Sarıkamış Kayak Merkezi, tarihi Sarıkamış harekatı ile ün kazanmış olan bu ilçe, Kars iline bağlıdır. Bilinen bir rivayete göre adını Sarıkamış çukuru olarak bilinen bölgeden almıştır. Sarıkamış kış tatili için en önemli kayak merkezlerimizdendir.

Ülkemizin en önemli kayak merkezlerinin arasında yer alan Sarıkamış Kayak Merkezi, turizm yönünü güçlendirmek amacı ile milli park sınırları içine dahil edilmiştir. Konum olarak avantajlı bir noktada olduğu söylenebilir.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2019/01/sarikamis-kayak-merkezi-2699494.jpg

Sarıkamış Kayak Merkezi Nerede?

Sarıkamış Kayak Merkezi, Sarıkamış ilçesi Kars ilimize bağlıdır. Havaalanından kayak merkezine ulaşım sağlamak yaklaşık yarım saat kadar sürmektedir. Bununla birlikte ilçe merkezi ve çeşitli yerlerden belediye otobüsleri ile ulaşım sağlamak mümkün olmaktadır. Çevre illerden gelenler genellikle günübirlik ziyareti tercih etse de konaklama imkanları da kayak merkezi içerisinde bulunmaktadır. Önceden rezervasyon yaptırıldığı takdirde yer bulmak zor olmayacaktır.

Kayak Malzemeleri & Kayak Pisti

En önemli kış aktivitelerinin arasında kayak geldiği için çeşitli malzemeleri kiralama imkanı da kolay ve pratik bir şekilde sunulmuştur. Sarıkamış 2700 metreye ulaşan rakımı ile ülkemizin en yüksek yerleri arasında yer almaktadır. Bu durum ilçeyi kış turizmine daha elverişli hale getirir.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2019/01/sarikamis-kayak-merkezi-29997658.jpg

Bununla birlikte Kar uzunluğunun bir buçuk metreye kadar ulaştığı dönemler yaşanır. Mart ayında erimeye başlayan kar ile kayak sezonunun en uzun sürdüğü turizm merkezlerinden biridir. Sarıkamış'ın yüksek rakımında yetişen tek bitki, Sarıçam bitkisidir. Kilometrelerce uzunluğu olan kayak pisti de sarıçamlarla kaplıdır. Bu kayak merkezini özel yapan bir diğer etken ise karın kristal yapıya sahip olmasıdır. Bu kendine has özellikleri ile vakti ve imkanı olanlar için mutlaka tercih edilmesi gereken kış tatil bölgelerinden biri olmaktadır. Sarıkamış'da gezilecek yerler ve daha detaylı bilgiye aşağıdaki Sarıkamış gezi rehberimizden ulaşabilirsiniz.

Sarıkamış Detaylı Gezi Rehberi  
Sarıkamış Kayak Merkezi
5 TOPLAM 2 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...