Aşıklar şehri Paris, yurtdışı denilince akla gelen ilk şehirlerden biri olmakla beraber, dünyada en çok turist akımına uğrayan şehirlerin başında gelmektedir.

Paris gezisinde vakti iyi kullanmak ve kültürel açıdan zengin bir gezi deneyimi yaşamak için şehir hakkında belli bilgilere sahip olunmalıdır. Bu bilgiler ışığında gerçekleşen gezi deneyimi, geride anlatmaya değer güzel anılar bırakacaktır. Bu yazımızda sizler için aşıklar şehri Paris hakkında bir gezi rehberi, seyahat rehberi oluşturduk. Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan Paris, Sen nehri çevresine kuruludur.  Konum olarak oldukça ideal bir bölgede bulunmanın yanı sıra dünya çapında talep gören, popülaritesi yüksek bir şehirdir.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/paris-eyfel-24068805.jpg

Paris’i ziyaret etmek için en uygun mevsim; turist yoğunluğunun azaldığı, şehrin ferah bir nüfus oranına ulaştığı zamanlardır. Temmuz ve ağustos ayları, hem sıcak ve nemli olması hem de yoğun turist akını olması bakımından Paris ziyareti için tavsiye edilmemektedir.  Hafif serin hava ile birlikte sakin görünüme yakın bir şehir gezisi, ilkbahar ve sonbahar mevsiminde idealdir. Bu mevsimlerde Paris, çok daha tadı çıkarılabilir bir halde olmaktadır. Dezavantajlı tarafı, ise her an yağmurla karşılaşılabilir.

Paris'te Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Paris sosyal, kültürel ve tarihi yönden dünyanın sayılı zenginliğine sahip şehirlerden biridir.  Bu bakımdan sanatsal olarak da büyük bir gelişmişlik düzeyine sahiptir. Müzeler, sanat galerileri ve tarihi yapıların yanı sıra, her türlü sosyal aktiviteyi de yapmak mümkündür. Turistler için öne çıkan yerleri aşağıda sizler için sıraladık.

Eyfel Kulesi (Eiffel Tower)

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/paris-eyfel-kulesi-4483282.jpg

Paris denilince akla gelen en önemli mimari yapı Eyfel Kulesi’dir.  Hemen hemen her turist ilk olarak burayı görmek ister. 130 yıllık bir geçmişe sahip olan bu kule, Paris’in sembolü olma niteliği taşır. Şehrin merkezinde yer almanın yanı sıra,  platformlara ayrılmıştır ve kule içinde yukarılara tırmanmak mümkündür.  Görülecek olan manzara, gezinin en güzel kısımlarından biri olacaktır. Her platformda çeşitli büfeler, restoranlar bulunmakla birlikte, girişler biletlidir.

Louvre Müzesi

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/louvre-muzesi-55619365.jpg

Bu müze, dünya çapında bilinen en büyük müze olma özelliğini taşımaktadır. 73 bin metrekareye sahip olmasının yanı sıra ihtişamıyla ziyaretçilerini büyülemektedir.  İçeriğinde yer alan eser zenginliği ise müzeyi farklı hale getiren başka bir unsurdur.  Müzenin büyüklüğü ve eserlerin 35 bine varan çeşitliliği göz önünde bulundurulursa bir turist ancak göz gezdirmeye vakit bulabilmektedir.  Müze ilk açılışını 1973 yılında yapmıştır ve en göz alıcı kısmı cam piramidin olduğu noktadır.  Buraya kadar giden ziyaretçiler, müzeye layık bir şekilde,  büyük alana sahip bahçeleri de mutlaka görmelidir.

Notre Dame Katedrali (Notre-Dame de Paris)

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/notre-dame-katedrali-11938752.jpg

İhtişamlı yapısı ve görkem saçan mimarisi ile mutlaka görülmesi gereken bu yapının turist sayısı yıllık olarak yaklaşık 13 milyonu bulmaktadır. Yapım aşaması toplam 170 yıl sürmüş, 1334 yılında tamamlanmıştır.  Bu katedral, incelemesi oldukça uzun sürecek bir şekilde geniş olmakla birlikte, bölüm çeşitliliğine de sahiptir. Girişler, herkes için ücretsizdir.

Sen Nehri (La Seine)

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/sen-nehri-18974184.jpg

En çok bilinen nehirlerden birisi olan ve Fransa'nın en uzun ikinci nehri olma özelliğine sahip Sen Nehri, 776 km uzunluğundadır. Burgonya’dan doğarak Manş Denizi’ne dökülen bu nehir şehri ikiye bölmektedir. Fransa'nın en önemli su yollarından biri olmakla beraber kanallar ile bazı önemli Avrupa ülkelerine bağlanmıştır. Doğal olarak en önemli ulaşım araçlarından biri de budur.

Çevrede de çok fazla Sen Nehri tekne turları düzenleyen turizm acentaları bulunmaktadır. Dilerseniz saatlik, günlük, yemekli, yemeksiz birçok farklı seçeneği bulunan bu turlara katılarak, Paris'in güzelliklerine farklı bir açıdan bakarak unutulmaz bir gezi yapmanız mümkündür. Sen Nehri kıyısında ise yürüyüş parkurları, tekne kafeler ve restoranlar mevcuttur.

Versay Sarayı (Château de Versailles)

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/versay-sarayi-89142457.jpg

Avrupa'nın en büyük sarayı olarak adlandırılan Versay 6 hektarı aşan bir büyüklüğe ve 1.300 odaya sahiptir. Fransa'nın politik merkezi olarak görülen saray kraliyet döneminin tüm özelliklerini yansıtmaktadır. Pazartesi ve özel günler hariç her gün ziyarete açıktır. İnanılmaz büyüklükteki bahçesi, muazzam güzellikteki iç dekorları ve Aynalı Galerisi ile muazzam bir yapı olduğunu söylememiz gerekir.

Versay Sarayı'nın en ilginç özelliklerinden birisi ise Fransız Devrim'i öncesi tuvalet ve banyolara sahip olmamasıdır. Bunun bilinen sebebi ise dönemin getirdiği asillik anlayışı ile bu tarz ihtiyaçların istenilen yerde gideriliyor olmasıdır. Devrim'den sonra durumun normale döndüğünü belirtelim. 

Sacre Coeur Bazilikası

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/sacre-coeur-bazilikasi-86842847.jpg

 Tasarımı Paul Abadie'ye ait olan Sacre Coeur Bazilikası Montmartre tepesinde yer almaktadır. 58.000 askerin anısını taşıyan kilise'nin yapımı 1914 yılında tamamlanmıştır ve İsa'nın Kutsal Kalbi olarak adlandırılmasına karar verilmiştir. 1870 yılında Prusyalıların Paris’i ele geçirmeleri ve iç savaşın başkenti sarmasının ardından Fransa'nın kurtulması şerefine iki iş adamı bu kiliseyi yaptırmıştır.

Şehrin en yüksek 2. yeri olan kilise, Paris'in manzarasını seyretmek için mükemmel bir yerdir. 500'den fazla heykel içeren kilisenin iç bölümünde Muhteşem İsa Mozaiği, Kriptanın Tonozları, İsa Heykeli, 19 ton ağırlığındaki Çan Kulesi mevcuttur. Chateau-Landon taşları yaşlandıkça beyazladığı için kilisenin dış cephesi göze çarpıcı biçimde beyazdır bu nedenle şehrin birçok noktasından görülebilmektedir.

Pantheon

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/pantheon-paris-24429654.jpg

Mimar Soufflot tarafından 1764 yılında inşa edilen yapı Paris'in Quartier Latin bölgesinde bulunmaktadır. Geçmişte kilise olarak kullanılan yapı artık birçok ünlü ismin mezarlarına ev sahipliği yapmaktadır. Büyük yazar ve filozof Voltaire, ünlü yazar Victor Hugo ve Braille alfabesinin mucidi Louis Braille burada mezarı bulunan ünlü isimlerden bazılarıdır. Yapı, 1744 yılında gut hastalığından kurtulan XV. Louis tarafından Azize Genevieve’e ithafen yaptırılmıştır.

Paris'te yüksek kubbesi ile ünlenmiş şehir manzarasını keyifle seyredebileceğiniz diğer bir nokta olan bu yapıyı salı günleri hariç haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz. Azize Genevieve’nin Freskleri, Diderot Anıtı, girişin üstünde yer alan Üçken alınlık rölyefi ve Foucault Sarkacı yapının en önemli bölümleridir. 

Orsay Müzesi (Musée d'Orsay)

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/orsay-muzesi-34186990.jpg

Paris'in en önemli müzelerinden biri olan Orsay Müzesi ilk olarak Paris Evrensel Sergisi için tren istasyonu olarak yapılmıştır ancak müze olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bir sanat müzesi olarak çok önemli eserlerin yer aldığı ve her eserin bir başyapıt olduğu şahane bir müzedir.

Birçok heykel koleksiyonu bulunan müzenin en önemli eserleri; Cehennem Kapıları, Kırda Yemek, Mavi Nilüferler, La Belle Angele gibi eserlerdir. Müzede Edouard Manet, Vincent van Gogh, Claude Monet gibi dünyaca ünlü isimlerin eserlerini görme şansınız olduğunu da hatırlatalım.

Disneyland Paris

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/disneyland-paris-8969786.jpg

Disneyland 17 Temmuz 1955 yılında Walt Disney tarafından kurulmuştur. Disneyland bir eğlence parkıdır. Disneyland'in içerisinde birçok otel, alışveriş merkezi, restoran ve eğlence merkezleri bulunmaktadır. Korku tünelleri, film gösterileri, animasyonlar, havai fişek gösterileri gibi birçok aktivite masal kahramanlarıyla birleşerek farklı bir deneyim yaşamanızı sağlayacak.

Lüksemburg Bahçesi (Jardin du Luxembourg)

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/luksemburg-bahcesi-72761726.jpg

Yeşil alanlarıyla ünlü Lüksemburg Bahçesi, Fransız senatosuna ait olmasıyla beraber Paris'in en büyük ikinci parkı ünvanına sahiptir. Burası insanları izlemek ve dinlemek için en güzel yerlerden biridir. Her kültürden, her tip insanı mutlaka bulacağınız bu yer de mitolojik figürleri, heykel ve anıtları görmeniz mümkün. Ayrıca parkta açık hava kafesi, bando sahnesi, tenis kortları ve kukla tiyatrosu da yer almaktadır.

Paris Mutfağı

Fransa'nın göz bebeği Paris, meşhur Fransız yemeklerinin de çıkış noktasıdır. Dünyaca ün yapmış mutfak kültürleri ve ünlü restoranlarıyla bilinen Paris, ziyaretçilerinin damak zevklerini kesinlike fazlasıyla tatmin edecektir. Ancak Paris'te restoranları, bistro kafe ve birahanelerden ayırmak gerekir. Bistrolar basit düzey yemekler sunan eğlenceli vakit geçirebileceğiniz mekanlardır. Birahaneler ise doyurucu yemeklerle bira ve şarap servisi yapan geleneksel Fransız tatlarını test edebileceğiniz mekanlardır.

Paris'in şarabının meşhur olduğu kadar peyniri de meşhurdur ve bölgelere göre sayısız çeşitte yöresel peynirleri mevcuttur. Bunların en meşhur olanları Blue Rokfor, Camambert ve Brie'dir. Paris'te kaliteli et yemeklerinden yöresel yiyeceklere kadar çok sayıda seçenek ve her bütçeye uygun mekan mevcuttur.

Paris'in kahvaltılarının biraz daha kısıtlı olduğunu söylememiz yanlış olmayacaktır. Genellikle bir fincan kahvenin yanında kruvasan benzeri şeyler tüketilmektedir. Çikolatalı jambonlu, sebzeli gibi seçenekleri mevcuttur. Alternatif olarak kreplerini de kahvaltıda tüketmeniz mümkündür. Çok ince yapılan krepler isteğe bağlı olarak çikolata, reçel, meyve gibi şeyler konularak servis edilmektedir.

Gelelim tatlılara; Paris'in en meşhur tatlısı makaron'dur. Paris'te pek çok tarihi makaron dükkanı bulunmaktadır. Gitmişken deneyimlemenizi tavsiye ederim. Bir başka çok tüketilen tatlısı ise dondurmadır. Berthillon marka dondurmasının da meşhur olduğunu söylemeden geçmeyelim. 

Paris'in İklimi

Aslında Paris her mevsimde bir başka güzeldir yani yılın on iki ayı ziyaret edilebilir. En çok yaz aylarında ve Noel zamanı ilgi görür. Paris'in iklimi yarı okyanussal ve yarı kırsal bir iklimdir. Yılın 111 günü yağışlı olan Paris'te kışlar kısa, ılık ve yağmurludur. Kışın ortalama sıcaklık 6°C- 7°C arasında, yazın ise sıcaklık 20°C- 30°C arasında değişmektedir. Bizce Paris'in ziyaret edilmesi gereken en güzel olduğu dönem her tarafın yemyeşil olduğu ilkbahar aylarıdır.

Paris'te Alışveriş

Moda'nın başkenti Paris hemen herkesi alışveriş çılgınlığına sürükleye bilecek bir potansiyele sahip. Paris'te alışveriş yapma niyetiniz varsa almanızı önerebileceklerimiz; şarap, likör çeşitleri, peynir çeşitleri, süs ve beğendiğiniz antikalar olacaktır. Ayrıca Paris'in en küçük ve en ünlü bitpazarı Marché aux Puces de Vanves, ziyaret edilip alışveriş yapılması gereken yerlerden. Paris'in 2 km uzunluğundaki ünlü caddesi Şanzelize ise Dünya modasının kalbidir. Dünyaca ünlü markaları ve alışveriş merkezlerini burada bulmanız mümkündür. Hediyelik eşya için ise farklı bir tercih Montmartre olabilir. Burada çok fazla çeşitte hediyelik eşya bulabileceğinizi söyleyelim.

Paris'te Gece Hayatı

Paris'te sabahlara kadar eğleneceğiniz çok kaliteli yerler bulmanız mümkün. Bundan dolayı gidilen, görülen her yerin en ufak detayına kadar tadı çıkarılmalı. Rue Oberkampf sokaklarına giderseniz birdenbire kendinizi gece hayatında bulmanız mümkün ya da Montmartre'ye giderek birahanelerde güzel bir sohbet eşliğinde muhteşem Paris manzarasını izleyebilir her dakikasından keyif alabilirsiniz.

Çoğu gece kulübünün kıyafetlerinize önem verdiğini, mekanın üslubuna uygun değilse sizi içeri almayacaklarını unutmayın. Yani Paris gece hayatında, dikkat edilmesi gereken konulardan birisi kıyafetlerinizdir. Paris'in gece hayatını doruklarına kadar yaşamak istiyor, en kaliteli mekanlarda sabahlara kadar eğlenmek istiyorsanız şık giyinmeye dikkat etmenizde fayda var. Paris'te gece hayatı denildiğinde akla gelen ilk yerlerden birisi Bastille bölgesidir. Bu bölgede en ünlü gece kulüplerine gitmeniz mümkündür. Örneğin buradaki en ünlü kulüplerden biri Barrio Latina'dır. Striptiz kulüplerin bulunduğu bölge ise Pigalle'dir. Paris'in en önemli kabaresi Moulin Rouge da burada bulunmaktadır. Gece kulüplerinde erotizm'in her zaman ön plana çıktığını belirtelim. Genellikle gece kulüplerinde eğlencenin başladığı vakit 23:00'dır ve yaklaşık olarak sabah 6:00'a kadar devam etmektedir.

Paris Gezi Rehberi Aşıklar Şehri Paris
5 TOPLAM 6 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...