Sırbistan'ın başkenti Belgrad oldukça farklı bir şehir. İnsanı heyecanlandıran doğal güzelliklere ve tarihi zenginliklere sahip.

Sırbistan 420 yıl Osmanlı İmparatorluğu himayesinde kalmış. Sırbistan müzelerinde bulunan kalıntılar da bu sebeple Osmanlı dönemi mimari eserlerini ve o dönemleri oldukça iyi yansıtıyor. Kendinizi bir anda o dönemin, o tarihin içinde buluyorsunuz. Ayrıca bizden çok farklı bir ırk olan slav ırkına aitler ancak bize de bir o kadar benziyorlar. Doğal olarak bu durum 420 yıl birlikte yaşamış olmamıza bağlanıyor.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/belgrad-gezilecek-yerler-2-32530889.jpg

Başka bir ülkeye gittiğinizde en çok dil konusunda sorun yaşayacağınızı düşünürsünüz. Ancak korkmanıza gerek yok çünkü ülke nüfusunun çok büyük bir kısmı İngilizce biliyor. Ülkenin kendi dili olan Sırpça, öğrenmesi zor olan dillerden ancak birkaç kelime öğrenmeniz halkın sempatisini kazanmanızı sağlayabilir.

Başkent Belgrad Gezilecek Yerler

Belgrad oldukça ekonomik, bu yönüyle çok cazip bir şehir. Sırbistan’da en çok tarihi eser, kalıntı barındıran, zengin bir geçmişe sahip şehir şüphesiz ki Belgrad. Bu nedenler de bu bölgeyi ziyaret eden turist sayısını her geçen gün arttırmakta. Türkiye’den Belgrad’a dönem dönem oldukça uygun fiyatlara uçak biletleri bulabilirsiniz. Bu kampanyaları takip edip bu güzellikleri kaçırmayın. Konaklama konusunda da içiniz rahat olsun bütçenize uygun birçok kaliteli ve güzel yeri kolaylıkla bulabilirsiniz.

Belgrad şehrini gezerken size tavsiyem, şehirde her yerde kolaylıkla bulabileceğiniz fırınlardan alacağınız yörenin özel böreklerinden almanız ve onu yanında bir içecekle yerken daha keyifli bir şekilde şehri gezmeniz. Belgrad'ın merkezinde muhteşem güzellikte bir park var. Kalemegdan Parkı, iki nehrin birleşim noktasında oluşmuş bir park. Ortasında müthiş görsellikte ve tarihin en nadide parçalarından Belgrad Kalesi var. Bu parkı gezerken Sırbistan’ın en ünlü simalarının heykellerini de görecek, ülkeyle ilgili pek çok fikir edineceksiniz. Belgrad Kalesi bir askeri üs olarak kullanılmaktadır. Kalemeydan Parkı da denilen bu park içinde bir sanat merkezi, ünlülerin heykellerini korumaya yönelik bir şehir enstitüsü, hayvanat bahçesi, değişik spor faaliyetleri yapılabilecek alanlar, restoranlar barındıracak kadar büyüktür. Bu parkı özellikle gün batımında gezmenizi tavsiye ederim.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/belgrad-gezilecek-yerler-kalemegdan-parki-62213093.jpg

Belgrad'ın merkezinde Roma dönemini tam manasıyla yansıtan, muhteşem güzellikte tarihi binaları bulunan bir cadde var ki uğramadan giderseniz emin olun çok şey kaybedersiniz. Ulica Kneza Mihaila adı verilmiş bu meydandaki tarihi binalarda yer alan restoranlarda oturabilir, butiklerden alışveriş yapabilirsiniz. Bu caddeye araç girmesi yasak bu da bölgeyi ayrıca güzelleştirmekte. Bu bölge Osmanlılar buraya hakimken de çok önemli bir merkezmiş, bu özelliğini hala devam ettirebiliyor. Bu meydanda bulunan ve şu an kütüphane olarak kullanılan romantik mimariye sahip Srpska Kruna Hotelini de mutlaka ziyaret edin. Akademi galerisi olarak kullanılan eski Marko Stojanoviç’in evini de buraya kadar gelmişken görmeden geçmeyin ve bunlardan sonra sırayla Balkan Evleri Bloğu, Hristina Kumanudi’nin Evi, Kristina Mehana, Veljko Savivç’in Evi, Sırbistan Bilim ve Sanat Akademi Binası, Nikola Spasiç’in Evini de görmelisiniz.

Cumhuriyet Meydanı Belgrad şehrindeki diğer önemli ve tarihi meydanlardan biridir. Buradaki binalar da muhteşem mimarisi ile dikkat çekiyor. Bu meydanda gradska kafana yani şehir restoranı, Jadran sineması, tiyatro binası, müzeler ve orduevi bulunmaktadır.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/belgrad-gezilecek-yerler-tas-meydan-67009200.jpg

Diğer bir Belgrad meydanı ise Taş Meydandır ve burada çok önemli 2 müze vardır. Nikola Tesla Müzesi ve Milli Müze. Sırpların en önemli kahramanlarından Nikola Tesla’nın adı verilmiş bu müzede yine Nikola Tesla ile ilgili hemen her şey sergilenmekte. Oldukça dikkat çekici bir yer olduğunu söyleyebiliriz. Milli Müze'de yine bir çok değişik ürünün, eserin sergilendiği oldukça fazla turistin ilgi gösterdiği bir müze.

Belgrad Yakınları

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/belgrad-gezilecek-yerler-novi-sad-8847321.jpg

Başkent Belgrad'ı gezdiniz ve arta kalan vaktinizi değerlendirmek mi istiyorsunuz? O zaman ilk uğramanız gereken yer Novi Sad olmalı, Belgrad ile aralarında yaklaşık bir buçuk saat kadar mesafe var, yani oldukça yakın.

Zamanınız varsa küçük ve kolayca gezilebilecek diğer şehirler ise şöyle sıralanabilir; Subotica, Niş, Prijepolje’yi de ziyaret etmeden ülkeyi terk etmeyin. Subotica şehri kafa dinleyeceğiniz, oldukça rahatlayabileceğiniz bir şehir. Nedense ben orayı Abant’a benzetiyorum, orası kadar sakin, güzel ve huzurlu. Niş şehrinde ise güzel bir manzara eşliğinde ve bir kadeh şarap ile eşsiz bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Özellikle çiftler için son derece romantik, hiçbir zaman unutulmayacak anılar yaşatacak bir şehir.

Belgrad'ı Tanıtan Kısa Film

Belgrad Gezilecek Görülecek Yerler
5 TOPLAM 2 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...