Yaz mevsimi içerisinde bulunduğumuz şu sıralarda tatil yapan insanlar mevcutken tatil planı yapan insanların da olduğu aşikar. Bizde bu yazımızda sizlere uzun dönem seyahatleriniz için ipuçları vermeye çalıştık.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/uzun-donem-seyahatleriniz-icin-ipuclari-10795835.jpg

Hayat ve çalışma tarzlarına göre bazı insanlar 1 hafta ve daha az tatil yapmaktayken uzun tatil için bütün yıl gün sayan insanlarda vardır. Eğer sizde uzun dönemli bir tatil düşünüyorsanız ve bu tatilinizi planlama aşamasındaysanız şu anda doğru adreste olduğunuzu söyleyebiliriz.

Sizlere sunacak olduğumuz ipuçları tamamen uzun dönem tatil yapan insanların pozitif ve negatif yorumlarına, yüzleşmiş oldukları sorunlara ve çözümlerine dair kritik noktalara dayanmaktadır. Eğer sizlere verecek olduğumuz ipuçlarını dikkate alırsanız, günlerdir hayalini kurduğunuz uzun tatiliniz boyunca karşılaşabileceğiniz sorunları önleyebilirsiniz.

Gerekli Aşılarınızı Erken Almaya Özen Gösterin

Gideceğiniz tatil yeri hakkında bilgi almaya ve özellikle hangi aşıları almanız gerektiğini öğrenmeye dikkat edin. Farklı bir ülkeye giderken ilk olarak yapacağınız şey o ülkenin resmi web sitesine girip gereken aşıları incelemek olsun.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/uzun-donem-seyahatleriniz-icin-ipuclari-1-2010629.jpg

Öyle ki bazı aşıları sadece bir doz almanız bile yeterli olmayabilir. Bu nedenle gereken aşıların en az 2 ay, hatta 3 ay önceden almaya dikkat etmelisiniz. Eğer seyahatinize 1 ay kala aşı alımına başlarsanız sorun yaşama ihtimaliniz olacaktır ve bunun sonucunda da tatilinizin başlamadan sonlanması ile karşılaşabilirsiniz. Kısacası, seyahat yapmayı planladığınızda dikkat etmeniz gereken ilk konu aşı olmalıdır.

Vize Başvurularınızı Ve Belge İbrazlarınızı Erkenden Halledin

Vize başvurularında insanların dikkatli olması gerektiği herkes tarafından bilinen bir durumdur. Fakat her ne kadar bilinse de bazı insanlar başvuru sürecini biraz ağırdan almaktadır. Yurt dışına çıkarken bazı ülkeler başvuru sürecinde insanları daha fazla zorlamakta ve daha dikkatli incelemelerde bulunmaktadır.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/uzun-donem-seyahatleriniz-icin-ipuclari-2-92492770.jpg

Dolayısıyla vize başvuru evraklarınızı en kısa sürede ayarlamanız ve teslim etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Erken başvurular sonucunda bazı olumsuz durumlarla karşılaşma ihtimaliniz olduğunu da söyleyelim. Seyahat tarihinin çok öncesinden yapmış olduğunuz başvurularınız neticesinde vizenizin erken çıkması ve süresinin kısa olması gibi bir durumla da karşı karşıya kalabilirsiniz. Ne yazık ki bu durumla karşılaştığınız zaman da tatil planınızda revizyona gitmek zorunlu bir hale gelmektedir.

Kısacası vize işlemlerinde püf nokta kritik zamanın belirlenmesidir. Eğer vizenizin çıkacağından emin değilseniz, problemlerle karşılaşma ihtimaliniz yüksekse ve gitmek istediğiniz ülkenin vizesi çok nadir onaylanıyorsa yapmanız gereken şey tatilinizi vize onay durumunuza göre planlamaktır. Öncelikli olarak vize başvurunuzu yapmanız ve ardından onaylanmış vize aralığı içerisinde tatil tarihlerinizi belirlemeniz en doğru yol olacaktır.

Yanınıza Alacağınız Kıyafet Ve Eşyalarınızı Doğru Seçin

Yazımızda ele aldığımız uzun süreli seyahatlerinizde yanınıza alacağınız eşyalarınızı iyi belirlemeniz sizi büyük bir dertten kurtaracaktır. Eğer tatiliniz 1 ay veya daha fazla olarak planlanmış ise yanınıza çok fazla kıyafet almamanız mantıklı bir karar olarak görülebilir. Bunun en temel sebebi ise tatile gidecek olduğunuz şehir veya ülkeden farklı çeşitte eşyalar alabilecek olmanızdır. Eğer alışveriş yapmaya zamanınızın olacağı bir tatil planlaması içerisindeyseniz bu duruma çok dikkat etmelisiniz. Yoksa tatilinizin başlangıcında eşyalarınızın arasında kaybolmaktan kendinizi kurtaramazsınız.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/uzun-donem-seyahatleriniz-icin-ipuclari-3-16566434.jpg

Yanınıza alacak olduğunuz eşyaların valizinize ya da çantanıza koyulması sırasında özenli bir tutum sergilemelisiniz. Paketleme işlemlerine dikkat etmeli, yerleştirme işlemlerinizi karışık bir şekilde yapmamalısınız. Ancak kısa süreli bir tatil yapma planınız varsa, alışveriş yerine daha çok kafa dinlemek için tatile gidecekseniz kıyafet seçimi biraz daha kritiktir. Gideceğiniz gün başına birer kıyafet seçimi yaparsanız hem kafanız rahat eder hem de kısa süreli gittiğiniz tatilde alışveriş merkezlerinde zaman geçirmek zorunda kalmazsınız.

Tatil Bütçenizin Ayarlamasını Doğru Yapın

Tatiller insanların hem bedenen hem de ruhsal açıdan dinlenme zamanları olarak bilinmektedir. Dolayısıyla sene boyunca yorulan insan, tatilde sıradanlıklar arasında kaybolmaktansa aklındaki fikirlerin birçoğunu hayata geçirmek ister. Hal böyle olunca harcamalar da önemli derecede artış gösterebilir. Çok fazla bir bütçeniz olmadığında da harcamaya devam edemeyebilir ve parasızlıkla karşılaşabilirsiniz.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/uzun-donem-seyahatleriniz-icin-ipuclari-4-30877091.jpg

Bütün bunların ışığı altında, henüz tatile çıkmadan, tatil harcamalarına yönelik kabataslak da olsa bir plan yapmanız yüksek derecede önem arz etmektedir. Yapılan bütçe planlamasının dışına çıkılması muhtemel olabilir fakat planlama yapmanız harcamalarınızı yönlendirmek adına önemli bir adımdır.

Öte yandan günümüzde hemen hemen her yerde kredi kartı geçmesine rağmen, tatile çıkarken yanınıza nakit para almaya özen gösterin. Olmadık bir durumla karşılaşma ihtimalinize karşı yanınızda nakit para bulundurmanız yararınıza olacaktır. Ancak üzerinizde bulundurduğunuz nakit para tutarının da yüksek meblağlarda olmamasına özen gösterin.

Gitmiş Olduğunuz Yerin Kurallarına Uymaya Dikkat Edin

Özen gösterilmesi gereken noktalardan birisi de kurallardır. Bu noktada birçok insan sorunlarla karşı karşıya kalabilir. Sorunların en temel nedenlerinden birisi de şehirler ve ülkeler arası kültürel farklılıkların olmasıdır. Dolayısıyla tatil için gitmiş olduğunuz şehirde veya ülkede oldukça farklı kurallar ile karşılaşabilirsiniz. Karşılaşmış olduğunuz tutum size ilk başlarda çok can sıkıcı hatta bunaltıcı gelebilir. Sizin özgürlüğünüzü kısıtladığını düşündüğünüz kurallar dahi mevcut olabilmekteyken bu kurallara uymanız gerektiğini de unutmamalısınız.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/uzun-donem-seyahatleriniz-icin-ipuclari-5-83268101.jpg

Böyle bir durumda orada tatil için bulunduğunuzu ve rahatlamak adına gittiğinizi unutmayın ve kurallara uyarak tatilinizin keyfini çıkarmaya bakın. Özellikle yerli halktan biri ile kendi kültürleri hakkında dalga geçmemeye ve beğenmediğiniz bir kural hakkında yakınmamaya dikkat edin. Bu gibi durumlarda hiçbir insan kendi kültürüne laf söylensin veya başka ülkeden bir insan kendi memleketine laf etsin istemez. 

Acil Durum Malzemelerini Her Zaman Yanınızda Bulundurun

Acil durumların insanın başına ne zaman geleceği bilinmemekle birlikte bu durumlara karşı her zaman tedbirli olmak gerekir. Örneğin tatil için gittiğiniz bölgede herhangi bir salgın hastalık olabilir ve dolayısıyla böyle bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Öte yandan akşam yatarken oldukça sağlıklı olmanıza rağmen sabah hasta bir şekilde uyanabilirsiniz.

Buna benzer sorunlar ile ne zaman karşı karşıya kalabileceğinizi kestiremezsiniz ve bu nedenle de acil durum malzemelerinizi kesinlikle elinizin altında bulundurmalısınız. Gazlı bez, yara bandı, tentürdiyot, makas, ağrı kesici, mide bulantısı ilaçları vb. acil durum malzemelerini yanınıza alırken aynı zamanda kolay ulaşılabilir bir konumda bulundurulmasına da özen göstermelisiniz. Ani bir durumda yanınızda bulunmasına rağmen acil durum ekipmanlarını kullanamamanızın size hiçbir faydası olmayacağını da unutmamalısınız.

Uzun Dönem Seyahatleriniz İçin İpuçları
4.5 TOPLAM 8 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...