Tarihi yönü ile öne çıkan bir bölge olan Kapadokya, hem yaz hem de kış mevsiminde en çok ziyaret edilen yerlerden biri olmaktadır. Konum olarak Nevşehir, Niğde ve Kayseri illerine yakın mesafede bulunur. Tarihi milyonlarca yıl öncesine dayanan peri bacalarına ev sahipliği yapmaktadır.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/10/kapadokya-detayli-gezi-rehberi-2-25122636.jpg

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Doğal güzelliği ve tarihi dokusu ile ülkemizin en önemli değerlerinden biri olmaktadır. Hem yabancı hem de yerli turistler tarafından ziyaret edilmekte, hayranlık oluşturan bir görüntü sunmaktadır. Özellikle kendine özgü yapısı, atmosferi ve dokusu sizi Kapadokya’ya çekecek olan etkenlerin başında gelecektir. Keşfedilmesi gereken gizli bir hazine olan Kapadokya’da mutlaka gezilmesi gereken yerlere ise bu listede yer verdik;

Göreme Açık Hava Müzesi

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/10/goreme-acik-hava-muzesi-11554367.jpg

Kültürel zenginliğimizin bir parçası olan Göreme Açık Hava Müzesi, geçmiş yüzyıllara ait birçok iz taşımaktadır. Çeşitli manastırlar, yaşam alanları gibi birçok mimarinin günümüz halini inceleme imkanı sunmakla birlikte oldukça geniş bir alana yayılmıştır. Müze; tarihi, mimari ve kültürel zenginliği ile ziyaretçilerine tarihte yolculuk hissini doyasıya yaşatmaktadır. İçerisinde çeşitli kiliselere de yer verilmiştir. Tüm bu özellikleri ile dünyaca ün kazanmış, 1989 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır. Müzeye giriş için kişi başı 30 TL ücret alınmaktadır.

Ihlara Vadisi

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/10/ihlara-vadisi-36041233.jpg

Kapadokya’nın en etkileyici yerlerinin başında Ihlara Vadisi gelmektedir. Görsel şölen niteliğinde olan bu alan, yoğun ilgi ile ziyaret edilmektedir. İki farklı seçenek ile vadiyi görebilmek mümkün hale gelmektedir. Eğer balon gezisi yapılacak ise balon ile vadinin arasından geçilebilir veya yürüyüş şeklinde gezilebilir. Tavsiye edilen seçenek ise vadinin yürüyerek gezilmesidir. Bu şekilde hem detaylar daha iyi incelenebilecek, doğal atmosferin tadı daha uzun süre hissedilecektir.

Yürüyerek gezmenin bir başka avantajı ise, vadide yer alan çeşitli kilise ve oyukların içine girerek inceleme fırsatı bulabilmektir. Doğa manzarası eşliğinde, merdivenler aracılığı ile vadiden aşağıya inmek Kapadokya gezisinin unutulmaz aktivitelerinden biri olacaktır. Basamakların sonunda huzur verici şekilde akan sular, kendine özgü mimariye sahip evler ve yeşilin tonları yer almaktadır. Ziyaretçi yoğunluğundan dolayı yol, araç geçişine kapatılmıştır. Merdiven inişinde her an birbirinden değerli uçurum manzarasına şahit olunabilir, fotoğraflar çektirilebilir. Vadi ve aşağı kısmını keşfetmek de Kapadokya gezisine ayrı bir zenginlik katacaktır.

Paşabağ

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/10/pasabag-31862196.jpg

Kapadokya’nın en önemli zenginliği olan peribacalarını içinde bulunduran Paşabağ, çeşitli değerlere sahip dokusu ile gezmesi oldukça keyifli bir bölgedir. Tozlu yapısı, tarihi atmosferini güçlendirici bir özellik göstermektedir. Rüzgarlı günlerde ziyaret edildiği zaman kum fırtınası dahi meydana gelebilmektedir. Gezi sırasında peribacalarının içini gezme fırsatı olmaktadır.

Turizm açısından gelişmiş bir bölge olduğu için çeşitli hediye dükkanları da yer almaktadır. Bunun yanı sıra sık sık gösteriler ve etkinlikler düzenlenir. Özellikle etkinlikler sırasında yapılan aydınlatmalar ile peribacaları görsel açıdan şölen oluşturur. Alan içerisinde yürüyüş yapmak, eski veya yeni oluşan peribacalarını yakından incelemek kültürel açıdan değerli ve son derece keyifli bir aktivite olacaktır. 

Uçhisar Kalesi

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/10/uchisar-kalesi-5404389.jpg

Kapadokya manzarasını kuş bakışı olarak görmek isteyenlerin mutlaka uğraması gereken bir yerdir. Muazzam manzarası ve kendine özgü tarihi dokusu ile ziyaretçileri üzerinde olumlu etkiler bırakır. Bölgenin tepe noktasında yer almasından dolayı, 160 metre yüksekliğe sahip bir konumdadır. Kuş bakışı görüntünün yanı sıra Erciyes Dağı manzarası da karşı tarafında kalmaktadır. Giriş ücreti 6.50 TL olarak belirlenmiştir.

Kapadokya’da Ne Yenir?

Turizm bölgesi olan Kapadokya’da birçok özgün lezzet bulabilmek mümkündür. Geziyi daha kaliteli hale getirecek olan bu zengin yemek çeşitliliği, hem yerli hem de yabancı turistler tarafından beğeni ile tüketilmektedir.

Saç Tava: Hem sunumu hem de yoğun lezzeti ile denenmeye değer olduğu söylenebilir. Özellikle öne çıkan bazı restoranlarda tüketilebilecek saç tava, en çok beğeni kazanan yemeklerden biridir.

Testi Kebabı: Kapadokya denilince akla gelen ilk lezzetlerden biri olmaktadır. Hem yerli hem de yabancı turistlerin beğenisini kazanarak ün kazanmıştır. Bölgenin doğal ve tarihi atmosferi içerisinde testi kebabını deneyimlemek, Kapadokya gezisini daha verimli bir hale getirecektir. Birçok lokanta ve restoranda kolaylıkla bulunabilir.

Düğün Çorbası: Kapadokya bölgesinde en sık tercih edilen çorba, düğün çorbasıdır. Hem halk tarafından hem de restoranlar tarafından sunulabilir. Kendine özgü lezzetli bir yapısı vardır.

Tandır: Anadolu’nun birçok yerinde gelenekselleşen ve beğeni ile tüketilen tandır, Kapadokya’nın da vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. Lokanta ve restoranların büyük bir kısmında tandır sunulmaktadır. Taze ve lezzetli yapısı ile tercih edilmektedir.

Çömlek Fasülyesi: Genellikle bölgeye ait yöresel yemekleri sunan restoranların birçoğunda bulunur. Çömlek fasülyesi, Kapadokya bölgesinin en sevilen yemeklerinden biridir. Trakya mutfağında da yer alan bu yemek, kendine özgü pişirilme usullerine sahiptir. Genellikle taş fırında pişirilerek servis edilir.

Kapadokya’da İklim

Kapadokya her mevsimde ziyaretçi ağırlamaya devam etmektedir. Buna neden olan ise her mevsimin kendine has güzellikler sunuyor olmasıdır. Kış ayında kar manzaralı peri bacalarının görsel şölen sunduğu gibi, bahar aylarında yeşillerle donatılmış dereler de aynı güzelliği sunmaktadır. İç Anadolu bölgesinde bulunmasına bağlı olarak iklim yapısı karasal özellikler taşımaktadır. Buna bağlı olarak sıcaklık farkının fazla olduğu bölgeler arasında sayılamaz. Kış aylarında aşırı soğuk, yaz aylarında ise aşırı sıcak nadir olarak yaşanır. Yılın her ayı ziyaret edilmeye uygun bir özellik gösterir.

Kapadokya Gece Hayatı

Yoğun turist sayısına bağlı olarak Kapadokya’da da gece hayatı hareketlenmeye başlamıştır. Düzenlenen etkinlikler, gösteriler ve aktiviteler gecelerin daha canlı ve renkli olmasını sağlasa da diğer turizm bölgelerine kıyasla sakin bir ambiyansı olduğu söylenebilir. Dolayısıyla gece hayatı ile öne çıkan turizm bölgesi değildir.

Kapadokya Günlük Harcama

Turizm değeri taşıyan bir bölge olduğu için fiyatlar ucuz değildir. Bununla birlikte günlük harcama miktarı da yapılan aktivitelere göre değişiklik gösterecektir. Kapadokya, yapılacak aktiviteler açısından zengin olduğu için bunlara göre fiyat oldukça değişecektir. Örneğin, balona binmek, tarihi değer taşıyan müzeler için giriş ücreti ödemek gibi durumlar ek masraf oluşturacaktır. Öğünler sırasında tercih edilecek mekanın lükslük seviyesi de fiyatı etkileyecektir. Bunlara rağmen verimli vakit geçirmek isteyen bir yerli turist, günlük ortalama yaklaşık 150 TL harcayacaktır. Bu tahmin yapılırken otel masrafı dahil edilmemiştir.

Kapadokya’da Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Her zaman olduğu gibi Kapadokya gezisinde de dikkatli davranılmalı, kişisel eşyalar konusunda tedbirli olunmalıdır.
 • Yabancı turistlere karşı saygılı olunmalıdır.
 • Gidilmesi gereken yerler genellikle birbirine yakın mesafede yer almaktadır. Buna göre plan yapılmalı, tatilin olabildiğince verimli geçmesi için çaba gösterilmelidir.
 • Fotoğraf çekinmek için ideal bir manzaraya sahip olduğu için mutlaka fotoğraf makinesi götürülmelidir.
 • Balona binildiği zaman teknolojik aletler konusunda dikkatli olunmalı, düşürme ihtimali en aza indirilmelidir.
 • Balon seyahati öncesi aşağıda hava sıcak olsa dahi kalın giyinmek oldukça doğru bir seçim olacaktır. Balonun ulaştığı yükseklikte hava oldukça serin ve rüzgarlı olabilmektedir.
 • Balon turları oldukça erken saatlerde yapılmaktadır. Özellikle vakti kısıtlı olanlar bu durumun bilincinde hareket etmelidir.
Kapadokya Detaylı Gezi Rehberi
5 TOPLAM 1 OY
ÖNE ÇIKANLAR
  YORUMLAR (0)
  Yorum Yaz...