Pek çok kişinin aynı adı taşıyan animasyon filmi sayesinde tanıdığı Madagaskar ülkesi, Afrika'da bir ada üzerine kurulu olan bir cumhuriyettir.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/madagaskar-43310118.jpg

Afrika kıtasının güneydoğu kısmına denk düşen ve oldukça büyük bir toprak parçasına sahip olan bu ülke Mozambik Kanalı ile kıtanın geri kalanından ayrılıyor. Kanalın hemen karşısında Mozambik ülkesi yer aldığı için bu isimle anılıyor. Bu kanal insan eliyle inşa edilmiş bir yer değil doğal bir oluşumdur. Madagaskar adası ile güneydoğu Afrika kıtası arasındaki Hint Okyanusu akıntısı ile oluşur.

Madagaskar'da Görülmesi Ve Yapılması Gerekenler

Madagaskar ile ilgili en ünlü şey elbette hayvan türleri ve bitki örtüsü bakımından çeşitliliğidir. Ünlü animasyon filme konu olan özelliği de budur zaten. Bu büyük adada yer alan hayvan ve bitki türlerinin yüzde 90'ından fazlası dünyanın başka hiç bir yerinde bulunmaz. Bunun nedeni milyonlarca yıl önce büyük bir kara parçasının kenarından koparak bağımsız bir ada haline gelmiş olmasıdır.

Böylece karadan bağlantılı olduğu bir toprak parçası kalmamıştır ve ada üzeride izole olan türler dünyanın başka hiçbir yerine yayılmadan kendi değişimlerini geçirmişlerdir. Aynı şekilde dünyanın diğer kesimlerinde yaşayan canlılar da buraya ulaşamamıştır. Böylece tamamen farklı ve çok ilginç türler oluşmuştur. Eğer doğaya karşı ilgili iseniz bu ilginç türler sizi çok heyecanlandıracaktır.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/madagaskar-makimsiler-5726734.jpg

Bu türlerin en çok bilineni makimsiler isimli hayvanlar. Yine çekilen animasyon film sayesinde ünlü olan makimsileri görmeye dünyanın pek çok yerinden bir çok insan geliyor. Makimsiler yalnızca Madagaskar adası üzerinde yaşam sürüyor ve onlarca farklı çeşitleri de bulunuyor. Tenrekgiller isimli hayvanlar da Madagaskar haricindeki topraklarda yok denecek kadar az sayıda bulunuyor.

Bu tarz hayvanları görebilmek için elbette ya çok az sayıdaki milli parklara gidip gözlem yapmanız ya da safari ve ya doğal yaşam turlarına çıkmanız gerekiyor. Bu noktada çekinceleri olan turistler için vahşi hayvanlardan bahsetmek gerekirse, yırtıcı olarak yalnızca Fossa, Fanaloka ve Falanuk isimli etçil türler Madagaskar adasında yer alıyor. Anas bernieri de yine yalnızca bu adada yaşam süren ve muhakkak görmeden dönmemeniz gereken yerli bir tür kuş çeşidi.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/madagaskar-kuslar-59107176.jpg

Bir ada ülkesi olduğu için elbette deniz kenarında yer alan yerleşim uzunluğu ve sahilleri de çok fazladır. Adanın yükseltisi çok fazla olduğu içi her ne kadar bu uzun kıyı şeridinden en iyi şekilde yararlanamasa da okyanus kenarında denize girmek hem adayı ziyarete gelen turistler hem de yerli halk için oldukça ilgi çekicidir. Bu sahiller ise genellikle kırmızı bir toprak örtüsü ile kaplıdır. Aslına bakarsanız, tüm Madagaskar ülkesi yoğun miktarda bu kırmızı toprak ile kaplıdır ve bu toprak örtüsü adada verimli bir tarım yapılamıyor oluşunun en büyük nedenidir.

Bu ada ülkesinin bir diğer sorunu ise giderek azalan orman örtüsüdür. Ada, modern insanlar tarafından bulunmadan evvel bol yağışlı ikliminin de getirdiği avantaj sayesinde sık ormanlarla kaplıydı. Bugün ise bu orman oranı yüzde beşlere kadar düşüyor ve böylesine zengin bir doğal yaşama sahip olan adada bu tarz kayıpların yaşanması yerli halkı çok üzüyor.

Madagaskar Mutfağı

Peki, Madagaskar adasına giden birinin ne gibi lezzetleri tatması gerekir? Afrika'nın geri kalanından çok da farklı olmayan biçimde Madagaskar yerlileri en çok kakao ve şeker tüketir. Ada ülkesi olmanın avantajı sayesinde deniz ürünleri ve özellikle suların buralarda yetişmesine fazlaca olanak sağladığı kabuklu canlılar bol bol bulunur. Adada tarım olanakları çok çok azdır. Genellikle petrol satarak ekonomilerini ayakta tutarlar. Tarımın kısıtlı oluşu mutfak kültürünü de kısıtlı yapmıştır. Kakao ve şekerin yanında ilginç olarak vanilya da tüketirler.

Madagaskar Ulaşım

Madagaskar'a bir ziyaret gerçekleştirmek isteyenlerin en çok zorlanacakları nokta seyahat koşulları olacaktır. Bu adada bir çok uçak pisti olmasına rağmen çok azı asfalt dökülmüş bir piste ve yollara sahiptir. Bu hava alanları da genellikle yerel uçuşlar için kullanılır. Yalnızca başkentte bulunan Ivato Uluslararası Havalimanı uluslararası uçuşlar için uygundur ancak bu uçuşların sıklığı ve kalitesi oldukça düşüktür denilebilir.

Madagaskar Kültürü

Madagaskar adasında yaşayan insanlar için en önemli kültürel aktivite müzik yapmaktır. Müzik hem günlük yaşamın hem dini ritüellerin hem de bu insanları yaşamının her alanının vazgeçilmez bir parçasıdır. Özellikle salegi adı verilen yerli müzik türü çok özeldir ve çok beğenilir. Bu şarkılar deniz kenarları için bestelenen özel parçalardır. Adanın her bölgesi için yapılan farklı şarkı türleri bulunmakla bilikte en ünlüleri bu deniz şeridinde yapılan salegi şarkılarıdır. Valiha isimli bambu ağacından yapılma müzik aleti de hemen hemen burada yaşayan herkes tarafından çalınabilir. Salegi parçaları genellikle valiha aleti ile bestelenir ve çalınır.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/madagaskar-muzik-50270660.jpg

Madagaskarlı halk müziği yaşamının bir parçası haline getirdiği için ülkeye iner inmez bu ezgileri duymaya başlarsınız ve burada bulunduğunuz süre boyunca da duymaya devam edersiniz. Ayrıca dans kültürü de çok gelişmiştir. Sokaklar dans edip şarkı söyleyen yerli insanlarla doludur denilebilir.

Madagaskar'ı Tanıtan Kısa Film

Madagaskar'da Görülmesi Ve Yapılması Gerekenler
5 TOPLAM 2 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...