İrlanda denince akla elbette yemyeşil kırlar ve uçsuz bucaksız vadiler ile dümdüz ovalar geliyor. İngiltere'nin kuzeyinde yer alan ve insanlarının direnişçi ruhuyla bilinen bu ülke uzun zaman boyunca İngiltere ile giriştikleri bağımsızlık mücadelesi ile tanındı.

İrlanda sadece bazı insanları değil, giden herkesi büyüleyen bir coğrafyaya sahip. Neredeyse hiç orman olmamasına rağmen, yemyeşil çayır ve meralarla örtülü dümdüz ovalar ve bu ovaların üzerinde klasik, küçük İrlanda köyleri ülkenin en güzel manzarasıdır.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/irlanda-nasil-bir-ulkedir-irlanda-nin-gorulmesi-gereken-yerleri-45801360.jpg

Bazı köylerde İngilizcenin yanı sıra eski İrlanda dilini konuşan tek tük kişiler de bulunur. Koyu Katolik olan İrlanda köylerinde kilise önemli bir semboldür. Öte yandan Hristiyanlık öncesi döneme ait, Pagan kültüründen gelen inançlar ve bayramlar da hala devam ettirilir. Doğaya olan sevgi de bu yüzden çok kuvvetlidir. Killarney Ulusal Parkı İrlanda'nın güzel doğasını en iyi şekilde izleyebileceğiniz yerlerdendir.

İrlanda'da Eğlence

Bu küçük köylerin diğer ünlü yerleri ise yöre halkının bir araya geldiği ve Kelt döneminin yani eski Britanya'nın ezgilerinin çalındığı pub'lardır. Bu publar ve Kelt şarkılarıyla eğlenilen yerlerin örnekleri dünyanın neredeyse her yerinde taklit edilmiştir ancak aslının havası bambaşkadır. Bu pub'lar büyük şehirlerde de bulunur ve çok hareketli bir gece hayatına ev sahipliği yaparlar. İrlanda insanları dans etmekten hiç yorulmaz denilebilir. Özellikle Dublin'de yer alan pub ve barlar çok hareketli olur. Evlilik öncesi buralarda verilen çılgın davetler ve bekarlığa veda partileri de çok ünlüdür. Son olarak çeşit çeşit üretilen biralarının da çok ünlü olduğunu belirtmekte fayda var.

İrlanda'da Ulaşım

İrlanda bir ada ülkesi olduğu için çok fazla sayıda liman bulunur ancak ticaret ve sanayi çok gelişmiş olmadığı için bu limanların kullanımı fazla değildir. Daha çok kayalıklarla örülü deniz kıyılarında doğal manzaraları görmek için kullanılırlar. Soğuk deniz kenarı sizi başta şaşırtabilir ancak alıştığınız takdirde bu serin sularda yüzmek size çok iyi gelecektir.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/irlanda-nasil-bir-ulkedir-irlanda-nin-gorulmesi-gereken-yerleri-5-25622203.jpg

Ülkenin neredeyse tamamı demir yolları ile döşenmiştir. Otobüs kullanımı ise pek yaygın değildir. Avrupa Birliği içerisinde olduğu için Avrupa'dan geçiş oldukça kolaydır. Ayrıca ülkenin Liffey adı verilen ve Dublin'i bölen uzun bir nehri bulunur. Bu nehrin iki yakasında bir çok eğlence merkezi de yer alır.

İrlanda'nın İklimi

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/irlanda-nasil-bir-ulkedir-irlanda-nin-gorulmesi-gereken-yerleri-3-17372502.jpg

İrlanda'da hava neredeyse hep sisli ve bulutlarla kaplıdır ancak İngiltere'nin iç karartıcı yağmurlu havasına tezat olarak, yeşil ovaların ve mavi denizin üzerindeki yağmuru müjdeleyen bulutlardır bunlar. Sık sık yağmur yağar. Zaten meralar da bu sayede çok gelişmiştir. İrlandalılar bu kasvetli sise rağmen çok güler yüzlü ve çalışkan insanlardır. Yaşlı nüfus fazla olduğu için bilge ve yaşlı insanlara çok sık rast gelirsiniz.

Heykeller

İrlanda'nın dünya mirasına en büyük katkısı yetiştirdiği büyük edebiyat adamları ile oldu. Bunlardan en bilineni olan James Joyce, başkent Dublin'de yer alan ünlü heykeli ile hala yaşatılır. Dublin'de bir çok yere isminin verildiğini görürüsünüz. Zaten en bilinen eseri de Dublinliler adını taşır. Bir diğer efsanevi edebiyatçı ise genellikle yazdığı oyunlar ile bilinen ve Viktorya dönemi İngiltere'sinin katı ahlak anlayışını ince bir zeka ürünü olan eserleri ile ustaca eleştiren Oscar Wilde'dır. Dublin'in her köşe başında bu ünlü şair ve romancıların yarattığı karakterlerin ve kendilerinin heykellerini ve bunlardan esinlenerek inşa edilen çeşmeler gibi yapıları görebilirsiniz.

Tarihi Üniversiteler

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/irlanda-dublin-universitesi-51567751.jpg

İrlanda'nın bir başka ünlü özelliği ise asırları deviren büyük üniversiteleridir. Bu üniversitelerde bir çok ünlü bilim adamı yetişmiş ve buluşlara imza atmışlardır. 1500'lü yıllarda kurulan Dublin Üniversitesi en eski eğitim kurumudur. Bunun yanı sıra Trinity Kolej de çok ünlüdür ve ülkenin tek kolejidir. Bu binalar uzun zamana meydan okuyan mimarileri ile de göz doldurur ve Dublin'e gidince görmeniz gereken yerler arasında yer alır.

Tarihi Şatolar

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/irlanda-nasil-bir-ulkedir-irlanda-nin-gorulmesi-gereken-yerleri-4-14224467.jpg

Uzun seneler boyunca derebeylikle yönetilen ülkede derebeylerin evleri olan eski tarihi şatolar da bulunur. Bu şatoların büyük bir kısmı Ortaçağ döneminden kalmıştır. En ünlüleri Blaire Şatosu ve Bunratty Şatosu'dur. Eğer daha modern yapıları görmek isteseniz de 20. yüzyılın başlarında yapılan Abbey Tiyatrosu gibi yerleri ziyaret edebilirsiniz. Bu tarz tiyatrolar edebiyatın başkenti olan Dublin'in en güzel kültürel etkinliklerine ev sahipliği yaparlar.

Kelt Sporları

İrlanda halkının doğayla iç içe yaşantısı kendini spora olan düşkünlükleri ile de gösterir. Sağlıklı oluşlarını ve uzun yaşamlarını buna da borçlu oldukları düşünülür. Hala eski Kelt sporları yaşatılır. Hatta belli zamanlarda Gaelic oyunları adıyla bu sporların festivalleri düzenlenir. Bu tarihte İrlanda'ya giderseniz bu oyunlara mutlaka katılmanız gerekir. Oynamasanız bile İrlandalıların spor sevgisini ve tezahürat coşkusuyla dolu taraftarlarını görmelisiniz. Bu oyunlar İrlanda'nın en önemli aktiviteleri arasında yer alır.

Kilmainham Gaol Hapishanesi

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/irlanda-kilmainham-gaol-hapishanesi-75387634.jpg

Bir diğer mutlaka görülmesi gereken yer de Kilmainham Gaol adı verilen, eski bir hapishane olan ve günümüzde bir müze gibi kullanılan yapıdır. İrlanda tarihi hakkında pek çok bilgiyi edinebileceğiniz bu yapı günümüze dek çok iyi korunmuştur.

İrlanda'yı Tanıtan Kısa Film

İrlanda Nasıl Bir Ülkedir? İrlanda'nın Görülmesi Gereken Yerleri
5 TOPLAM 2 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...