Tarihi, kültürü ve kendine has şehir yapısı ile günden güne turizm odaklı şehir olma yolunda ilerleyen Eskişehir, gezilecek yerleri ile ayrı bir zenginliğe sahiptir. Bu zenginliğini misafirlerine cömert bir şekilde sunarken bir yandan da gelişimini sürdürmektedir.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/10/eskisehir-detayli-gezi-rehberi-85885434.jpg

Eskişehir’de Gezilecek Yerler

Eskişehir’i detaylı bir şekilde gezmek, her yönden olumlu etkiler bırakacak bir deneyim olacaktır. Tarihi mirası, doğal güzellikleri ve özgün atmosferi ile bu geziden son derece keyif alınacağı söylenebilir. Şehri görsel ve doğal açıdan güzelleştiren bir başka unsur ise ortasından Porsuk Çayı’nın geçiyor olmasıdır. Gezinin verimli geçmesine yönelik plan doğrultusunda hareket edilmelidir. Bu plana katkı sağlayacak gezi listesine ise aşağıda yer verdik;

Tarihi Odunpazarı Bölgesi

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/10/odunpazari-bolgesi-92035554.jpg

Ülke çapında ün kazanan bu bölge, Eskişehir’in en önemli yerlerinin başında gelir. Önemini kazandıran şey ise şehrin en eski yerleşim yeri olarak bilinmesidir. Turizmin gelişmesiyle bölgeye olan ilgi artınca yapılan yatırımlar da arttı. Dolayısıyla günümüzde oldukça renkli ve hareketli bir görünüm kazanmıştır. Yerleşim yerinin içerisi de ayrı bir zenginliğe sahiptir. Buna yönelik çeşitli tarihi müze, çeşme ve konağa da ev sahipliği yapmaktadır. Günübirlik gezi sırasında da büyük çoğunluğu gezilebilir ancak daha detaylı Eskişehir gezisi yapmak isteyenler için çeşitli otel ve butik otel imkanlarının da mevcut olduğu belirtilebilir.

Odunpazarı Evleri

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/10/odunpazari-73330159.jpg

Tarihi bölgede yer alan bu Odunpazarı evleri, merak uyandırıcı bir nitelik kazanmaktadır. Fotoğraf çekimlerinde de etkili bir görsellik oluşturuyor olması ise duyulan ilgiyi arttırmaktadır. Osmanlı mimarisine ait izler taşımasının yanı sıra, aynı zamanda şehrin sembolü olarak gösterilebilir. Tarihi geçmişleri nedeni ile oldukça eski bir yapıya sahiplerdir ancak restorasyon çalışmaları ile yıpranmış görüntüsü giderilmiştir. Dolayısıyla geleneksel ile modern görüntünün harmanlandığı söylenebilir. Önemi ve konumundan dolayı yoğun turizm bölgesi haline gelmiş, evlerin tamamına yakını kafe, restoran, hediyelik eşya dükkanlarıve butik olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/10/porsuk-cayi-ve-adalar-bolgesi-51344478.jpg

Porsuk Çayı’nın Eskişehir’den geçiyor olması şehri güzelleştiren unsurların başında gelmektedir. Dolayısıyla buraya uğramadan Eskişehir seyahati sonlandırılmamalıdır. Çayın olduğu bölge ‘’Adalar’’ olarak adlandırılmaktadır. Sakin ve dinlendirici atmosferi ile özellikle bahar aylarında ziyaretçi yoğunluğu yaşamaktadır. Çay üzerinde yapılan bot yolculukları turistlerin yoğun ilgisini kazanmakta, bölgeye olan merak duygusunu arttırmaktadır. Bölgenin işlek bir noktada bulunması itibari ile etrafında çeşitli kafeler, restoranlar yer almaktadır. Eskişehir anıları albümünde yer alması gereken fotoğraflar için ideal bir bölgedir.

Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/10/sazova-bilim-sanat-ve-kultur-parki-62283446.jpg

İster günübirlik ister konaklamalı yapılan tüm Eskişehir seyahatlerinde mutlaka uğranması gereken yer Sazova Parkı’dır. Kazanmış olduğu ün ve önem itibari ile şehrin sembolü sayılabilir. Yeşillerle donatılmış parkın içerisinde Eskişehir fotoğraflarını süsleyen masal şatosu da yer almaktadır. Parkın oldukça geniş bir alana yayıldığı söylenebilir. Bu yönüyle aileler için ideal bir nitelik taşımaktadır. Masal şatosu dışında parkın ev sahipliği yaptığı bölümler şunlardır;

 • Korsan Gemisi
 • Hayvanat Bahçesi ve Japon Bahçesi
 • ETİ Sualtı Dünyası
 • Bilim Kültür Merkezi ve Türk Dünya Kültür Merkezi
 • Eskişehir Minyatürk
 • Uzay Evi

Doğal, tarihi ve mimari yönlerden zenginliği ile tek bir noktada toplanmış olan bu park, tüm gün dahi keyifle vakit geçirilebilecek bir yerdir.

Kurşunlu Camii ve Külliyesi

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/10/kursunlu-camii-sadirvan-62811042.jpg

Tarihi Odunpazarı bölgesinde yer alan bu camiinin yapımı 16. Yüzyıla dayanmaktadır. Hem dini hem de tarihi açıdan şehrin en önemli değerlerinden biridir. Bünyesinde bulunan külliye içerisinde çeşitli müzeler ve atölye de bulunmaktadır. Çok daha kapsamlı özellikleri bulunan bu camii ve külliye Eskişehir gezisinde kesinlikle es geçilmemelidir. Tarihi dokusu yakından incelenmeli, külliye içerisinde yapılar kısa da olsa gezilmelidir.

Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/10/eskisehir-balmumu-heykeller-muzesi-60767684.jpg

Duyulan yoğun merak duygusunun da etkisi ile Eskişehir seyahatlerinin vazgeçilmez noktasıdır. Oldukça merkez bir konumda, tarihi Odunpazarı bölgesinde bulunur. Son yıllarda hizmet vermeye başlayan bu müzede yaklaşık 200 kişinin balmumu heykeli yer almaktadır. En çok sevilen heykeller iseYeşilçam aktrisleri olmaktadır. Özellikle; Adile Naşit, Kemal Sunal, Cüneyt Arkın gibi kişilere duyulan merak duygusunun fazla olduğu gözlemlenebilir. Bunun dışında sevilen birçok kişinin balmumu ile fotoğraf çektirmek keyifli bir anı olarak kalacaktır.

Kentpark

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/10/eskisehir-kentpark-39706093.jpg

Porsuk çayının yakınında yer alması da ziyaretçi sayısının artmasında önemli rol oynamaktadır. Şehir içinde oldukça rağbet gören bu parkı özel yapan diğer etken ise yapay plaja yer verilmesidir. İçerisinde ihtiyaca yönelik kafe, restoran gibi birçok dükkan da bulunmaktadır. Eskişehir gezisi sırasında dinlenmek veya keyifli vakit geçirmek için tercih edilebilir.

Şelale Park

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/10/selale-park-85548332.jpg

Şehir merkezinin üst kısmında yer alan bu park, Eskişehir’in görsel açıdan en gözde yerlerinden biridir. Asıl önemli özelliği ise şehir manzarası izleme imkanı sunuyor olmasıdır. Bünyesinde yapay bir şelale bulundurmasından dolayı ‘’Şelale Park’’ adını almıştır. Çocuk parklarının da yer alması, ailelerin parka olan talebini arttırmıştır. Genellikle ulaşım özel araçlar ile sağlanmaktadır. Özellikle akşamüstü saatlerinde bu parkı ziyaret etmek, keyifli bir aktivite olacaktır.

Eskişehir’de Ne Yenir?

Çibörek: Eskişehir’in en sevilen yöresel lezzetlerinden biridir. Dolayısıyla gezi sırasında mutlaka kaliteli bir yerde denenmelidir. Kıyma ve hamurun bir araya gelmesiyle oluşan bu lezzete Eskişehir’in birçok noktasında kolayca ulaşılabilir.

Balaban Kebabı: Şehrin yöresel ve yerel lezzetlerinden bir diğeri de balaban kebabıdır. Deneyenlerin bir daha denemek isteyeceği türden bir lezzete sahip olan bu kebap, şehirde yoğun talep görmektedir. Tereyağı, köfte ve domates sosunun bir araya gelmesiyle oluşan görüntüsü, kaliteli bir şekilde servis edilir.

Met Helvası: Eskişehir’de geçirilen süre boyunca sık sık rastlayacağınız geleneksel lezzetlerin başında gelmektedir. Şehre özgü özel bir tatlı olan bu helva, hem yerliler hem de yabancılar tarafından beğeni ile tüketilmektedir.

Eskişehir’de İklim

Geçiş bölgesi olarak kabul edilen Eskişehir’de karasal bir iklim söz konusudur. Kış aylarının büyük bir kısmı soğuk ve sert geçer. Yaz aylarında ise gündüzler genellikle sıcaktır. Eskişehir seyahati yapmak için en uygun zaman, bahar aylarıdır. Özellikle, mart, nisan, mayıs, eylül aylarında ılıman bir iklim görülür.

Eskişehir’de Gece Hayatı

Öğrenci ve turist yoğunluğundan dolayı genç nüfusu fazla olan Eskişehir’de gece hayatı da oldukça hareketli geçmektedir. Gece kulüpleri, barlar ve çeşitli eğlence mekanları sabaha kadar açık bulunmaktadır.

Eskişehir’de Günlük Harcama

Turizm bölgesi olmasından dolayı bazı yerler, ortalamanın üstü fiyatlara sahiptir. Buna rağmen öğrenci nüfusu ve mekan çeşitliliğinden dolayı uygun seçenekler bulmak da oldukça kolaydır. Bütçesi kısıtlı olan bir yerli turist günlük 50 TL’ye iki öğün yemek yiyebilir ve çeşitli yerleri gezebilir.

Eskişehir’de Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Öğrencilerin yoğunluk kazandığı bölgeler daha ucuz olmaktadır. Gezi sırasında uygun seçeneklere yönelmek özellikle yerli turistler açısından avantajlı olacaktır.
 • Toplu ulaşım Eskişehir’de oldukça gelişmiştir. Bu nedenle ulaşım aracı olarak tramvay, otobüs gibi araçlar rahatlıkla kullanılabilir.
 • Eskişehir’de konaklamak isteyenler için önceden rezervasyon yaptırmak en doğru seçenek olacaktır. Önceden yapılan rezervasyonlarda çoğunlukla indirim yapılmaktadır.
 • Yöresel lezzetleri denemek için mutlaka kaliteli bir mekan seçilmelidir. Aksi takdirde bu lezzetler hakkında yanlış bir izlenim kazanılabilir.
Eskişehir Detaylı Gezi Rehberi
5 TOPLAM 2 OY
ÖNE ÇIKANLAR
  YORUMLAR (2)
  Yorum Yaz...
 • Ziyaretçi
  Ziyaretçi Sitenizi yeni keşfettim gerçekten kaliteli içerikler var, tebrikler elinize sağlık.
  • Toprak AKSOY
   Toprak AKSOY Teşekkür ederiz. Sizlere yararlı olduysa ne mutlu bize...
  • Yanıt Yaz...