Ada tutkunları için vazgeçilmez bir güzelliğe sahip olan Sardinya Adası, Akdeniz’de bulunan en büyük ikinci ada konumundadır. Sardunya Adası olarak da anılan bu ada yaklaşık olarak 24.090 km² yüzölçümüne sahiptir.

İtalya’ya bağlı olan ada, ülkenin batısında yer alır. 2017 kayıtlarına göre 1.5 milyondan fazla nüfusa ev sahipliği yapmaktadır. Kendine özgü doğal güzellikleri ile yerli ve yabancı turistlerin en çok ilgi gösterdiği adalardan biridir. Özellikle doğa ve deniz manzarası, hayran edici bir görsellik sunmaktadır. Deniz sporları ve koruma altındaki tabiat parkları ile ziyaretçilerine farklı aktivite imkanları da sunmaktadır.

Cagliari Meydan

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/cagliari-meydan-43603302.jpg

Aynı zamanda adanın başkenti olmakla birlikte liman şehri olarak tanımlanabilir. Tarihi milattan öncesine kadar dayanan bu şehir, Roma ve Bizans başta olmak üzere birçok savaşa tanıklık etmiştir. Dolayısıyla tarihi ve kültürel değerleri de turistler için görülmeye değer detaylar olacaktır. Şehir turizmin yanı sıra sanayi sektöründe de gelişmiştir. İhracat gücü yüksektir. Tüm bunlar Cagliari’yi gelişmiş bir şehir haline getirmiştir. Şehir merkezini gezmek tarihte yolculuk hissi verecektir. Roma yıllarından miras kalan amfi tiyatro ziyareti de Sardinya gezisini zenginleştiren bir detay olacaktır.

Saint Remy Kalesi

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/saint-remy-kalesi-37025061.jpg

Cagliari’nin orta çağ yıllarına dayanan tarihi geçmişi ile en eski yapılarından biridir. Mermerden yapılmış mimarisi ile dikkat çekici, turistik bir kaledir. Geçmiş tarihte Castello’yu korumak için inşa edilmiş, ardından Savoy kraliyet ailesine ev sahipliği yapmıştır. Kaleye çıkmak serbest ve ücretsizdir. Tarihi dokusuna ek olarak sunmuş olduğu manzara, ziyaretçilerinin yüksek beğenisini kazanmaktadır.

Marina

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/sardinya-marina-26358637.jpg

Başkent Cagliari’nin hem turizm hem de ticaret sektörü için en önemli yerlerinden biridir. Turistlerin yanı sıra ada yerlilerinin de ilgi gösterdiği bir liman konumundadır. Özellikle akşam saatlerinde bisiklet sürmek, yürüyüş yapmak, dinlenmek için idealdir. Diğer limanlardan farklı kılan ise kalabalığı ve etrafında bulunan mekanları ile canlı bir işlevselliğe sahip olmasıdır. Günün her saati turist ve yerliler tarafından ziyaretçi akınına uğrar. Aynı zamanda adanın önde gelen alışveriş merkezlerini bünyesinde bulundurmaktadır.

Fil Kulesi

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/sardinya-fil-kulesi-64337274.jpg

Castello ilçesinde yer alan bu kule, adanın tarihi zenginliklerinden biridir. Orta çağa kadar uzanan geçmişe sahiptir. Sardinya’yı İspanya işgaline karşı korumak amacıyla inşa edilmiştir. Mimarisi ve kendine özgü detayları, kuleyi oldukça görkemli bir hale getirmiştir. Yaklaşık olarak 42 metre uzunluğa sahiptir. İçinde yer alan fil heykeli nedeni ile ismi fil kulesi olarak kalmıştır. Ada için oldukça önemli olan bu kule mutlaka Sardinya gezisinde ziyaret edilmelidir. Saint Remy kalesi gibi Fil Kulesi de oldukça etkileyici bir manzaraya sahiptir. Yaz mevsiminde sabah 10.00’dan akşam 19.00’a kadar yerli ve yabancı turist kabul etmektedir. Kış aylarında ise saat 17.00’da girişler kapanmaktadır. 

Cala Luna Plajı

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/cala-luna-plaji-49913746.jpg

Adanın en önemli turizm aktivitesi, su gibi berrak denizi ile plajlardır. Sardinya’daki en ünlü plaj Cala Luna ise küçük bir yerleşim yeri olan Cala Luna’da bulunmaktadır. Tertemiz deniz ve sakin ambiyansı ile huzur verici bir atmosfere sahiptir. Bu doğal parıltılı plajda denize girmek, kumsalında kitap okumak, gün batımını izlemek ve oldukça basit olan her eylem oldukça keyif verici bir hale bürünecektir. Denizinin yanı sıra nefes kesici uçurum ve mağaraları da bünyesinde barındırmaktadır. Tüm bu öne çıkan özellikleri ile görülmeye değer olan Cala Luna, mutlaka Sardinya gezi rotasına eklenmelidir.

Bosa Kasabası

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/bosa-kasabasi-71432956.jpg

Oristano ilinin kuzey kesiminde bulunan bu kasaba, kendine has mimarisi ve doğal güzellikleri ile Sardinya’nın en gözde kasabalarından biridir. Kasabayı görsellik açısından ilgi çekici yapan özelliği ise ortasından geçen bir nehre sahip olmasıdır. Bu nehrin üst kısmında bulunan köprüde manzara seyri yapılabilir, fotoğraf çekilebilir ve berrak deniz ile nehir birleşimi gözlemlenebilir. Nehir üzerinde tekne gezintisi yapmak da Bosa Kasabası’nın sevilen aktivitelerinden biridir.

Barumini

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/barumini-14231825.jpg

Arkeolojik ve tarihi zenginliği ile ün kazanmış olan Barumini kentinin tarihi geçmişi Bronz Çağı’na kadar uzanmaktadır. Özellikle tarihi atmosfer yaşamayı sevenler, bu kente uğramadan Sardinya’yı terk etmemelidir. Birçok kalıntı ve geçmiş yüzyıllara ait taşları canlı olarak gözlemleme imkanı bulunmaktadır. Yeşilin hakim olduğu egzotik bir adanın içinde taşlık bir alan olarak dikkat çekici bir unsur olmaktadır. 202 metre rakıma sahiptir. Medio Campidano ilinde yer alır. UNESCO Dünya Mirasi Listesi’nde yer edinmiş olan Nuraghe Su Nuraxi’de burada bulunmaktadır.

Castello

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/sardinya-castello-9848248.jpg

Sardinya’nın tarihi kentlerinden biridir. Orta çağın etkisinde kalan mimarisinin yanı sıra günümüz imkanları ile harmanlanmış yapısı hoş bir atmosfer meydana getirmiştir. Özellikle günbatımına doğru ara sokaklarında dolaşmak son derece keyifli bir aktivite olacaktır.

Sardinya'da Ne Yenir?

Pane Carasau: Adanın kendine özgü ekmeklerinden biridir. Bu nedenle özellikle yabancı turistlerin ilgisini kazanmaktadır. Oldukça lezzetli ve çıtır bir yapıya sahiptir. İnce görünümü ile birlikte gevrektir ve uzun süre tazeliğini korur. Buğday kepeği, maya ve tuz kullanılır. İçine kekik veya domates konularak servis edilmesi yaygındır. Meze ve ana yemeklerin yanında ikram edilir. Hem tatlı hem tuzlu olarak hazırlanabilen bu ekmek, özellikle kırsal alanın sembolü niteliğindedir.

Grenache: Sardilya adasına has olarak görülen kırmızı şaraplardan biridir. Yüksek kalitede şarap üzümünden yapılmaktadır. İncir, kuru erik, pişmiş meyveler içeren bu şaraplar tatlı bir yapıya sahiptir.

Fettuccine Alfredo: Adada et ve balık ürünleri kadar makarna tüketimi de oldukça yaygındır. Özellikle vejetaryen yerli ve yabancı turistler, İtalyan kültürünün izlerini taşıyan bu makarnaları daha sık tercih etmektedir. Mantar, tavuk, terayağı gibi malzemelerle zenginleştirilen Fettuccine en çok sevilen makarnalardan biridir. Kalın ve ince yapısının yanı sıra oldukça yumuşaktır. Dolayısıyla bir nevi erişteyi andıran bir görünümü vardır.

Ricetta Baccala Alla Triestina: Dört tarafı denizle çevrili bir ada olmanın etkisi ile yemek kültürünün ana ögesi balıktır. Bu yemek ise morina balığı ile hazırlanan bir İtalyan yemeğidir. Hazırlanışında patates, maydanoz ve hamsi de kullanılır. Dünya çapında beğeni kazanmış olmakla beraber oldukça lezzetli bir yemektir.

Osso Buco: Zengin içeriği ile İtalyan kültürüne ait yemeklerden biridir. Dana inciği ile birlikte soğan, sarımsak, defne yaprağı gibi sebzeler kullanılır. Et ve sebzelerin özenli bir şekilde harmanlanması ortaya kendine özgü bir lezzet çıkarmaktadır.

 

Sardinya'ya Ne Zaman Gidilir?

Akdeniz iklim özelliklerini taşıyan Sardinya’da soğuk havaya sık rastlanmamaktadır. Kışlar ılık, yazlar ise yağışlı geçer. Yaz ve bahar aylarında rahat bir şekilde denize girebilmek mümkündür. Deniz ve plaj odaklı bir tatil amaçlanıyorsa yaz ayı tercih edilmelidir. Şehrin tarihi ve turistik noktaları gezilecek ise kış aylarında seyahat etmek daha avantajlı olacaktır.

Sardinya Gece Hayatı

Sardinya adasında geceler oldukça renkli ve hareketli geçer. Özellikle Porta Cervo bölgesi lüks, gece hayatı ve eğlencenin merkezi olarak konumlandırılmış ve bu yönüyle ün kazanmıştır. Eğlence mekanları ile zengin bir çeşitliliğe sahiptir.

Sardinya Para Birimi

Sardinya’da para birimi olarak Euro kullanılmaktadır. Resmi dili ise İtalyanca olmakla beraber İngilizce bilme oranı yüksek olduğu için sadece İngilizce konuşarak rahat bir seyahat gerçekleştirilebilir.

Sardinya Günlük Harcama

Günlük harcamanın kişisel tercihlere bağlı olduğunu belirtmekle birlikte adanın genel olarak ortalama fiyatlara sahip bir şehir yapısına sahip olduğu söylenebilir. 20-50 Euro ile rahat bir gün geçirilebilir. Yalnızca Petro Cervo oldukça pahalı bir bölgedir.

Sardinya Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Denize girmek ve plajları kullanmak isteyenler Mayıs, Kasım ayları aralığını tercih etmelidir.
  • Sıcaklığın en yüksek olduğu ay Ağustos ayıdır. Yürüme odaklı seyahat sevenler bu ayı tercih etmemelidir.
  • Ulaşım aracı olarak genellikle otobüs kullanılmaktadır fakat her zaman yeterli olmayabilir. Taksi ise genel olarak pahalıdır ve şoförlerin büyük çoğunluğu sadece İtalyanca konuşabilirler.
  • Adayı doğal güzelliklerinden tarihi yapılarına kadar ayrıntılı bir şekilde gezmek isteyenler en az bir hafta ayırmalıdırlar. 

Sardinya'yı Tanıtan Kısa Film

 
Sardinya Adası Gezi Rehberi
5 TOPLAM 14 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...