İkinci dünya savaşından sonra büyük bir kısmı harap olan Varşova, ilerleyen yıllarda hızla gelişerek dünyanın ilgi odaklarından bir şehir haline dönüşmüştür.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/polonya-varsova-92226180.jpg

Sanatsal, kültürel ve tarihi olarak üst bir konuma erişen şehir yapısı her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. Vistül Nehri üzerinde bulunan bu şehir, aynı zamanda Polonya’nın başkentidir.

Ülkenin çeşitli yönlerden en gelişmiş şehri olmakla birlikte en büyük şehri olma niteliğini kazanmıştır. Şehir yapısının genellikle sakin bir atmosfer içinde olduğu söylenebilir.

Eski Şehir Merkezi

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/varsova-eski-sehir-merkezi-85081459.jpg

İkinci dünya savaşından sonra, şehrin toparlanma zamanlarında inşa edilen bu merkez, mimari yapısı ile geçmişi gözler önüne sermektedir. 1980’li yıllarda geliştirme çalışmaları yapılmış olsa da kendine has tarihi dokusunu korumaktadır. Dolayısıyla hem merkezi konumu hem de ülke için taşıdığı kültürel değer bakımından Varşova gezisinde görülmesi gereken yerlerden biri olmaktadır.

Kaldırımları, merdivenleri ve mimari yapısı ile eski bir görünüm sergilese de alışveriş merkezleri, kafeleri, çeşitli dükkanları ile modern bir içeriğe sahiptir. Bu merkeze havaalanından otobüs ile doğrudan ulaşım sağlanabilir.

Frederic Chopin Müzesi

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/varsova-frederic-chopin-muzesi-77787732.jpg

Varşova seyahatini müze ziyareti ile daha verimli hale getirmek isteyenler mutlaka klasik müzik sanatçısı Frederic Chopin için yaptırılan bu müzeye uğramalıdır. 1945’ten beri hizmet veren bu müze hem tarihi hem de kültürel olarak son derece önemli bir yere sahiptir. 11 bölümden oluşan bu biyografik temalı müze, Frederic Chopin’in daha iyi tanınmasına yardımcı olmaktadır. Ona ait bilgilere ve çeşitli eşyalar müzikal bir şekilde ziyaretçilerine sunulmaktadır. Konum olarak Okolnik caddesinde yer alır ve akşam saat 20.00’a kadar açıktır. Dış görüntü olarak iki katlı beyaz bir konağı andırır.

Lazienki Parkı

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/varsova-lazienki-parki-19610840.jpg

Sakin bir mola ihtiyacı duyulduğunda bu park, dinlendirici ambiyansı ile ideal olacaktır. Bilinen diğer ismi ile "Bahçeli Saray" olarak anılan bu park, yeşillerle donatılmış huzur verici atmosferi ile yerli ve yabancı tüm turistlerin ilgisini kazanmaktadır. Büyük bir alanı kapsayan ağaçlıklı yapısı, bünyesinde barındırdığı göller ve bir düzen içinde bulunan yapısı ile şehir için doğal bir değer taşımaktadır. Tüm bunların yanı sıra bahçenin içerisinde müzeye de yer verilmiştir. Keyifli zamanlar geçirmek için kısa bir süre için de olsa vakit ayırılması gereken yerlerden biridir.

Barbakan (Warsaw Barbican)

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/varsova-barbakan-57955247.jpg

16. yüzyıldan itibaren günümüze ulaşmış olan bu tarihi yapı, Giovanni Battista Venetian tarafından inşa edilmiştir. O yıllarda kentin savunmasını sağlamak amacıyla tasarlandığı için surlar ve kalelerden oluşmaktadır. Şehir için hem sanatsal yönden hem tarihi yönden büyük önem arz etmektedir. Dolayısıyla turistler tarafından da yoğun ilgi görmektedir. Mimari yapısı ile Orta Çağ’ı yansıtan görünümü etkileyici bir nitelik kazanmaktadır. Özellikle fotoğraf çekimi için kullanıldığında sanatsal kareler elde etmek de mümkün.

Meçhul Asker Anıtı

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/mechul-asker-aniti-47287481.jpg

Şehre ait tarihi ve askeri yapılardan biridir. Bir nevi savaşta ölen askerlere saygı niteliğinde inşa edilmiştir. İkinci Dünya Savaşı’na kadar olan ve Polonya’nın dahil olduğu tüm savaşlar hakkında bilgi edinmek üzerinde yer alan sütunlar ile mümkün olmaktadır. Konum olarak Pilsunski meydanında yer alır.

Wilanow Sarayı

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/varsova-wilanow-sarayi-46991138.jpg

İhtişamlı görünümü ve sanatsal zenginliği ile Varşova’da görülecek yerlerin başında gelen bu mimari yapı, aynı zamanda şehrin sembolik değerlerinden biridir. Dolayısıyla ziyaretçi sayısı da oldukça fazla olmaktadır. 17. Yüzyıldan bu yana sanatsal yönü ile büyüleyici bir etki göstermektedir. Geniş alana yayılan bahçesinin yanı sıra Polonya’nın kültürel ve sanatsal değerleri hakkında sanatsal eserler yoluyla bilgi sunan bu saray, mutlaka ziyaret edilmelidir. Bu ziyaret, çeşitli tablolar, semboller, portreler ve kral dairesi ile akılda kalıcı deneyimlerden biri olacaktır.

Varşova Ulusal Müzesi

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/varsova-ulusal-muzesi-48626335.jpg

Oldukça büyük alana yayılan binası ile şehrin en görkemli yapılarından biridir. 8 milyon üzerinde içeriği, sanatsal ve tarihi yönden ülkeye sağladığı katkı ile önemli bir yeri teşkil etmektedir. Antik dönem, Orta Çağ, Polonya geçmişi gibi birçok yönden çeşitli izler barındıran eserlere yer verilmiştir. AlejeJerozolimskie bölgesinde yer almaktadır.

Varşova Hayvanat Bahçesi

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/varsova-hayvanat-bahcesi-59136550.jpg

Ender rastlanan canlı türlerini görmek için mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. Yaklaşık 5000 üzerinde hayvan çeşitliliğine yer verilmiştir. Polonya’nın yanı sıra çeşitli ülkelerden de getirilen bu hayvanlar, yeşillikler içinde yer alan bu hayvanat bahçesi içerisinde ziyaretçilerini beklemektedirler. Uzun bir süre vakit geçirmek üzere tasarlanmış olan bu alanda çeşitli ihtiyaçları karşılamaya yönelik market, kafe gibi dükkanlar bulunmaktadır.

Arkadia Alışveriş Merkezi

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/varsova-arkadia-alisveris-merkezi-52434394.jpg

Alışveriş merkezi tutkunlarının beğenisini kazanmaya yönelik tasarlanmış Arkadia, Polonya’nın en büyük alışveriş merkezlerinden biridir. Yaklaşık 287.000 metrekareye yayılan devasa bir büyüklüğe sahiptir. İçerisinde kafe, restoran ve eğlenceye yönelik çeşitli alanlar bulunmaktadır. Al Jana Pawla bölgesinde yer alır. Yemek ve giyim başta olmak üzere her türlü ihtiyacı karşılayacak yeterliliğe sahiptir.

Sakson Bahçesi

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/varsova-sakson-bahcesi-16431218.jpg

Tarihi bir doğal alan bu bahçe, 18. yüzyıldan günümüze ulaşan değerler arasındadır. İçerisinde birçok anıt, çeşme, tiyatro gibi birçok yapı yer almaktadır. Geniş alanı kapsayan yeşil doğası ile huzur verici bir atmosfere sahiptir.

Varşova’da Ne Yenir?

Varşova’da tarım çok fazla gelişmediği için genellikle proteinin ağırlıklı olduğu bir beslenme tarzı yaygındır. Bununla birlikte en çok kullanılan hatta yemeklerin olmazsa olmazı niteliğinde olan sebzeler; patates, havuç ve lahanadır. Et için ise tavuk, sığır, ördek, bizon ve balık başta olmak üzere birçok hayvandan yararlanılmaktadır. Alman mutfağı ve Macar mutfağıyla harmanlanmış kendine has lezzetleri vardır.

Obwarzenek: Bu bölgeye ait en ünlü atıştırmalıklardan biridir. Görüntü olarak Türkler tarafından alışık olunan simitle benzerlik gösterse de çeşitli özellikleri ile birbirinden ayrılmaktadır. Hazırlanışında susam kullanılmaz. Hemen hemen her bölgede uygun bir fiyata bulunabilir.

Zapiekanka: Özellikle kahvaltı ve öğle yemeği öğünlerinde tüketimi ideal olacaktır. Uzun ve kendine has bir ekmek üzerine peynir, yeşillik ve birçok şarküteri ürünün eklenmesi ile hazır hale gelir. Oldukça lezzetlidir.

Gzik: Baharat severlerin damak zevkine hitap edebilecek niteliktedir. Peynir ve soğan ile zenginleştirilmiştir.

Zurek: Mutlaka denenmesi gereken yerel lezzetlerden biridir. Ekşi maya kullanılarak elde edilen çavdar hamuru ile hazırlanır. Patates ile desteklenen içeriğinin doyurucu ve besleyici bir özelliği vardır.

Pierogi: Varşova denilince akla gelen ilk yemeklerden biridir. Patates, kıyma, ıspanak gibi malzemelerle hazırlanan hamuru mantıya benzetilebilir. Ancak yağda kavrularak pişirilen iri yapısı, birçok yönden Türk mantısı ile farklılık göstermektedir.

Varşova’da İklim

Varşova’yı ziyaret etmek için en uygun zaman dilimi, ilkbahardan başlar sonbahara kadar uzanır. Yaz mevsiminde zaman zaman yağışlar olsa da genellikle hoş ve rahat bir havası vardır. Kış ayları ise oldukça ağır geçer ve yoğun soğuk görülür. Bu nedenle aralık, ocak, şubat gibi aylarda seyahat planı önerilmez.

Varşova Para Birimi

Varşova’da para birimi olarak Polonya Ziotisi (PLN) kullanılır. 10 PLN yaklaşık 15.92 TL’ye denk gelmektedir.

Varşova Günlük Harcama

Bir turist Varşova’da, günlük olarak yaklaşık 40-120 arası Polonya Ziotisi harcamaktadır. Kişisel tercihlere göre bu rakam artış ya da azalma gösterebilir. Restoran ve ulaşım seçimlerinde fiyatları göz önünde bulundurmak, harcama yönünden avantaj sağlayacaktır.

Varşova Gece Hayatı

Gece hayatı Mazowiecka Caddesi’nde yoğunlaşmaktadır. Bu bölgede eğlence ihtiyaçlarına uygun birçok mekan bulmak mümkündür. Genel anlamda mekanlar, diğer ülkelere göre ucuz sayılabilir. Oldukça renkli, canlı ve kalabalık bir gece atmosferi vardır. Özellikle Cuma ve Cumartesi günleri yer bulmak zor dahi olabilir.

Varşova’da Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Araç kiralayan turistler yollarda sürekli dikkatli olmalıdır. Polonyalılar karşıdan karşıya geçme konusunda ani hareket ile yola çıkabilmektedir.
  • Polonyalıların milliyetçilik hislerine önem verilmeli, bu duruma ters düşen ırkçı söylemlerden uzak durulmalıdır.
  • Trafik ve toplum kurallarına karşı duyarlı olunmalıdır. Özellikle Polonya halkı bu konuda çok hassastır.
  • Ani yağmurlara karşı şemsiye taşıyarak temkinli olmak faydalı olabilir.
  • Bayram günlerine dikkat edilmeli ve bu zamanlarda açık dükkan bulmanın çok zor olduğu bilinmelidir.

Varşova'yı Tanıtan Kısa Film

Varşova Gezi Rehberi
5 TOPLAM 6 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...