Türkiye'nin güney komşularından biri olan İran tarihi ve turistik özellikleri açısından birçok zenginliği bünyesinde barındıran bir ülkedir. Bu yazımızda İran hakkında öncelikle birkaç bilgi vereceğiz daha sonra turizm hakkında merak edilen birçok soruya cevap vermeye çalışacağız.

Resmi adı İran İslam Cumhuriyeti olan ülkenin başkenti Tahran resmi dili ise Farsçadır. Ülkenin güneyinde fars körfezi ve umman körfezi, kuzeyinde ise hazar denizi bulunmaktadır. Türkiye, Ermenistan, Azerbeycan, Irak, Pakistan, Afganistan ve Türkmenistan ile kara sınırlarına sahiptir. Yüz ölçümü olarak 1.7 milyon kilometre karedir.

Dağlık bölgelerin doğu İranda artması nedeniyle yağmur bulutları iç bölgelere erişememektedir. Buna bağlı olarak İran'da önemli büyüklükte çöller bulunmaktadır. İklim açısından ise kurak bir iklime sahip olan İranın asıl iklimi subtropikaldir. Bitki örtüsü ise özellikle kurak iklime bağlı olarak bozkırdır. Ülkenin kuzeyine doğru artan yağışlarına bağlı olarak yer yer Ormanlık alanlar da bulunmaktadır. Bitki örtüsünü oluşturan en önemli ormanlık türler ise Kavak, Söğüt ve Meşedir.

İran'da Nereyi Gezmeli? İran Gezilecek Yerler

İran'ın gerek tarihi kökeni gerekse yaşam şartlarına bağlı olarak gezilip görülmesi gereken birçok yere sahip olduğunu söylemek yanlış olmaz. Başkent Tahran olmak üzere ülkenin diğer iki önemli kenti olan Şiraz ve İsfahanda da gezilecek yerler bulunmaktadır.

Tahran

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/10/iran-tahran-77620266.jpg

Gündüz saatleri içerisinde yapabileceğiniz en güzel aktivite Tahranı gezmektir. Özellikle İran Şahının sarayını ziyaret ederek bu görkemli yapıyla tanışabilirsiniz. Akşam saatlerine doğru İran sokaklarında hafif bir yürüyüş yapabilir, daha sonra da alışveriş merkezlerinde gezi yapabilirsiniz. Ulaşımın Türkiye'ye göre oldukça ucuz olması sonucu hiçbir yere gitmeden dönmek istemeyeceksiniz.

Şiraz

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/10/iran-siraz-5379219.jpg

Şiraz içerisinde bulunan Persopolis Antik şehri ile ünlü bir şehirdir. Özellikle bu antik kenti görmeniz size şiddetle tavsiye edilir. Özellikle antik şehir içerisinde yapılmış olan arkeolojik çalışmalar sonucu çıkarılan tarihi eserler sizi son derece etkileyecektir. Daha önce de bahsedildiği üzere İran'da ulaşım oldukça uygundur ve günlük olarak taksi kiralamanız size en fazla 30 tl ye mal olacaktır. Kendi gezi planınızı oluşturduktan sonra günlük bir taksi kiralayarak gezi planınızı tüm güne yayabilirsiniz.

İsfahan

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/10/iran-ishafan-41793435.jpg

İranda gezi yapmak istiyorsanız gitmeniz gereken belki de en önemli şehir İsfahan'dır. İsfahan ortasından geçen bir nehir ve nehrin üzerindeki tarihi köprüleri ile sizi karşılayan bir şehirdir. Bu nehir kenarında saatlerce yürümek isteyeceksiniz. Özellikle siesopol köprüsünü görmeniz şiddetle tavsiye edilir. Ayrıca dünyanın en büyük meydanı kabul edilen İmam Humeyni meydanı da İsfahan'da bulunuyor. Bu meydanı da görmeden dönmemeniz önerilir. İsfahan ayrıca tarihi camileri ve yapıları ile de ünlü bir şehirdir. Din turizmine meraklı iseniz bu camileri gezmeniz sizin için keyifli olacaktır.

İran'da Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • İran'a vize almak için birçok ülkenin haftalarca uğraştıklarını belirtmemiz gerekir. Kendi içerisindeki yapılanma sebebiyle vize almanın dünya'da en zor olduğu söylenen ülkelerden biri. Türk vatandaşları için ise bu durum tam tersi bir şekilde işliyor. İran ile Türkiye uzun yıllar boyunca vize işlemi uygulamadı. Yani Türkiye vatandaşı iseniz sadece pasaportunuzu almanız yeterli olacaktır.
 • Yerel yönetimlerin İran'ın yönetim biçimine bağlı olarak kendine has dinamikleri olduğunu unutmamak gerekmektedir.
 • Ulaşım ücretleri, İran içerisinde ulaşımın çok uygun olduğunu belirtmekte fayda var. Özellikle daha önce de belirtildiği gibi 1 günlük taksiyi yaklaşık 30 tl ye kiralayabiliyorsunuz. Bir başka örnek vermek gerekirse İran otobüsleri ile tahrana ulaşmak sadece 35 dolar bu da yaklaşık 100 tl ye denk gelmektedir.
 • Yemek konusuna gelirsek, İran ile Türkiye arasında çok fazla yemek farkı olmadığını söyleyebiliriz. Özellikle bizim de güney doğu komşumuz olmasına bağlı olarak Güneydoğu Anadolu mutfağının yemek kültürüne neredeyse aynı denecek şekilde benzerlik göstermektedir.
 • Güvenlik, İran özellikle turistler için güvenliği en üst seviyede tutmaya çalışıyor bu bağlamda ülke içerisinde kötü bir muamele ile karşılaşmanız neredeyse imkansız.
 • Gezinin iklim şartlarına bağlı olarak planlanması gerekmektedir. Özellikle yaz aylarında güney bölgelerin aşırı sıcak olduğunu unutmamak gerekmekte. Bunun için sonbahar mevsimini tercih etmek doğru bir karar olacaktır.
 • Kıyafet konusunda hassas olan ülke özellikle kadınların İranın giyim kurallarına uyması beklenmekte. Özellikle ilk olarak Tahran'a gitmeniz bu nedenle önerilmekte. Tahrandaki kadınların giyim şekillerine baktığınız zaman size örnek olabilirler. Genellikle uzun kollu ve uzun pantolonlu veya etekli kıyafetler giymeniz beklenilmekte. Başınızı ise bir bandana ile bile olsa kapatmanız gerekiyor. Ancak abartıldığı kadar yoğun bir kontrol de olmuyor. Sadece bahsedilen noktalara dikkat ederseniz yeterli sayılıyor. Erkekler açısından ise Türkiye ile herhangi bir fark bulunmamakta.
İran Gezilecek Görülecek Yerler
5 TOPLAM 1 OY
ÖNE ÇIKANLAR
  YORUMLAR (0)
  Yorum Yaz...