Bolu’nun sembolik değeri niteliğinde olan Abant Gölü, özellikle günübirlik tatiller için ideal bir konuma sahiptir. Doğal bir set gölüdür. Genişliği ve doğal zenginliği ile her mevsim ayrı bir güzellik ile misafirlerini karşılamaktadır.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/10/bolu-abant-49690699.jpg

Abant Gölü Gezilecek Yerler

Abant Gölü ve çevresi genel olarak da gezilmeye müsait olacak şekilde tasarlanmıştır. Yeşillerle donatılmış geniş alanı, uzun yürüyüş parkuru ve birçok piknik alanı ile özellikle hafta sonunu verimli değerlendirmek isteyenler için ideal olmaktadır. Ziyaretçilerine sade, doğal ve etkileyici bir görünüm sunar. Çeşitli konaklama seçenekleri de Abant Gölü bünyesinde mevcuttur. Doğa sporları için elverişli yapısı sayesinde kamp faaliyeti de bu seçenekler arasında yer almaktadır. 

Abant Tabiat Parkı

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/10/abant-tabiat-parki-48317153.jpg

Tahmin edileceği üzere Abant Gölü ve 1200 hektara yakın bir alanı kapsayan etrafı Abant Tabiat Parkı olarak bilinmektedir. Kartpostallık güzelliği ile hayran bırakan bir güzelliğe sahiptir. Kullanım amacı ise birçok yönden farklılık göstermektedir. Genellikle hafta sonu piknikleri için tercih edilse de birçok doğa aktivitesine müsait bir alan sunar. Günübirlik ya da konaklamalı olarak her şekilde ziyaret edilebilir.

Konumunun avantajı ile özellikle büyük şehirlerden ziyaretçi almaktadır. Park içerisinde ücretsiz ve piknik yapmaya müsait birçok masa bulunur. Hafta sonu göl manzarası eşliğinde bu masalarda sohbet etmek bile huzur dolu bir aktivite olacaktır. Göl etrafında yürüyüş yaparken çocuk parklarına da rastlanacaktır. Bu yönüyle aileler için oldukça uygun bir tabiat parkı olduğu söylenebilir.

Örmeci Yaylası

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/10/ormeci-yaylasi-25975984.jpg

Mudurnu’ya bağlı olan Örmeci Yaylası, Abant’a oldukça yakın bir mesafede yer almaktadır. Yeşil ağaçların arasında yürüyüş yapılabilir, kamp kurarak doğal alanın tadı sonuna kadar çıkartılabilir. Geniş doğası ile yapılabilecek aktivite sayısı son derece fazladır. Korunmaya devam eden doğal yapısı sayesinde her mevsim görüntüsü farklı güzeldir. Kış mevsiminde tertemiz bir beyaz ile kaplanır. Sonbahar mevsiminde dökülen yapraklar ile, yaz günlerinde ise rengarenk görüntüsü ile mest eder. Tüm bu özellikleri ile dinlendirici ve huzur verici bir işlevi vardır. Konum olarak da yakınlığı dolayısı ile Abant ziyaretçilerinin de uğraması gereken bir yayladır.

Sinekli Yaylası

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/10/sinekli-yaylasi-2687049.jpg

Bu yayla genellikle doğa sporları için kullanılmaktadır. Bisiklet, kamp veya safari gibi aktivitelerle ilgilenenlerin ideal rotasının başında gelir. Doğal ve temiz yapısı her türlü aktivite için elverişlidir. Özellikle Temmuz ayında şenlik tarzında olan bazı eğlenceler düzenlenmektedir. Hem kültürel hem de psikolojik yönden verimli bir tatil geçirmenize katkı sağlayacak olan bu yayla, doğal zenginlik bakımından öne çıkmaktadır. Bitki çeşitliliği, geniş alanı ve tertemiz havası ile ziyaret edilmeye değer yerlerin başında gelir.

Samandere Şelalesi Tabiat Anıtı

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/10/samandere-selalesi-tabiat-aniti-85809808.jpg

Abant Gölü’ne yaklaşık bir saat uzaklıkta yer almaktadır. Vakti olan Abant ziyaretçilerinin buraya da uğraması gezilerini çok daha verimli ve zengin bir hale getirecektir. 1988 yılında doğa anıtı olarak kayıtlara geçmesiyle birlikte değeri artmıştır. Birçok yerden yerli ve yabancı turist ağırlamakta, doğal zenginliği ile beğenileri üstüne çekmektedir. Özellikle şelalenin yukarı kısmı hem görsel hem de işitsel açıdan muhteşem bir manzara sunmaktadır. Şelaleyi izlemek, etrafında yürüyüş yapmak ve doğa içerisinde keyifli anlar geçirmek için Samandere Şelalesi’ne mutlaka gidilmelidir.

Güzeldere Şelalesi

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/10/guzeldere-selalesi-37984423.jpg

Şırıl şırıl akan uzun şelale ve muhteşem tabiat eşliğinde vakit geçirmek isteniliyor ise adres mutlaka Güzeldere Şelalesi olmalıdır. Düzce’nin Gölyaka ilçesine bağlı olan bu şelale Abant’a biraz uzak sayılsa da zamanı yeterli olanlar için iyi bir seçenek olabilir. Piknik yapmaya müsait, geniş bir alandır. Profesyonel doğa fotoğrafı ve spor aktiviteleri için elverişli bir yapıya sahiptir. Piknik yapmak için uygun masalar bulunmaktadır. İstenildiği takdirde uğrayıp geçilebilir istenildiği takdirde de tüm gün geçirilebilir. Şelalenin bulunduğu tabiat alanı içerisinde restoran, tuvalet gibi ihtiyaca yönelik birçok alan bulunmaktadır. En çok ziyaretçi aldığı mevsim ise genellikle bahar ve yaz mevsimi olmaktadır.

Abant Köy Pazarı

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/10/abant-koy-pazari-52896518.jpg

Abant Tabiat Parkı’nın hemen girişinde yer alır. Yerli ve yabancıların ilgisini çekmeye yönelik hazırlanmış olan bu pazar yeri, Bolu’nun geleneksel kültürünü yansıtacak niteliktedir. Yöresel birçok ürünün satışı yapılır. Kültürel açıdan verimli ve değerli bir pazardır. Genellikle el emeği ürünler, yöresel lezzetler ve hediyelik eşyaların satışı yapılır. Dolayısıyla ürün yelpazesinin oldukça geniş olduğu söylenebilir. Kısa bir süre de olsa incelemek dahi keyifli olacaktır.

Akkaya Travertenleri

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/10/akkaya-travertenleri-81907579.jpg

Son olarak Akkaya Travertenleri'nden bahsetmek Abant gezginleri için oldukça önemli olacaktır. Abant Gölü’ne yakın bir mesafede bulunan Akkaya Travertenleri, havuzu ve doğal güzelliği ile ilgi kazanmaktadır. Gökyüzünden aldığı ışığı yansıtması ile kendine has bir görüntü oluşturmakta, etrafında vakit geçirmeyi keyifli bir hale getirmektedir. Etrafında piknik yapmak için müsait olan alanlar da vardır. Etrafının yeşillerle kaplı oluşu da travertenler için görsel avantaj sağlamaktadır. Zengin bir Abant gezisi planına mutlaka dahil edilmesi gerektiği söylenebilir. Özellikle gün batımı saatlerinde kısa da olsa ziyaret edilebilir, sunmuş olduğu manzaraya canlı olarak şahit olunabilir.

Abant Gölü’nde Ne Yenir?

Sucuk Ekmek: Özellikle karla kaplı bir kış gününde Abant ziyaret edilecek ise yenebilecek en güzel şey, sucuk ekmek olacaktır. Soğuk hava ve bu sıcak lezzetin birleşimi oldukça keyifli olacaktır. Tabiat parkı etrafında sucuk ekmek satışı yapan birçok lokanta ve restoran bulunmaktadır. Fiyatın ise genel olarak uygun olduğu söylenebilir. Mangal yakmaya vakti olanlar, park içerisinde kendisi de bu lezzeti hazırlayabilir.

Et ve Tavuk: Genellikle hafta sonu pikniği için kullanılan Abant’da en sık yapılan aktivite mangaldır. Dolayısıyla yenebilecek başlı yemek, mangalda yapılan et ve tavuk çeşitleridir.

Alabalık: Abant’ın en klasik lezzetlerinden biri olduğu söylenebilir. Kaliteli bir mekanda denendiği takdirde oldukça lezzetli bir deneyim olacaktır. Mangal için gidilmiyorsa mutlaka kırmızı benekli halde sunulan bu özel alabalık tadılmalıdır. Göl manzarasına karşı taze bir şekilde servis edilir. Yapımında genellikle mangal kullanılmaktadır.

Abant Kebabı: Et ve patlıcanların bir araya gelmesiyle oluşan Abant Kebabı, Abant’ta mutlaka denenmesi gereken lezzetlerin başında gelmektedir. Damak tadına uyum sağlayan lezzetli bir yapısı vardır.

Abant Gölü İklim

Karasal ve Karadeniz ikliminin etkisi altındadır. Geçiş iklimi halinde olması ve yüksek bir konumda bulunmasından dolayı hava koşulları zamana göre farklılık gösterir. Kışlar soğuk geçer, en sıcak günler ise temmuz ve ağustos aylarında yaşanır. Doğal zenginliği dolayısı ile her mevsimde ziyaret edilmeye müsait bir alandır.

Abant Gölü Gece Hayatı

Doğa aktiviteleri amacı ile ziyaret edilen Abant Gölü etrafında birkaç bar da hizmet vermektedir. Genellikle konaklamalı misafirler tarafından tercih edilen bu barlar, otel bünyesinde çalışmaktadır.

Abant Gölü Günlük Harcama

Doğal alanın genişliği ve ücretsiz aktivite imkanı ile Abant gezisi oldukça ekonomik bir şekilde geçirilebilir. Restoranlar ise genel olarak ortalama fiyatlara sahiptir.

Abant Gölü’nde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Özellikle kış aylarında yürüyüş, bisiklet gibi spor aktiviteleri yaparken kayganlığa karşı dikkatli olunmalıdır.
  • Doğal alan piknik gibi amaçlar için kullanıldıktan sonra temiz bırakılmaya özen gösterilmelidir.
  • Konaklamak için önceden iletişime geçmek ve rezervasyon yaptırmak daha avantajlı olacaktır.
Abant Gölü Detaylı Gezi Rehberi
5 TOPLAM 8 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...