Kocaeli’nin doğal zenginliklerinden biri olan Maşukiye, günübirlik ve konaklamalı olarak tercih edilebilecek muazzam bir yerdir.

Büyük şehirlere olan yakınlığı dolayısıyla özellikle yerli turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilir. Nüfusu çok yoğun olmamakla birlikte sakin bir atmosfere sahiptir. Dolayısıyla dinlendirici ve kısa süreli bir tatil arayışı içerisinde olanlar için ideal olacaktır.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2019/01/masukiye-34225513.jpg

Maşukiye’de Gezilecek Yerler

Maşukiye genel itibari ile köy sayılmaktadır. Asıl avantajlı tarafı ise etrafının da doğal ve tarihi bir zenginlikle çevrelenmiş olmasıdır. Eğer yeteri kadar zamanınız varsa Maşukiye’den sonra çevresini, daha sonra ise Bolu ve Sakarya’nın kendine özgü yerlerini keşfedebilirsiniz. Sadece kendisi dahi dereleri, şelaleleri ve yeşilin tonları ile gezilecek birçok doğal mirasa sahiptir.

İsminin Maşukiye olmasının nedeni ise anlamlı bir duruma dayanır. Eski zamanlardan beri balayı bölgesi olarak kullanılan bu yere ‘’aşık’’anlamına gelen ‘’maşuk’’ kelimesinden esinlenilerek ‘’Maşukiye’’ adı konulmuştur. Köyde ilk yerleşimin başlaması ise 19. yüzyılın ortalarına uzanmaktadır. Zamanla çeşitli göçlere maruz kalmış ve günümüzdeki konumuna ulaşmıştır. Maşukiye, turistik bir amaç gözeterek gezilmek için ziyaret edilebileceği gibi piknik, yürüyüş gibi aktiviteler için de tercih edilebilir.

Kartepe

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/10/kartepe-kayak-merkezi-89640008.jpg

Kartepe Maşukiye’ye oldukça yakın bir konumda yer almaktadır. Dolayısıyla Maşukiye gezisinde rahatlıkla Kartepeyi’de ziyaret edebilirsiniz. Özellikle ocak, şubat gibi kar tatili zamanlarında sizin için ideal bir tatil noktası olacaktır. Kartepe, turizm açısından da ülkemizin en önemli değerlerinden biri sayılmaktadır. Özellikle kayak sezonunun açıldığı kış aylarında, ülkemizin ve dünyanın çeşitli yerlerinden birçok turist bölgeyi ziyaret etmekte, atmosferinin tadını çıkartmaktadır.

Siz de Maşukiye gezinizi renklendirmek istiyorsanız Kartepe’ye uğramak son derece keyifli bir seçenek olacaktır. Adından da anlaşılacağı üzere genel olarak kar ve kış teması üzerine ilgi gören bir yer olsa da tertemiz doğası ve bitki zenginliği ile yılın her mevsimi ziyaret edilebilir.

Kartepe Detaylı Gezi Rehberi  

Aygır Deresi

Maşukiye denilince akla gelen ilk yerlerden biri de Aygır Deresi olmaktadır. Tek başına bile Maşukiye’yi ziyaret etmek için yeterli bir sebep olabilir. Diğer adı ile ‘’Aşıklar Diyarı’’ olarak bilinir. Yemyeşil yürüyüş alanları, kendine has su kaynakları, dereleri ile görsel açıdan bambaşka bir güzellik taşımaktadır. Doğaya ait fotoğraf, gezinti, spor gibi birçok aktivite için uygun olan Aygır Deresi, Maşukiye ziyaretçileri tarafından mutlaka gezilmeli, her karesi keşfedilmelidir.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2019/01/masukiye-aygir-deresi-92571732.jpg

Bölge, ziyaretçiler için çeşitli imkanları da bünyesinde barındırmaktadır. Doğayla iç içe bir yemek için de tercih edilebilir. Maşukiye’nin asıl güzelliğini kazanmasını sağlayan, hatta sembolü niteliğinde olan Maşukiye şelalesi de bu bölge içerisinde yer almaktadır. Piknik yapmak isteyenler için de elverişli alanlar yer almaktadır. Bu elverişliliği sayesinde günübirlik ziyaretler için tercih edilen yerlerin başında gelir.

Kuzu Yaylası

https://www.izbilir.com/uploads/images/2019/01/kuzu-yaylasi-71474621.jpg

Maşukiye’de ziyaret etmeniz gereken temel noktalardan biri de Kuzu Yaylası’dır. Konum olarak Sapanca Gölü ile Kartepe arasında bulunur. Kartepe rotası üzerinde bulunan bu yüksek nokta, muazzam manzarası ile ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatmaktadır.

Özellikle kuş bakışı manzaralardan hoşlanıyorsanız mutlaka bu yaylası es geçmemelisiniz. Manzaranın yanı sıra sahip olduğu huzur verici atmosfer de başlı başına yaylayı özel bir hale getirmektedir.

Genel itibari ile sessiz, sakin, dingin ve dinlendirici niteliklere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Göl manzarası eşliğinde vakit geçirmek dahi keyifli bir anı olarak hafızalarınızda yer edinecektir. Kuş cıvıltıları eşliğinde dinlendiğinizi hissetmek istiyorsanız Maşukiye’de ilk adresiniz Kuzu Yaylası olmalıdır.

Sapanca Gölü

https://www.izbilir.com/uploads/images/2019/01/sapanca-golu-72811328.jpg

Eğer vaktiniz varsa mutlaka Sapanca Gölü çevresinde de vakit geçirmelisiniz. Maşukiye’ye oldukça yakın mesafede yer almasından dolayı bu gezi listesinde yer almaktadır. Özellikle bahar aylarında göl etrafında çeşitli aktiviteler gerçekleştirmek son derece keyifli olacaktır. Göl etrafında bisiklete binmek, yürüyüş yapmak gibi aktiviteler, yapılan özel parkurlar sayesinde daha kullanışlı bir hale gelmiştir. Özellikle engebesiz bir yapıya sahip olmasından dolayı yormayacak, aksine sizi rahatlatacaktır.

Göl yapısı ve çevresindeki imkanlar itibari ile kahvaltı, akşam yemeği gibi öğünler için de tercih edilebilir elverişliliğe sahiptir. Maşukiye’den sonra Sapanca’da daha çok vakit geçirmek isterseniz çeşitli konaklama seçeneklerinden de faydalanabilirsiniz.

Maşukiye’de Ne Yenir?

Alabalık: ‘’Maşukiye’de ne yenir?’’ sorusuna verilebilecek en güzel yanıtlardan biri kuşkusuz alabalık olacaktır. Ziyaret sırasında siz de birçok balık restoranı olduğunu fark edeceksiniz. Eğer piknik amacı ile gitmiyorsanız akşam yemeği için alabalık tercih edebilirsiniz.  Maşukiye alabalığını özel yapan asıl etken ise kiremitte yapılıyor olmasıdır.

Et ve tavuk ürünleri: Doğa ile iç içe olan çoğu yerde olduğu gibi Maşukiye’de de mangal üzerine hizmet sunan restoranlar yer almaktadır. Köfte, tavuk, pirzola gibi seçeneklere menülerde sık sık rastlanacaktır.

Kahvaltı: Özellikle erken saatlerde Maşukiye ziyareti yapanlar için Sapanca kahvaltısını tavsiye edebiliriz. Maşukiye ormanı ya Sapanca gölü kıyısında, doğa ile iç içe ortamda tertemiz hava eşliğinde yapılan doğal kahvaltı son derece lezzetli bir seçenek olacaktır.

Gözleme: Gözleme sevenler bu lezzeti bir de Maşukiye’de denemelidir. Özellikle kış aylarında sıcak bir şekilde servis edilen gözleme, hem kahvaltı hem ara öğünler için tercih edilebilir. 

Mezeler: Maşukiye restoran ve lokantalarında yoğurtlu ve salçalı başta olmak üzere çeşit çeşit mezeler bulunmaktadır. Özellikle yoğurtlu mezelerinin ayrı bir lezzete sahip olduğunu belirtebiliriz.

Zeytinyağı ve sebzeler: Maşukiye yemeklerinde genellikle tam doğal zeytinyağı kullanılmaktadır. Dolayısıyla yemekler daha lezzetli hale gelir. Ek olarak doğal ortam içerisinde yetiştirilen sebzeler ile zenginleştirilir.

Maşukiye’de İklim

Maşukiye iklimi, Karadeniz ve Akdeniz ikliminin kesişim noktası olarak kabul edilebilir. Dolayısıyla yaz aylarında hava mevsim normalleri doğrultusunda sıcak, kış aylarında ise soğuktur. Kartepe’ye olan yakınlığından da anlaşılacağı üzere özellikle ocak, şubat aylarında kar yağışı olur.

Her mevsim ziyaret edilmeye elverişlidir ancak yürüyüş, piknik, bisiklet gibi aktiviteler için bahar ayları daha uygundur. Özellikle sonbahar aylarında yaprakların dökülmesi ile hoş bir görünüme sahip olur. Kartepe’ye olan yakınlığından dolayı kış aylarında da kayak vb. amaçlar için tercih edilebilir.

Maşukiye’de Gece Hayatı

Maşukiye, doğal atmosferi için tercih edilen bir bölge olduğu için renkli ve hareketli bir gece hayatı yoktur. Ancak özellikle kış sezonunun açıldığı zamanlarda Kartepe, gece hayatı isteyenler için seçenek olacaktır. Kartepe, çeşitli eğlenceler düzenlenmesinin yanı sıra gece hayatına yönelik mekanlara da sahiptir.

Maşukiye Günlük Harcama

Maşukiye’de tercih edilebilecek seçenekler birçok açıdan çeşitlilik gösterdiği için, günlük harcama miktarını tahmin etmek de zor olacaktır. Ziyaretin günübirlik ya da konaklamalı olması, yemeğin restoranda ya da piknik aktivitesi şeklinde yenilmesi, yakın konumda bulunan yerlerin ziyaret edilmesi gibi ek seçenekler harcamayı oldukça özgün hale getirecektir.

Maşukiye’de Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Doğal ortama sahip olduğu için yürüyüş ve bisiklet gibi aktivitelerde son derece dikkatli olunmalıdır.
  • Piknik yapılacak ise çevreyi temiz tutmaya özen gösterilmelidir.
  • Özellikle bahar aylarında atv, bisiklet gibi aktiviteler keyifli olacaktır. Uygun fiyata kiralama seçenekleri için önceden araştırma yapmak faydalı olacaktır.
  • Sapanca Gölü balık tutmak için elverişli bir yapıya sahiptir ancak bunun için kendi malzemeleriniz olsa dahi belli bir ücret ödemeniz gerekmektedir.
Maşukiye Gezi Rehberi (Detaylı)
5 TOPLAM 1 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...