Bu yazımızda sizler için Aksaray'ın en gözde, gezilecek ve görülecek yerlerini derledik. Eğer bir gün yolunuz buralara düşerse kesinlikle pas geçmeyin.

Selime Katedrali Ve Peribacaları

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/aksaray-selime-katedrali-ve-peribacalari-14359790.jpg

Selime, Aksaray’ın Güzelyurt kasabasındadır. Selime’deki kilise ve kervan yolu turistlerin gelip gördüğü tarihi yapılardır. Eğer Selime’yi görmeye giderseniz ilk göreceğiniz tarihi güzellik Selime Katedrali ve Peribacaları olacaktır. Geçmişte burada piyasa hareketliydi ve develer Katedralin merkezinde bekliyorlardı. İnsanlar ise hem istirahat hem de iman etmek için gelmekteydiler. Kısaca hikayesindende bahsetmiş olalım.

Ziga Kaplıcaları

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/aksaray-ziga-kaplicalari-84342316.jpg

Aksaray’ın Güzelyurt kasabasının Yaprakhisar köyünde tespit edilen bu kaplıcalar Ihlara Vadisi üstündedir. Ziga Kaplıcaları il merkezine 30 km, kasaba merkezine ise 18 km uzaklıktadır. Kaplıcanın yer aldığı bölge koruma altına alınmıştır ve yapılaşma yasaktır. Göz, metabolizma, romatizma, bayan rahatsızlıkları ve birçok şeye yararlı olduğu söylenmektedir. Eğer Ziga Kaplıcalarına gitmeye karar verirseniz, öncesinde kesinlikle rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Aziz Gregorius Kilisesi

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/aksaray-aziz-gregorius-kilisesi-15709753.jpg

Aksaray'ın gezilecek ve görülecek yerleri neresi diye soracak olursanız en başında Aziz Gregorius'un kilisesi gelmektedir. Kesinlikle görülmesi gereken yerlerin başında geldiğini söylememiz gerek. M.S. 385'lerde inşaa edilmiş bu yapıt Güzelyurt kasabasında yer almaktadır. Kiliseye ulaşımın çok kolay olduğunu belirtelim. Bu kilise, zaman içerisinde genişletilme çalışmalarına tabi tutulduğu için orijinalliği kalmamıştır. En son Osmanlı Devleti zamanında ise Cami’ye dönüştürülmüştür.

Şu anda Kilise, Cami olarak da adlandırılmaktadır. Aziz Gregorius Kilisesi, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilmiştir. Eğer buraya giderseniz ardından Belisırma Köyü’ne, Kırkdamaltı Kilisesi’ne ve Ihlara Vadisi’nin sonsuz tarihi bölgelerine kısa geziler yapabilir ve bu güzel yerlerin keyfini çıkarabilirsiniz.

Kırkdamaltı Kilisesi

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/aksaray-kirkdamalti-kilisesi-11186663.jpg

Kırkdamaltı Kilisesi, Aksaray’ın Güzelyurt kazasındaki Belisırma köyünde yer almaktadır.  Kilisenin duvarlarında Hz. İsa’nın yükselişi, Hz. İsa’nın çarmıha gerilişi, Hz. Meryem’in ölümü, figürleri yer almaktadır.

Aşıklı Höyük

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/aksaray-asikli-hoyuk-17650951.jpg

Kent merkezine 25 km mesafesinde tespit edilen Aşıklı Höyük, Kızılkaya köyünde yer almaktadır. Bu höyük, Melendiz nehrinin kıyısında bulunmakta. Ihlar Vadisine de yakın olan Aşıklı Höyük’ün 10.000 senelik bir tarihi olduğu düşünülmekte.

Aksaray'ın Gezilecek Ve Görülecek Yerleri
5 TOPLAM 6 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...