Marmaris'in keşfedilmemiş tatil bölgelerinden olan Bozburun, tatile ihtiyaç duyan aynı zamanda sakinlik ve huzur arayanlar için eşi benzeri olmayan yerlerden.

Yemyeşil ormanların ve masmavi denizinin birleşmesiyle oluşan Bozburun için cennet köşesi desek doğru olur. Tatil yapmak için en güzel yerlerden olan Marmaris'in bu küçük beldesi görenleri şaşkına uğratacak cinsten.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/bozburun-gezilecek-yerler-2-51880528.jpg

Bozburun Merkez

2400 kişilik nüfusa sahip olan Bozburun, görünümü itibariyle balıkçı kasabasını andırmaktadır. Merkez çok kısa sürede gezilebilecek büyüklüktedir. Bu nedenle çok vakit kaybetmeden merkezi hızlıca turlayabilirsiniz. Hafif iklimi, yıl boyu sıcak oluşu ve bol oksijenli temiz havasıyla insana enerji veren Bozburun'da gezerken yorulmayacaksınız. Ancak olurda yorulursanız liman kenarında yer alan çok güzel kafelerde kahve ve çay molası verebilirsiniz.

Ayrıca Bozburun'dan bir hatıra kalsın istiyorsanız çevredeki hediyelik eşya dükkanlarından uygun fiyata çok güzel şeyler bulabilirsiniz. Peki "Bozburun'a ne zaman gitmeliyiz?" derseniz de size tavsiyemiz Eylül ve Ekim ayları olur. Çünkü sonbahar aylarında sıcaktan bunalmadan doğayla baş başa kalmak, denizi seyretmek insana farklı bir huzur ve vücut dinginliği vermektedir.

Orhaniye

Çam ağaçlarının çok olduğu, tertemiz havası, çarşaf gibi denizi ve manzarasıyla dikkat çeken Bozburun'a yaklaşık 25-30 km uzaklıkta bulunan Orhaniye köyü doğa harikası diyebileceğimiz bir yerdir. Buranın en önemli özelliklerinden birisi de sahip olduğu yat limanıdır. Yatçılar için vazgeçilmez uğrak yerlerindendir.

Kızkumu

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/kizkumu-orhaniye-marmaris-77779425.jpg

Burayı meşhur yapan en önemli şey yaklaşık 500 metre kadar denizin içine uzanan plajıdır. Burayı gördüğünüzde dayanamayıp suya girip yürümek isteyebilirsiniz. O derece şaşırtıcı ve farklı bir görüntüsü vardır. Bu farklı görüntünün altında yatan önemli bir efsane olduğunu belirtelim ve biraz bahsedelim.

Efsaneye göre; "Kralın kızı balıkçıya aşık olur. Kral'ın kızı geceleri sahile çıkıp mendil ile balıkçı delikanlıya haber verir. Bunu gören balıkçı sandalıyla gelir ve buluşurlar. Bu yaşananlar kralın kulağına gider. Bu duyduklarına kayıtsız kalamayan kral askerlerine emir verir. Kızımı balıkçıya haber vermeye giderken yakalayın, elindeki mendili alıp balıkçıya işaret verin ve balıkçıyı yakalayın der. Kral'ın dediği gibi olur ve kız askerlerin elinden bir şekilde kurtulup denizin ortasından balıkçıya koşmaya başladığı anda bir mucize olur. Kızın attığı her adımda ilginç bir şekilde deniz kumsala dönüşür. Bu esnada askerlerden biri ok ve yaya sarılır. Amacı delikanlıyı vurmaktır ama ok kıza saplanır. Bu olaydan sonra kumların renginin kızın kanıyla birlikte kırmızıya dönüştüğü rivayet edilir. Daha sonra balıkçıda kızda ortadan kaybolur." Burada yaşanılan sevgi ve aşkı gidince sizinde hissedip güzel vakit geçirmenizi dileriz.

Hisarönü

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/bozburun-gezilecek-yerler-hisaronu-1168295.jpg

Hisarönü körfezine gelmişken yapılacak en iyi aktivite deniz sörfüdür. Çünkü yazın esen rüzgarı yelken sporlarının yapılması açısından büyük avantaj sağlar. Başka bir aktivite ise biniciliktir. Bölgede binicilik ve at safari (at ile gezmek) hizmeti veren birçok tesis bulunmakta. Aynı zamanda bu konularda eğitim de verilmekte.

Antik kente ilgim var, tarihi mekanları seviyorum derseniz de Eren dağın'da yer alan Hemithea tapınağını görebilirsiniz. Biraz ilerisinde yer alan Ortaçağ Kalesini de görmeden dönmeyin.

Turgutköy

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/bozburun-gezilecek-yerler-turgutkoy-37532868.jpg

Turgutköy'de kesinlikle görmeniz gereken muhteşem güzelliği sahip olan yer Turgut Şelalesi'dir. 4 metre yükseklikten akan şelalenin görüntüsü, şırıl şırıl sesi, çevresindeki ağaçlarla bütünğü insana adete yaşam enerjisi, pozitiflik vermektedir. Bizce buraya uğramadan tatilinizi bitirmeyin.

Bozburun'da Yemek

Evet! Sizler için mekan mekan gezip nerde hangi lezzeti tatmalıyız araştırdık.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/bozburun-gezilecek-yerler-yemek-48480507.jpg

Sorbe

Liman Ağacı pastanesinde yarı keçi, yarı inek sütü olan dondurması ve lezzetli sorbelerin olduğu bu yeri asla atlamayın deriz.

Adres: Bozburun Mahallesi, Kordan Caddesi, No: 53, Marmaris/Muğla

Mantı

Lokum Mantı Evi Ve Ev Yemekleri; El yapımı, kaşık kaşık yiyeceğiniz çok lezzetli mantıları var. Sadece mantı değil aynı zamanda arnavut ciğeri, portakallı enginar, kuru fasulye ve çip börek de en az mantı kadar lezzetli olan diğer ev yemeklerindendir. Bu yemeklerimizin üstüne dondurmalı irmik tatlısı ve yanına da zencefilli limonata çok iyi eşlik edecektir.

Adres: Bozburun Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi, No: 29, Marmaris/Muğla

Balık

Kocabahçe Glamping, denizden yeni çıkan taptaze balıkların tadı burada çıkar. Eğer benim gibi balık severseniz kesinlikle bu balıkların tadına bakmadan gitmeyin.

Adres: Bozburun Mahallesi, Kocabahçe Koyu, 48710, Marmaris/Muğla

Kıymalı Börek

Okyanus unlu mamülleri'nin yaptığı kusursuz lezzet, sıcak sıcak fırından yeni çıkmış bir kıymalı böreğe kim hayır diyebilir ki? Sadece kıymalı börek değil çay saatine uygun her şey mevcut. Özellikle de eklerini de kesinlikle denemelisiniz.

Adres: Bozburun Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi, 48710, Marmaris/Muğla

Bozburun'da Şenlikler Ve Festivaller

  • Bozburun Kano Şenliği: Genelde Haziran ayında düzenlenen yerli halkın daha doğrusu gençlerinin katıldığı bir etkinliktir ve çok eğlencelidir.
  • Bozburun Gulet Festivali: Her yıl ekim ayının sonunda gerçekleşir. Ayrıca Bozburun Gulet imalatı ve işletmesi ile adını dünyaya duyurmuştur.
  • Marmaris Yat Festivali: Uluslararası Yat Kulübü tarafından her yıl mayıs ayında düzenlenir.
  • Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali: Her yıl 6-9 Ekim tarihleri arasında yerli ve yabancı genç yönetmenler binlerce izleyen önünde çalışmalarını sergiler.
  • Marmaris Kadın Ve Sanat Festivali: 8-28 Mart tarihlerinde düzenlenir.

Bozburun'da Alışveriş

Gezip gördük artık dönme vakti diyorsanız bizden size tavsiye yörede yetişen doğal nane, kekik, adaçayı gibi otların isteğinize göre hem taze hem de kurutulmuş olarak satın alabilirsiniz. Aynı zamanda Datça kekiği balı, datça bademi, zeytinyağı, yeşil zeytin ve yuvarlak köy ekmeği almadan dönmeyin.

Bozburun: Cennet Köşesi
5 TOPLAM 14 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...