Japonya’nın başkenti Tokyo, aynı zamanda ekonomi ve finansal sektörün de başkentidir. Yükselen gökdelenleri ve ihtişamlı caddeleriyle lükse dayanan bir görsellik sergileyen şehri sizler için anlattık.

Şehir yapısı, yoğun nüfus oranını kaldırabilecek bir şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle dev teknoloji kenti Tokyo’da hayat, serilik ve düzene dayalı sistem ile akışını gerçekleştirmektedir.

Günümüzdeki gücünü ise, geçmişte aldığı yaralara borçludur. 1923’de yaşanan Tokyo Depremi ve 2. Dünya savaşı olmak üzere iki büyük travma yaşamıştır. Bu durum, tarihi geçmişini de kuvvetlendirmiş, görülmeye değer eserler bırakmıştır. Tüm bunların sonucu olarak Tokyo; canlı şehir yapısı, kültürel ve tarihi mirasları, doğal güzellikleri, kendine has gelenekleri itibari ile görülmeye değer bir kenttir.

Kitanomaru Park

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/tokyo-kitanomaru-park-53542921.jpg

Tokyo’nun en büyük yüz ölçümüne sahip parkıdır. Bu özelliğin yanı sıra bu parkı görülmeye değer yapan özelliklerden biri, tarihi geçmişi olan Imperial Palace kalesine ev sahipliği yapıyor olmasıdır. Kale’de hala imparatorluk ailesi yaşamaktadır.

Parkın diğer özelliği ise; şehir gürültüsünden uzak, huzurlu ve sakin ambiyansıdır. Geniş ve büyük yapısına rağmen her an temiz tutulmaktadır. Tokyo ziyaretçileri, gezileri sırasında dinlenme amacı ile bu parka uğrayarak piknik yapabilir, aynı zamanda tarihi kaleyi yakından görme imkanı bulabilmektedir.

Son olarak, park içerisinde gizli hazine gibi yer alan müzeler olduğu söylenebilir. Bu durum turistler için de ilgi çekici olmaktadır. Kitanomaru içerisinde yer alan müzeler ise; Sanat Müzesi, Bilim ve Teknoloji Müzesi ve El Sanatları Galerisi olmak üzere üç tanedir. Müze adlarından da anlaşılacağı üzere, Japonya’nın sanat ve teknolojiye verdiği değeri kanıtlar niteliktedirler.

Ueno Park

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/tokyo-ueno-park-17470651.jpg

Bu park çok büyük bir alana sahip olmamakla birlikte ziyaretçileri bakımından daha hareketlidir. Bünyesinde yer alan gölet, görsel açıdan zenginlik sağlamaktadır. Ücret karşılığı deniz bisikleti imkanı da sunulmaktadır. Bunun yanı sıra, bir Japonya geleneği olarak, bu parkta da dört adet müze bulunmaktadır. Sosyal, kültürel ve doğal yönden zengin içeriği ile görülmeye değer bir parktır.

Tokyo National Museum

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/tokyo-national-museum-32375828.jpg

Japonya geleneği ve kültürel yapısına uygun koleksiyonların sergilendiği bu müze, aynı zamanda 1872 yılında açılışının yapılmış olması ile en köklü müze olma özelliği taşımaktadır. Müze mimarisi, beş farklı binadan oluşmaktadır. Bu da zengin bir içeriğe sahip olduğunun göstergesidir.

Yoyogi Park

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/tokyo-yoyogi-park-98151277.jpg

Dört bir tarafı yeşillerle donatılmış olan bu park, 550.000 metrekarelik bir alanı kapsamaktadır. Bu devasa büyüklükte yapısı ile Tokyo halkı için şehirden kaçış noktası olurken, turistler için görülmeye değer bir zenginlik olmaktadır. Bu park da içeriğinde Meiji Tapınağı’nı ve Meiji Tapınağı müzesini bulundurmaktadır. Yoyogi parkına yolu düşenler, mutlaka bu yapıları da görmelidir.

Shinjuku

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/tokyo-shinjukuu-46675351.jpg

Doğu ve batı olmak üzere iki bölgeye ayrılmaktadır. Batı bölgesi, ihtişamlı gökdelenler ve hızlı insanlar ile büyük bir kalabalık halindedir. Doğu bölgesi ise, eğlence isteyenlere uygun olarak rengarenk yapısı ve bar tarzı mekanlarıyla ünlüdür.

Shibuya

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/tokyo-shibuya-38462455.jpg

Tokyo’nun semti olan Shibuya, filmlere ve fotoğraflara konu olan Tokyo kalabalığının gözlemlenmesi için en ideal yerdir. Özellikle, karşıdan karşıya geçen insanların meydan üzerinde oluşturduğu görüntüyü canlı canlı izlemek de turistik ziyaretin bir parçası olabilir. Saygı ve düzen anlayışının olduğu Tokyo’da, kalabalık herhangi bir şekilde izdihama neden olmamaktadır.

Odaiba

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/tokyo-odaiba-16287232.jpg

Şehir merkezinden tren ile ulaşım sağlanabilen bu kumsal, gökdelen manzarası ve eğlenmeye müsait yapısı ile keyifli zaman geçirmek için idealdir. Denize girmek yasak olsa da oyun, piknik gibi eğlenceye yönelik aktiviteler serbesttir.

Kendine Has Mutfağı İle Tokyo

Noodle Çorbası Ramen: Tokyo’nun en ünlü lezzetlerinden biridir. Sağlıklı bir içeriğe sahip olmasının yanı sıra, şehirde bir nevi fast-food yerine tercih edilmektedir. Sokak lezzeti olarak satıldığı gibi, mini büfeler tarafından hızlı bir şekilde de sunulmaktadır. Fiyatı ise oldukça ekonomik tutulmaktadır.

Suşi: Japonya’nın adını en çok duyuran yemeği olan suşi, günümüzde tüm dünyada tüketilir bir duruma gelmiştir. Ana merkezi olan Tokyo, suşinin uzman eller tarafından hazırlanıp, en kaliteli bir şekilde sunulduğu şehirdir. Tokyo ziyaretçileri, mutlaka burada suşi yeme deneyimi yaşamalıdırlar. Özellikle somon ve karides içerikli suşiler, yoğun lezzeti ile beğeni kazanmaktadır.

Az bütçeli ve ekonomik bir yemek olması, her yerde tüketilebilir olma özelliği sağlamıştır. Bütçeye göre ister sokak arası basit bir dükkân, ister lüks restoranlar suşi yemek için tercih edilebilir.

Tonkatsu: Şinitzelin Japon mutfak geleneğine uygun olarak hazırlanmış halidir. Çıtır bir şekilde kızartılarak servis edilen pirzola, bu mutfağın vazgeçilmezi olan pirinç ile servis edilir.

Sashimi: Balığın hiçbir ek ilave almadan , çiğ olarak servis edilmiş halidir.

Maki: Görünümü suşiye benzemektedir ancak balık içermemektedir. Pirinç ve çeşitli sebzelerin deniz yosunu ile sarılması şeklinde hazırlanan maki, bu mutfağın önemli bir parçasıdır.

Nigiri: Pirinç üzerinde çiğ balık ile sunulur. Genellikle somon, karides gibi balıklar tercih edilir.

Kobe Eti: Dünyanın en pahalı eti olan bu özel lezzet, Japonya mutfağının değerlerinden biridir. Klasik müzik ve bira ile büyüyen ineklerden elde edilen et, son derece yumuşak ve lezzetli bir yapıya sahiptir. Kobe’de yurtdışına göre fiyatı daha uygundur. 100 gramı 20 dolara denk gelmekle birlikte, denemeye değer bir fiyat olduğu söylenebilir.

Takoyaki: Kendine has sokak lezzetlerinden biridir. Ahtapot etinin kızartılması ile hazır duruma gelir. 6’lı 8’li gibi çoklu olarak satılmaktadır. Fiyatı ise, her bütçeye uyum sağlayacak şekilde ekonomiktir.

Tokyo'nun İklimi

Tokyo, karasal ılıman iklimi itibari ile dört mevsimin yaşandığı bir kenttir. Bununla birlikte yaz ve kış arasında ciddi sıcaklık farkları yoktur. Bu nedenle Tokyo ziyaretini kışın yapmak zorunda kalan turistler, ılıman iklimi sayesinde büyük olasılıkla sorun yaşamayacaklardır. Yaz ayları ise klasik olarak sıcaktır. Sonbahar, gezi için en ideal mevsim görülmektedir ancak yaz, kış fark etmeksizin her ay yağış riski olan bir şehirdir. Bu nedenle her ihtimal göz önünde bulundurulmalıdır.

Tokyo Para Birimi

Tokyo’da para birimi olarak Japon Yeni kullanılır. Genellikle yabancı para geçerlilik göstermez. Bu nedenle hafta içi ilgili yerlerden Euro gibi para değerlerini bozdurma işlemi yapılabilir. 200 Japon yeni, 8.54 TL’ye denk gelmektedir.

Tokyo Günlük Harcama

Tokyo, dünyanın en pahalı şehirleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Buna rağmen yemek konusunda bütçeye uygun imkanlar bulunabilir. Şehir içi ulaşım sağlayan otobüsler ise standartların oldukça üzerindedir. Bu durum, sürekli gezi halinde olan turistlerin bütçesini olumsuz etkileyecektir.

Tokyo Gece Hayatı

Tokyo’da iş çıkışı gece hayatına katılma alışkanlığı oldukça yaygındır. Şehrin kalabalık yapısı ile birleşen bu durum, bar ve kulüp mekanlarını arttırmıştır. Harajuku ve Shinjuku’nun doğu bölgesi gecenin en renkli ve hareketli geçtiği bölgelerdendir.

Tokyo Gezisi İle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Japonya, turistler için en güvenli olan ülkelerin başında gelmektedir. Bu yüzden herhangi bir korkuya kapılmadan gezinin keyfi çıkarılmalı, bir yandan da tedbirli olunmalıdır.
 • Zengin şehir içeriği ile para harcamanın ölçüsü fark etmeden aşırıya kaçabilir. Bu yüzden fiyatı bilinen şeyler satın alınmalı, bütçeye göre davranılmalıdır.
 • Kalabalık olan alanlarda düzene ayak uydurmalı, sabır göstererek, aceleci ve saygısız tavırlardan uzak durulmalıdır.
 • Mutlaka önceden hazırlanmış gezi programı ile hareket edilmelidir. Aksi takdirde şehrin büyüsüne kapılıp asıl görülmesi gereken yerler kaçırılabilir.
Japonya'nın Başkenti Tokyo Gezi Rehberi
5 TOPLAM 6 OY
ÖNE ÇIKANLAR
  YORUMLAR (1)
  Yorum Yaz...
 • Ziyaretçi
  Ziyaretçi Hayallerimin şehri umarım ölmeden görmek nasip olur.
   Yanıt Yaz...