Kuzey Amerika’da federal bir Cumhuriyet olan Meksika, keşfedilmesi gereken ayrı bir dünya gibidir. 1.964.000 kilometre kare yüzölçümü ile dünyanın en büyük ülkeleri arasında yer alır.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/meksika-21844969.jpg

Kilometrelerce uzanan sahili, tarihi geçmişi, doğal güzellikleri, kendine özgü mutfağı ve kültürel yönden zenginliği ile ilgi kazanmakta, dünyanın her yerinden turist ağırlamaktadır. Ülkenin nüfusu, etnik çeşitliliği ve kültürlerin harmanlanması ile oluşan renkli bir atmosfere sahiptir.

Birbirinden farklı 67 dil konuşulsa da yaygın olanı İspanyolca ve İngilizce’dir. Ekonomik yönden gelişim halinde olmanın yanı sıra sınıf farklılığının yoğun olduğu ülkeler arasındadır. Güneyinde Pasifik okyanusu bulunan bu ülke, stratejik olarak da önemli bir konuma sahiptir.

Mexico City

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/meksika-mexico-city-6610122.jpg

Meksika’nın en önemli şehirlerinden biri olan Mexico City aynı zamanda ülkenin başkentidir. Azteklere kadar uzanan tarihi geçmişi ile zengin eserlere ve kültürel değerlere sahiptir. Sanatsal yönden oldukça gelişmiş bir şehirdir. Müzeleri, mimarileri, sokak müzisyenleri ile ziyaretçilerine son derece keyifli anlar yaşatacaktır. Tarihi dokuya sahip bu şehrin sokaklarında yürümek dahi ayrı bir haz vermektedir. Şehirde yapılabilecek nitelikli aktivitelerden bazıları ise şunlardır;

 • Bağımsızlık Meleği adı ile bilinen bağımsızlık anıtı, şehrin sembolü niteliğinde olup Meksika için önemli bir yere sahiptir. 1910 yılında inşa edilen bu yapı, Cuauhtemoc bölgesinde bulunur.
 • Arkeolojik eserlere ilgi duyanlar Museo el Templo Mayor’u ziyaret edebilir. Aztek piramidine ait kalıntılar burada yer almaktadır.
 • Dünya çapında en geniş antropoloji müzesi olma özelliği gösteren Museo De Antropologia, şehrin ziyaret edilebilecek önemli yapılarından biridir.
 • Dünyanın en büyük meydanlarından biri olan Zocalo Meydanında vakit geçirmek Mexico City gezisinin ana parçalarından biri olacaktır.

San Cristobal

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/meksika-san-cristobal-4959062.jpg

Meksika’da huzur ve keyif dolu bir gün geçirmek amacı ile mutlaka San Cristobal’a en az bir gün ayrılmalıdır. Kendine özgü sokakları, geleneksel mimarileri, minik ve şirin evleri, samimi satıcıları ile özel bir atmosferi vardır. Çeşitlilik halinde bulunan katedral ve kilise ziyaretleri yapılarak şehrin tarihi hakkında bilgi elde edilebilir.

Merida

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/meksika-merida-31285571.jpg

Meksika’nın en önemli tarihi şehirlerinden biridir. Köklü geçmişi Maya Uygarlığına kadar uzanmaktadır. Atlat okyanusunun yakınında yer alması ile stratejik olarak da değerli bir yere sahiptir. Geçmişinde çeşitli ülkelerin sömürgesi altında olduğu için mimari yapısı da birçok kültürden izler taşımaktadır. Bu şehirde yapılacak başlıca aktiviteler ise;

 • Şehrin adını taşıyan Merida Katedrali ziyaret edilebilir.
 • En ünlü meydanı Hidalgo meydanıdır. Bu meydanda kısa sürede olsa vakit geçirmek şehir atmosferinin daha iyi hissedilmesini sağlayacaktır.
 • Meksika Körfezi ve plajlara konum olarak çok yakındır. Meksika seyahatinde denize de yer vermek isteyenler bu bölgelere de uğrayabilir.
 • Peon Tiyatrosu bu şehirde yer almaktadır.

Cancun

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/meksika-cancun-16493505.jpg

Meksika’nın turizm odaklı tatil yerlerinden biridir. Özellikle yaz sezonunda çeşitli ülkelerden gelen turistler ile kalabalıklaşır. Konum olarak güneydoğu kesiminde yer alır. Tertemiz beyaz kumları, palmiye ağaçları ve berrak denizi ile doğallığın en güzel halini sunan bu kent, aynı zamanda adaya bağlıdır. Museo Subacuatico de Arte bu kentte yer almaktadır. Ünlü bir denizaltı müzesi olan bu yapı, çeşitli yüzücü ekipmanları yardımı ile su altında ziyaret edilmektedir. Mujeros plajı ve Avenida Hidalgo caddesi kentin en önemli turistik alanlarından bazılarıdır.

Uxmal

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/meksika-uxmal-40394420.jpg

Yucatan eyaletine bağlı olan bu Meksika kenti, Maya uygarlığına dair taşıdığı izler ile tarihi bir değere sahiptir. Kuruluşu beşinci ve altıncı yüzyıllara kadar uzanan köklü geçmişi ile Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yerini koruyan bir bölge olmaktadır. Doğal ve tarihi atmosferi ile oldukça etkileyici olmanın yanı sıra ziyaret edilebilecek birçok yapıya da ev sahipliği yapmaktadır. Piramitler, tapınaklar, saraylar kentin kültürel yapısını zenginleştiren en önemli unsurlardır. Büyük Piramit ve Kahin Tapınağı bu kentte yer almaktadır.

Oaxaca

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/meksika-oaxaca-38638310.jpg

Ülkenin güney kesiminde yer alan bu kent, turistlerin en çok ilgi gösterdiği bölgelerden biridir. 16. yüzyılda kurulmuş olması ile ülke tarihine ışık tutmaktadır. 1000'i aşkın anıtı ve geleneksel mimarideki evleri ile sokaklarında dolaşmak dahi oldukça verimli bir kültürel aktivite olacaktır. Şehir içinde ün kazanmış Costes’in evi, Juarezin evi gibi yapılar da ziyaret edilebilir. Çok yakınlarında Monte Alban Arkeolojik bölge ve Cuilaban köyü bulunur, bu kente gelindiği zaman uğramak geziyi daha zengin bir hale getirecektir. Oaxaca, 1987’den itibaren Unesco kültür listesinde yer almaktadır.

Guadalajara

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/meksika-guadalajara-72960194.jpg

Ülkenin en büyük ikinci kenti olmakla birlikte aynı zamanda en gelişmiş şehirlerinden biridir. Doğal bir güzelliğe sahip Chapala gölü de bu bölgede bulunmaktadır. Mimarisi, sokakları, caddeleri, katedralleri, alışveriş merkezleri ve huzur dolu parkları ile yerli ve yabancı turistler tarafından sevilen bir şehirdir. Özellikle Avenida Juarez de bölgesi alışveriş noktası olarak ün kazanmıştır.

Chicken Itza

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/meksika-chicken-itza-96381565.jpg

Arkeolojik kalıntıların merkezi olarak kabul edilen bu kent, El Castillo’ya ev sahipliği yapmaktadır. 365 basamağı ile oldukça etkileyici bir görünüme sahip olan yapı, Kukulcan Piramidi’nin işlevi sayesinde gün dönümlerini belli edecek şekilde yer almaktadır. Burada ziyaret edilmesi gereken önemli yerlerden bazıları ise;

 • Savaşçılar Tapınağı
 • Balo Salonu
 • Mayaların gözlem evi olarak kullanılan El Caracol
 • Maya kültürüne ait top oyunlarının kalıntılarını içeren Juego De Pelota

Puebla

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/meksika-puebla-29976736.jpg

Meksika başkentine yaklaşık 140 km uzaklıkta bulunmaktadır. Tarihi evlerle donatılmış sokakları, yemekleri, sanatsal yapısı ile turistlerin de yoğun beğenisini kazanmaktadır. Katedral ve çan kulesi ile kültürel yapısı daha da zengin bir hale gelmiştir. Unesco Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan dünya şehirlerinden biridir.

Campeche

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/meksika-campeche-93493655.jpg

Kıyıda bulunması nedeni ile liman şehri olarak tanımlanmaktadır. Meksika’nın tarihini yansıtan yapı ve değerlere sahiptir. İspanyollar döneminde kurulmasının yanı sıra korunma amacı ile inşa edilmiş kale ve surlarla donatılmıştır. Özellikle Kukulkan gibi piramitleri arkeolojik açıdan oldukça değerlidir. Ayrıca günümüzde müze olarak turistik değer taşıyan birçok yapıya sahiptir.

Meksika’da Ne Yenir?

Gazpacho Çorbası: Meksika mutfağında acı ve baharat sık olarak kullanılır. Bu çorba domates ve salatalık gibi sebzelerin yanı sıra sirke ve biber ile hazırlanır. Farklı bir özelliği ise soğuk bir şekilde sunuluyor olmasıdır.

Taco: Meksika mutfağı denilince akla gelen ilk lezzetlerden biridir. Hem yabancılar hem de yerliler tarafından sıklıkla tüketilir. Tortilla ekmeğinin içinde marul, havuç, peynir, domates ve mekandan mekana değişen çeşitli sebzeler ile servis edilir.

Quesadilla: Meksika mutfağına ait olan Quesadille, yavaş yavaş tüm dünyaya yayılmaktadır. Tortilla ekmeğinin içerisine sebzeli tavuk ya da et konularak dürüm haline getirilir. Yanında biber de dahil olmak üzere birçok baharat ile birlikte servis edilir.

Burrito: Tortilla ekmeğinin dürüm haline getirilerek hazırlanan Burrito, et ya da tavuk kullanılarak hazırlanır. Çeşitli sebze, baharat ve soslar ile lezzeti arttırılır.

Fajita: Soğan ve etin ana malzeme olarak kullanıldığı Meksika yemeği Fajita, günümüz itibari ile tüm dünyada tüketilir bir hale gelmiştir.

Cajeta: Keçi sütü kullanarak hazırlanan cajeta, Meksika’nın yerel tatlılarından biri olarak kabul edilmektedir. Tek başına ağır geleceği için ekmek ya da kağıt helva arasına sürülerek tüketilir.

Empanada: Kıymalı hamurun yağda kızartılmış şeklidir. Meksika başta olmak üzere birçok ülkede tüketimi yaygınlık kazanmıştır.

Tamale: Meksika’da, sokak lezzetlerinden biri olması nedeni ile sık sık karşılaşmak olağan olacaktır. Mısır ya da muz yapraklarının iç kısmına hamur konularak sarılır ve bir süre pişirildikten sonra servis edilir.

Meksika İklimi

Ilıman bir iklim yapısına sahip olan Meksika’da aşırı soğuk hava görülmemektedir. Bu nedenle kış mevsiminde de ziyaret edilebilir. Kuzey kısmı kışın daha soğuk olsa da genellikle eksilere kadar düşmemektedir. Yaz aylarında da çöller dışında ortalama 25-29 derece arası sıcaklıklar görülür.

Meksika Para Birimi

Meksika’da para birimi olarak Meksika Pesosu (MXN) kullanılmaktadır. 10 MXN günümüz itibari ile yaklaşık 3.22 TL’ye denk gelmektedir.

Meksika Günlük Harcama

Meksika fiyat aralıklarının ve sınıf farklılıklarının yüksek olduğu bir ülkedir. Buna göre günlük harcama da şehre ve tercih edilen mekanlara göre büyük bir değişiklik gösterir. Yemek başta olmak üzere birçok konuda oldukça ucuz imkanlar bulabilmek mümkündür.

Meksika Gece Hayatı

Meksika gece hayatı yönünden oldukça aktif bir ülkedir. Çeşitli bölgelerde yoğunlaşan bar, gece kulübü ve çeşitli eğlence merkezleri hem yerel halk hem de çeşitli ülkelerden gelen turistlerin katılımı ile canlı ve hareketli bir yapıya sahiptir. Özellikle başkentte birçok gece mekanı yoğun ilgi görmektedir. Gece hayatına genel olarak güvenli bir ortamın hakim olduğu söylenebilir.

Meksika’da Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Meksika’da ikram edilen bir yemeği geri çevirmek genellikle saygısızlık olarak kabul edilir.
 • Dolmuş parası, alışık olunandan farklı olarak binerken değil inerken ödenir.
 • Şehirlerarası yolculuk yapan otobüs molaları yaklaşık 5-10 dakika civarındadır.
 • Meksika oldukça geniş yüzölçümüne sahip bir ülkedir. Dolayısıyla bazı şehirleri arasında saat farkı görmek şaşırtmamalıdır.
 • Ulaşım seçenekleri geniştir ve birçok açıdan farklılık gösterir. Terminal sayısı genellikle birden fazladır. Her bütçeye uygun ulaşım imkanı bulunsa da ucuz otobüslerde güvenlik sorununun daha fazla yaşandığı söylenebilir.
 • Birçok ülkede olduğu gibi Meksika’da da uber kullanımı yaygındır. Çoğu zaman taksiye göre daha avantajlı olabilir.

Meksika'yı Tanıtan Kısa Film

Meksika Gezi Rehberi
5 TOPLAM 1 OY
ÖNE ÇIKANLAR
  YORUMLAR (0)
  Yorum Yaz...