Vietnam Güneydoğu Asya’da yer alan Batısında Kamboçya ve Laos adaları kuzeyinde ve doğusunda Çin’in yer aldığı yaklaşık 85 milyonluk nüfusa sahip 331.000 km’lik bir ada ülke.

İsmiyle savaşın yan yana çağrışım yaptığı bu ülke çok değil daha 1976 yılına kadar Kuzey Vietnam ve Güney Vietnam olmak üzere iki ayrılmış daha sonra Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti olarak birleşmişlerdir.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/vietnam-16449043.jpg

Vietler olarak anılan yerli halkın geçmişi arkeolojik olarak 2500 yıl öncesine dayandırılsa da tarihi aydınlatıldıkça bunun 4000 yıla kadar uzandığı tahmin edilmektedir. Kendilerini Çinin güneylileri diye de adlandıran Vietler M.Ö. 2. yüzyıl’da girdikleri Çin egemenliğinden M.S. 1000 yılında kurtulmuşlardır.

Nüfusun %80’i Budist olan ülkede en çok yaygın olan ikinci din Taoizm olmakla beraber Konfüçyüsçülükte önemli bir din olarak kendini göstermektedir. Vietnam genellikle dağlık bir coğrafyaya sahiptir Song-Koi ve Mekong deltalaları ise düzlük olan nadir yerlerdendir. Genel anlamda dağlık ve orman olmasıyla bilinir.

Vietnam Savaşı

İsterseniz biraz da yakın tarihte savaşlarla anılan ve yeni yeni gelişmekte olan bu ülkenin, izlerini taşıdığı Vietnam savaşına kısaca değinelim. Tarihte Vietnam diğer bir adıyla da Çinhindi savaşı olarak geçen bu savaş İkinci dünya savaşının ardından Amerika ve Rusya arasında ortaya çıkan keskin bloklaşmanın sonuçlarından biridir.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/vietnam-savasi-14211897.jpg

Bir tarafta Kuzey Vietnam, Çin ve Rusya’nın diğer tarafta anti komünist Güney Vietnam ve destekçisi ABD arasında 1955-1965 yılları arasında toplamda 21 yıl süren savaş sonucunda bölgede Komünist rejim hakim olmuş  ve ABD 60.000 civarında askerini kaybetmiştir. Savaş ardından Asya’daki güç dengeleri önemli ölçüde değişikliğe uğramıştır. Bu savaşın ardından yaklaşık 5 milyon insanını kaybeden Vietnam birleşerek Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti’nin temellerini atarak bağımsızlık ilan etmiştir.

Vietnam'ın Gelişimi

Hızla gelişen bir ülke profili çizmesine rağmen Vietnam’da kişi başına düşen yıllık milli gelir 3500 dolar olmakla beraber gerçekte halkın satın alma gücü bunun yarısı kadardır. Vietnam’a gelen turist sayısı yıllık 3,5 milyona ulaşırken ülkenin turizme yoğun bir şekilde yatırım yaptığı görülmektedir.

Diğer gelişen sektörleri ise endüstri ve tekstil oluşturmakta. Adidas ve Nike gibi dünyaca ünlü markalar üretimlerini bu ülkede yapıyorlar. Petrol’de kendine yetebilen bir ülke Dünya karabiber ihracatında birinci, pirinç üretiminde ise ikinci sırada yer almakta.

Yine Vietnam deyince ismini anmadan geçemeyeceğimiz kahvede ise Dünyanın en pahalı kahvesini yetiştirmektedir. Yerli ismi Vizul yani gelincik kahvesi olan bu kahve türü Dünyada Copy Luak adıyla bilinmekte. Gelinciğe benzer bir hayvana yedirilen kahve, hayvan dışkıladıktan sonra tekrar işleme sokularak dünyaca ünlü Vietnam kahvesine dönüşüyor.

Vietnam Mutfağı

Dünya pirinç üretiminde başı çeken ülkelerden biri olarak belirttiğimiz Vietnam da pirinç günlük yaşamın vazgeçilmez besinlerinden biri. Her öğünde sofralarında pirince yer verilen bir ülke. Çoğumuzun hoşuna gitmese de ülke protein ihtiyacını snack adını verdikleri ipek böceği, çekirge, tarantula vb. böcek kızartmalarına borçlu.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/vietnam-mutfagi-38441722.jpg

2000’li yılların başına kadar Vietnam’da yaşayan çocukların üçte biri açlık sınırında yaşamış olduğunu belirterek şunu ilave etmeliyiz ki Vietnam halkı zor savaş yılları ve beraberinde yaşadığı kıtlıklar sonucu kaynaklarını sonuna kadar kullanmak zorunda kalmış, ayrıca uzun yıllar etkisi altında kaldığı Fransız mutfağının da kültürünü almıştır.

"Banh mi" adı verilen sokaklarda sıklıkla bulabileceğiniz sandviçler. Sıcak tavuk suyunda, pirinç erişteleri ve kızarmış hamurla servis edilen "Bun Thang" 
Hem enerji veren hem de serinleten çikolata tadında bir kahve olan "Cha Phe" 
Vietnamca anlamı "cıslayan ekmek" anlamına gelen krep, "Banh Xue"
Küçültülmüş pirincin üstünde sosla pişirilmiş kaburga parçalarıyla "Com Tam".

Vietnam Gezilecek Yerler

Son yılların en gözde tatil yerlerinden olan Vietnam’ı gezmek için isterseniz başkent Hanoi’den başlayalım. Önceleri Kuzey Vietnam‘ın başkenti olan Hanoi uzun yıllar Fransız sömürgesi altında kaldıktan sonra İkinci Dünya Savaşı sırasında Japonya’nın işgaline uğramış daha sonra da Vietnam Sosyalist Cumhuriyetine bağlanmış. Nüfusu 6,5 milyona ulaşan kent Güneydoğu Asya’nın yükselen yıldızları arasında gösterilmeye başlamış bile.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/vietnam-baskent-hanoi-11532238.jpg

Subtropikal yani sıcak ve nemli bir iklime sahip olan bölgeyi gezmek için en uygun zaman Nisan ve Kasım arasındaki yağışsız ve ılık kış dönemini seçebilirsiniz. İstanbul’dan THY ile her gün Hanoi’ye uçuşlar gerçekleşmektedir. Belirtmemiz gereken bir ayrıntıyı da uçuş süresi yaklaşık 30 saat 20 dakika sürmekte. Uzun yıllar savaşların egemen olduğu şehirde insana verilen değer, emeğe olan saygı ve dayanışma ön planda olan değerler arasında yerini almış.

Ho Chi Minh Mozolesi

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/vietnam-ho-chi-minh-mozolesi-81629446.jpg

Ho Chi Minh mozolesi, halkı önce Fransız sömürgesinden daha sonra da Amerikalılardan kurtaran milli bir kahraman olan Ho Cgi Minh anısına inşa edilen kentteki en büyük anıt.

Hoa Lo Cezaevi Müzesi

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/vietnam-hoa-lo-cezaevi-muzesi-95222022.jpg

Hoa Lo Cezaevi müzesi, Fransız sömürgecilerin ve Vietnam savaşında Amerikalı mahkumların tutsak edildiği hapishane, 1900 yılında müzeye dönüştürülmüştür.

Vietnam Etnoloji Müzesi

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/vietnam-etnoloji-muzesi-1363028.jpg

Vietnam Etnoloji Müzesi, Vietnam’ın yerel kültürünü oluşturan 54 etnik gruba ait kültürel ögelerin sergilendiği bir müzedir. Gezilmesi gereken önemli yerlerden biridir.

Vietnam Ulusal Tarih Müzesi

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/vietnam-ulusal-tarih-muzesi-21089452.jpg

Vietnam Ulusal Tarih Müzesi, 1932 yılında Fransız sömürgeciler tarafından yapılan bina, Vietnam tarihini periyodik bir bakış açısıyla gözler önüne sermektedir. Mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.

Hoan Kiem Gölü

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/vietnam-hoan-kiem-golu-47551956.jpg

Şehrin mistik tarihini anlatan gölün yerel dilde anlamı, “iade edilen kılıcın gölü” şeklindedir.

Vietnam Güzel Sanatlar Müzesi

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/vietnam-guzel-sanatlar-muzesi-33574808.jpg

Vietnam Güzel Sanatlar Müzesi, ülkenin ilk sanat müzesidir. Savaşlardan dolayı şehitlik, kahramanlık temaları üzerine kurulmuştur.

Şehirde ziyaret edebileceğiniz diğer yerler, Vietnam Askeri Tarih Müzesi, Bach Ma Beyaz At Tapınağı, Hai Ba Trung Tapınağı, Vietnam Devrim Müzesi ve 1994 yılında UNESCO Dünya mirasları arasında yer alan Ha Long koyu, Cat Ba Adası, Cuc Phuong Milli Parkı ve Chu Chi tüneli olarak sıralanabilir.

Vietnam'ı Tanıtan Kısa Film

Vietnam Nasıl Bir Ülkedir? Vietnam'ın Gezilecek Yerleri
4.9 TOPLAM 10 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...