Arap Yarımadasında konumlanan Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlıdır. İlk kez 1700’lü yıllarda yerleşim yeri olarak kullanılmıştır.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/09/dubai-57804567.jpg

1900’lü yıllarda ise stratejik konumunun da etkisi itibari ile ticari büyüme hızı ile dikkat çekmiştir. Özellikle inci ticaretini avantaj haline getiren Dubai, günümüzde de ekonomik gelişimini en etkili şekilde sürdürmektedir.

Çeşitli sektörlerde dünya çapında başarı yakalaması, yükselen gökdelenler ve ihtişamlı şehir yapısı ile ün kazanmasına zemin hazırlamıştır. Tarihi ve doğal zenginliği ile öne çıkan şehirlerden olmasa da lüks mimarisi, alışveriş merkezleri ve göz kamaştırıcı eğlence aktiviteleri ile turistlerin yoğun ilgisini kazanmaktadır. Farklı coğrafyalardan göç edenler nüfusun büyük bir çoğunluğunu oluşturduğu için kültürü, mutfağı ve dili karma bir yapıya sahiptir.

Burç Halife

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/09/burc-halife-dubai-81223302.jpg

Dubai’de görülmesi gereken ilk yerlerden biri olan Burç Halife, yüksek ve gösterişli yapısı ile turistlerin ilgi odağı olmaktadır. Ününü kazandıran en önemli özelliği ise dünyanın en yüksek binaları listesinde ilk sırada yer almasıdır. Uzunluğu 828 metre olan bu devasa gökdelen, ziyaretçilerine inanılmaz manzaralar sunmaktadır. Sahip olduğu 161 katın, 124. katı turistler için özel olarak dizayn edilmiş, manzara seyrine imkan tanınmıştır. Sorunsuz bir ziyaret gerçekleştirmek amaçlanıyor ise önceden rezervasyon yaptırmak en doğru seçim olacaktır. Girişler, ziyaret saatine göre değişmekle birlikte belli bir dirhem karşılığı verilen biletler ile gerçekleşmektedir.

Palmiye Adaları

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/09/palmiye-adalari-dubai-52918961.jpg

Dubai’nin ekonomik gücünü gösteren en önemli alanlardan biri de Palmiye Adaları’dır. Kıyı doldurma konusunda uzman Hollandalı mühendisler tarafından yapılmış, yapay olduğu halde son derece doğal bir görünüm kazandırılmıştır. Son derece büyük bir yüzölçümüne sahiptir ve Dubai topraklarını genişletmek amacına uygun olarak, ülkenin %35 daha fazla genişlemesine katkı sağlamıştır. Bünyesinde üç ayrı ada birleşik olarak bulunur ve bu adalar "palmiye üçlemesi" olarak tanımlanır. Adanın içeriğini ise Dubai şehir yapısına uygun olarak lüks restoranlar, oteller, alışveriş mekanları oluşturmaktadır.

Çöl Safarisi

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/09/col-safarisi-dubai-99176741.jpg

Dubai’nin en önemli spor aktivitesi çöl safarisidir. Dünyaca ün kazanması ile turistik ziyaretlerin de önemli bir parçası haline gelen bu etkinlik, son derece keyifli ve heyecan vericidir. İlk safari tecrübesi ise çeşitli aşamalara dikkat edilmelidir;

 • Öncelikle güvenilir bir safari firması aranarak rezervasyon yaptırılır.
 • Rezervasyon, genellikle sabah ya da öğle saatleri olarak ayarlanmaktadır.
 • Kalınan otel bilgisi eksiksiz olarak firmaya bildirildikten sonra, rezervasyon tarihinde firma kişiyi otelden alır ve safari noktasına ulaştırır.
 • Akşam saatlerinde çeşitli eğlence gösterileri olmaktadır. Turizm değeri taşıyan bu gösterilere de katılım sağlamak, ardından otele tekrar bırakacak firmalar aracılığı ile oldukça kolaydır.
 • Safari noktasında ATV kullanmak, geyiğe binmek gibi ek aktiviteler de yer almaktadır.
 • Fiyatlar Dubai ortamı düşünülecek olursa aşırı pahalı değildir. 

El Fahidi Hisarı

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/09/el-fahidi-hisari-dubai-63434998.jpg

Dubai’nin sayılı tarihi yapılarından biridir. Dubai Müzesi olarak bilinir. 1787 yılında inşa edilen bu yapı, şehrin tarihi değerini arttırmak ve eski ile bağını güçlendirmek adına 1971’de Dubai Emiri tarafından müze olarak hizmet vermeye başlamıştır. Bronz yapılı toplar ile askeri bir izlenim oluşturmaktadır. Müzede genellikle Dubai’nin geçmişine ait eşyalar yer alır. Özellikle şehrin petrol zengini olmadan önceki zamanına ait ekonomik gelir kaynakları ve halka ait geleneksel bazı eşyalar sergilenir.

Dönemin esnaflarının hatırlanmasını sağlayacak siluet ve yakın bölgeden getirilen arkeolojik kalıntılar da müze içeriğini zenginleştirici unsur olarak, ziyaretçilere sunulmaktadır. Minaresinin yüksekliği ve tarihi yapısı ile bilinen Grand Mosque’de bu hisarın içerisinde yer alır. Turistik değeri olmakla birlikte sadece Müslümanların girişine izin verilmektedir. Konum olarak El Bastaki’de bulunur. Hisara giriş ise 3 dirhem olmakla birlikte TL olarak yaklaşık 5 TL’ye denk gelmektedir. Bu da Dubai için oldukça uygun sayılacak bir fiyattır.

Atlantis Otel

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/09/atlantis-otel-dubai-3636363.jpg

Dünyanın en güzel aqua parklarından birine sahip olan Atlantis Otel, yüksek sıcaklıkların görüldüğü Dubai’de eğlencenin doruk noktasını yaşatmaktadır. Devasa su parkları, dalış ve macera etkinlikleri ile keyif ve heyecan dolu bir tatil imkanı sunar. Konum olarak yapay Palmiye Adasında yer alması, otel ve müşterilerine çeşitli yönlerden ayrı bir avantaj sağlamaktadır. Otel içeriğini zenginleştiren ve farklılık katan bir başka unsur ise akvaryuma sahip olmasıdır. Canlı çeşitliliği ile keyifli bir gözlem imkanının yanı sıra birçok aktiviteye de yer veren bu akvaryum, yerli ve yabancı turistlerin beğenisini toplamaktadır. Dolayısıyla manzarası, plajları ve içerik zenginliği ile Atlantis Otel, Dubai ve Palmiye adasının tercih edilen otellerinden biridir.

Madinat Jumeirah

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/09/madinat-jumeirah-dubai-13162621.jpg

Dubai’nin en şirin kompleks yerlerinden biridir. Yapısı itibari ile modern bir köyü andırır. Şehrin diğer yerlerine göre daha geleneksel bir atmosfere sahiptir. Dubai halkının dinlenme ihtiyacının karşılanmasına yönelik tasarlanan Madinat Jumeirah, büyük ve geniş bir alana yayılır. İçerisinde yemek yemek için çeşitli mekanlar, alışveriş merkezi ve butik oteller yer alır. Oteller genellikle beş yıldızlı, restoranlar ise pahalıdır. Alanın en önemli aktivitesi kanalların üzerinde tekne ile gerçekleştirilen gezilerdir. Kendine özgü çarşısı ve Madinat Tiyatrosu da Madinat Jumeirah’da mutlaka uğranması gereken yerlerin başında gelmektedir.

Dubai’de Ne Yenir?

Matchbous Makbus: Balık ya da kuzu etinin güveçte pişirilmesi ile hazır hale gelir. Çeşitli baharatlar ve pirinç ile servis edilmesinin yanı sıra özellikle Dubai yerlileri tarafından çok sevilmektedir.

Ghuzi: Arap mutfağına ait bir yemektir. Yöresel yönü ile belli bir geçmişe de sahiptir. Pirinç pilavının üzerinde kuzu eti olarak servis edilir. Çeşitli baharatlar ile zenginleştirilerek daha lezzetli bir hale getirilir.

Full Madames Mısır Kahvaltısı: Türk mutfağında yer alan kuru fasulyenin çeşitli yönlerden değişik versiyonudur. Genellikle farklı soslar kullanılır ve yoğurt ile birlikte servis edilir.

Balık: Uzun sahil şeritlerinin yer aldığı Dubai’de beklendiği üzere deniz ve deniz ürünleri tüketimi oldukça yaygındır. Balık restoranları, şehirde oldukça sık bir şekilde yer almaktadır.

Falafel: Bu kızartılmış köfteleri farklı yapan unsur, nohutla karıştırılıyor olmasıdır. Dürüm olarak servis edildiği zaman pita ekmeği kullanılır. Yeşillik ve tahin sosu gibi çeşitli soslar ile zenginleştirilmektedir.

Shurba Addis: Mercimek kullanılarak hazırlanan bu çorba, Dubai’de en çok tüketilen çorba türlerinden biridir. Arap mutfağına uygun olarak bol baharat içerir.

Umm Ali: Dubai mutfağına özgü sütlü tatlılardan biridir. Tüketimi oldukça yaygındır. Çoğu zaman dondurma ile birlikte sunumu yapılır.

Hurma: Hurmanın yetiştiği topraklardan birinin Dubai olması nedeni ile, en çok ilgi gösterilen yiyeceklerden olmaktadır. Sade ya da çikolatalı gibi çeşitli türlerde de satışı gerçekleştirilmektedir.

Dubai'nin İklimi

Dubai’de yılın her ayı yüksek sıcaklıklar görülmektedir. Bunun en önemli nedeni ise çöl ikliminin etkisi altında olmasıdır. Özellikle kapalı alanlarda, son teknoloji ile geliştirilmiş klimalar sık olarak kullanılmaktadır. Dolayısıyla sıcağın olumsuz etkileri de en az düzeye inmektedir. Yüksek sıcaklıklar, plaj ve safari turizmine katkı sağlamıştır. İlkbahardan sonbahara kadar olan dönemde sıcaklıklar daha da arttığı için bu dönemde Dubai seyahati tavsiye edilmemektedir.

Dubai Gece Hayatı

Dubai pek çok yönden lüks ve eğlenceyi destekleyici bir şehir olsa da gece hayatına yaklaşımı sıcak değildir. Avrupa kadar rahat, diğer Orta Doğu ülkeleri kadar katı olmasa da alkol kullanımı belli kurallar çerçevesinde sınırlandırılmıştır. Marketlerde ve çoğu restoranlarda alkol satılması yasaktır. Alkol tüketimi için yaş sınırı 21’dir ve kamuya açık herhangi bir yerde kullanımı yasaklanmıştır.

Diğer çoğu turizm şehrinde olduğu gibi eğlence hayatının yoğunlaştığı bir cadde bulunmamaktadır. Bar ve gece kulüpleri genellikle otellerin içinde ya da giriş kısmında olmaktadır. Sabaha kadar olmasa da gecenin ilerleyen saatlerine kadar eğlence sürmektedir. Otellerin son derece fazla ve turizm odaklı olduğu bir şehirde mekan bulma zorluğu sık yaşanan bir durum değildir.

Dubai Para Birimi

Dubai’de para birimi olarak Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi (AED) kullanılmaktır. 10 AED, günümüz itibari ile yaklaşık 16.62 TL değerindedir.

Dubai Günlük Harcama

Dubai dünya sıralamasında en pahalı şehirlerin başında gelmektedir. Çeşitli şekillerde bütçe sınırlaması yapılarak, harcanacak para miktarı azaltılsa da turistik gezi amacı ile gelmiş bir kişinin günlük en az 100 dirhemi gözden çıkarması gerekir.Bu da yaklaşık 166 TL’ye denk gelmektedir. Otel fiyatı dahil edilmemekle birlikte; yemek, ulaşım, müze girişleri ve olası ek harcamalar göz önünde bulundurularak tahmin yapılmıştır.

Dubai Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Dubai’de resmi olarak geçerli dil Arapçadır. Bununla birlikte İngilizce de yaygın olarak kullanılır. Sadece İngilizce ile rahat bir şekilde Dubai seyahati gerçekleştirmek mümkündür.
 • Şehir içi ulaşım genellikle taksi, metro ve otobüs ile sağlanmaktadır. Dubai’de taksi kullanmak lüks sayılmamakla birlikte ucuzluğu ile bilinmektedir. Ancak hile yapan taksicilere karşı dikkatli olunmalıdır. Gidilecek yere fiyat konusunda önceden anlaşmak faydalı olacaktır.
 • Pembe taksiler sadece kadın ve çocuklar içindir. Benzer Dubai metrolarında da görülmektedir. Pembe kısım sadece kadınlara ayırtılmıştır.
 • Alkollü araç kullanmak şehirde en ciddi suçlar arasında yer almaktadır. Bu yüzden araba kullanmadan önce alkol tüketmemek en iyi seçenek olacaktır.
 • Dubai otobüslerinde de "aktarma" özelliği mevcut ve yarım saat içinde yapılan ikinci yolculuktan ücret alınmamakta.
 • Kamuya açık alanda sevgililerin samimi hareketler sergilemesi, genellikle yerli halk tarafından hoş karşılanmaz.
 • Dubai gece hayatında dış görünüme önem verilir. Sandalet, kapri gibi spor kıyafet giyenler, giriş kısmında görevliler ile sorun yaşayabilir. Temiz bir ayakkabı, ütülü gömlek ve pantolon mekana girişi kolaylaştıracak unsurlar olacaktır. Hemen hemen bütün mekanlar için dam koşulu da vardır. Bu konuda mekan görevlileri oldukça hassas davranırlar.
 • Dubai yerlilerinin geleneksel kıyafetleri turistlere farklı gelebilir ancak onları rahatsız edecek derecede bakmak suç sayılmaktadır. Bu nedenle seyahat edilen yerin kültürüne, kısa bir araştırma ile aşina olunmalı ve buna göre davranılmalıdır.
 • Özellikle plaj eğlencelerinde gece de denize girilmek istenebilir ancak bu yasaktır.
 • Polislerin birçoğu sivil olarak güvenlik sağlamaktadır.
 • Elektronik eşya satın alırken her zaman dikkatli olunmalıdır. Ucuz gibi görünse de kimi zaman taklit ürünler satabilmektedirler.

Dubai'yi Tanıtan Kısa Film

Dubai Gezi Rehberi
5 TOPLAM 1 OY
ÖNE ÇIKANLAR
  YORUMLAR (0)
  Yorum Yaz...