biri olmalıdır.

Azerbaycan, Hazar Denizi’nin kıyısında yer alan, Türkiye’ye benzer şekilde Avrupa ve Asya arasında konumlanan, hem Müslüman olup hem de modern yaşamayı kendine ilke edinen yaşanılası bir ülke. Resmi olarak adı ise Azerbaycan Cumhuriyeti olarak biliniyor. Azerbaycan, bir de kendisine bağlı ancak özerk olan Nahcivan Özerk Cumhuriyeti’ni içeriyor.

Azerbaycan’ın Türkiye ile sınırı da Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti üzerinden sağlanıyor. Her ne kadar Türk kültürüne birçok yönden yakın olsa da sizi şaşırtacak farklı kültürel özellikler de Azerbaycan’ı farklı kılıyor. Türkiye’den geldiğinizi söylediğinizde de bu ülkenin hoşgörülü ve misafirperver insanları sizi daha farklı, daha samimi karşılıyor.

Bakü

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/azerbaycan-baku-45261800.jpg

Azerbaycan’da görülmesi gereken ilk durak, tabi ki ülkenin başkenti Bakü. Bakü aynı zamanda Kafkasların en büyük kenti olma özelliği taşıyor. 2 milyonun üstünde nüfusuyla Bakü, özellikle şehir merkezini yürüyerek rahatlıkla gezebileceğiniz bir yer. Bakü’de modern şehir bölümünün yanı sıra tarihi kısmın yer aldığı "İçeri Şehir" ve Sovyetler döneminde inşa edilen bölge yer alıyor. Bakü’yü ziyaret edenlerin tüm bölgeleri ziyaret etmesi, ülkenin tarihini ve güzelliklerini anlamak açısından büyük önem taşıyor.

Bunun dışında şehirde görülmeye değer en önemli yerler Bakü Bulvarı, Nizami Caddesi, Bakü Filarmoni Binası, Şehitler Yolu, Kız Kulesi, Havuzlu Meydan, Şirvan Şah Sarayı, Dom Sovyet, Nariman Narimanov Evi Müzesi, Tagiyev Tarih Müzesi, Rostropovich Müzesi, Nizami Azerbaycan Edebiyat Müzesi, El Yazmaları Müzesi, Halı Müzesi, TV Kulesi, Taza Pir Camii, Ermeni Kilisesi ve Rus Kilisesi olarak sıralanabilir. Acelesi olanlar müzelerin tamamını gezemeseler bile kiliseleri, camiyi, meydanları ve yapıları mutlaka görmeliler.

Bakü Caz Festivali

Azerbaycan özellikle caz ile olan ilişkisiyle diğer Müslüman ülkeler arasında farklı bir kültüre ev sahipliği yapıyor. Her yıl düzenlenen, Azeri caz sanatçılarının kulakların pasını sildiği enfes Bakü Caz Festivali tarihiyle gezi tarihinizi çakıştırmanızı tavsiye ederiz. Bunun yanı sıra opera ve tiyatroya verilen önem açısından da Azerbaycan, oldukça nitelikli bir durumdadır.

Gence (Ganja)

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/azerbaycan-gence-24931530.jpg

Azerbaycan dendiğinde akla ilk olarak Bakü gelse de elbette tüm ülke Bakü’den ibaret değil. Azerbaycan’ın Bakü’den sonra gelen ikinci büyük kenti Gence (Ganja) da oldukça cezbedici güzellikler içeriyor. Gence’yi değerli kılan en önemli konu, Leyla ile Mecnun da dahil olmak üzere Farsça birçok önemli eser yazan Nizami Gencevi’nin anıt mezarının burada bulunması. Ayrıca Gence’de yine bir Ermeni ve Rus Ortadoks Kilisesi, Kafkas Arnavut Kilisesi ve Juma Camii önemli dini eserler olarak sıralanabilir. Bunların dışında Han Bağı ve Şah Abbas Kervansarayı da Gence’ye gidildiğinde görülmesi gereken yerler.

Şeki Kasabası

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/azerbaycan-seki-kasabasi-38747137.jpg

Azerbaycan’da görmeye değer yerlerden bir tanesi de Şeki kasabası. Şeki kasabası kendine has mimarisi, İpek Yolu tarihi, Han Sarayı ve Kervansarayı’yla ziyaretçilerine harika zamanlar geçirme fırsatı sunuyor. Kafkas Dağları’nın eteklerinde yer alan Şeki kasabası size eşsiz bir doğa manzarası da sunacak.

Gobustan Milli Parkı

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/azerbaycan-gobustan-milli-parki-3406023.jpg

Azerbaycan’ın en önemli tarihi alanlarından bir tanesi olan Gobustan Milli Parkı, içinde grizu kayası, antik mağaralar, çamur volkanları ve çeşitli kalıntılar içeren ilgi çekici bir yer. Ayrıca bu alanda bulunan oldukça eski kaya oymaları, "olağanüstü evrensel değer" olarak UNESCO’nun Dünya Miras Listesi’ne alınmış durumda. Tarih öncesi ortaçağ dönemine ait yaşam, bitki örtüsü, hayvanlar ve avcılık hakkında önemli bilgilere sahip olmayı sağlayan Gobustan Milli Parkı’nda bulunan Küçüktaş, Jıngırdağ, Büyüktaş ve Yazılı Tepe dağları da devlet tarafından koruma altına alınmış durumda.

Naftalan Kasabası

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/azerbaycan-naftalan-kasabasi-99925695.jpg

Azerbaycan bünyesinde önemli bir sağlık turizmi bölgesini de barındırıyor. Naftalan kasabasında, senatoryum adı verilen otellerde, petrol gibi koyu renkli ve yoğun kıvamlı neft sıvısı bulunuyor. Kasabaya da adını vermiş olan bu sıvı içinde çamur banyosuna benzer bir uygulama yapılıyor ve bu uygulamanın başta deri hastalıkları olmak üzere kas ve kemik hastalıklarına, ürolojik rahatsızlıklara, damar ve sinir hastalıklarına iyi geldiği söyleniyor.

Haçmaz

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/azerbaycan-hacmaz-2393171.jpg

Azerbaycan’ın en çok turist çeken yerlerinden bir tanesi de Haçmaz. Haçmaz arkeolojik alan, medrese, kale ve caminin yanı sıra oldukça etkileyici kumsallara ve ormanlara da ev sahipliği yapıyor. Khudat Kalesi, Derbent Kalesi, Sarkartapa arkeolojik alanı, Şah Abbas Medrese ve Camii Haçmaz’ı görmeye değer kılan yapı ve alanlardan bazıları.

Azerbaycan Gezilecek Görülecek Yerler
4.8571428571429 TOPLAM 7 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...