Mavi ve yeşil tonları arasında kaybolmak, huzur verici bir tatil deneyimi yaşamak için rotayı Korfu Adası’na çevirmek en ideal seçeneklerden biri olacaktır.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/korfu-adasi-83836254.jpg

Tertemiz denizi ve kilometrelerce uzanan sahili ile özellikle yaz aylarını verimli bir şekilde geçirme imkanı sunmaktadır. Doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi yönüyle de kültürel bir değer taşıyan bu ada, tüm detaylarıyla görülmeye değer yerler arasında yerini korumaktadır.

Hem nitelikli hem de keyifli zaman geçirmek isteyenler bu adanın güzelliklerini keşfetmek için geç kalmamalıdırlar. Konum olarak ise çok da uzakta olduğu söylenemez. Akdeniz’de, Yunanistan’ın kuzeybatısında yer alır. Toplam nüfusu 100 bin üzerinde olmakla birlikte çeşitli imkanlar açısından zengin bir adadır.

Paleokastritsa Plajı

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/korfu-adasi-paleokastritsa-plaji-31824706.jpg

Korfuadası’nın en gözde plajlarından biridir. Ününü kazandıran ise temiz bir maviliğe sahip denizinin yanı sıra onu sarmalayan bir yeşilliğe sahip olmasıdır. Turkuaz renginin sonsuzluğa uzanışını izlerken, aynı zamanda kayalık ve ağaçlardan oluşan dağ manzarasını izlemek mümkün olmaktadır. Korfu Adası’nda bulunduğu nokta ise Manastır yolunun yukarısındadır.

Aşk Kanalı (Canal d'Amour)

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/korfu-adasi-ask-kanali-56412084.jpg

Aşk kanalı adını almasının nedeni kayalıklar arasında oluşmuş tünelden dolayıdır. Bu isme uyum sağlayacak şekilde, dilden dile anlatılan efsaneler de oldukça ünlüdür. Bunlardan biri ise tünelin bir ucundan diğer ucuna geçen herkesin, hayatının bir döneminde mutlaka gerçek aşka rastlayacağına yöneliktir. Ününün ve anlatılan çeşitli efsanelerin yanı sıra görsel zenginliği de dikkat çekicidir. Dolayısıyla Korfu Adası seyahatinin bir bölümünde mutlaka ziyaret edilmelidir. İki dağ arasında kalan turkuaz rengi deniz ve temiz plajı ile beğeni kazanmaktadır.

Agios Georgios Plajı

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/korfu-adasi-agios-georgios-plaji-15290837.jpg

Özellikle sakin bir plaj arayışı içinde olanlar için uygun seçim olacaktır. Berrak bir deniz manzarası eşliğinde, sahil boyu uzanan kumsalında yürüyüş yapmak keyifli bir aktivite olacaktır. Büyüklüğü ve restoran çeşitliliği başta olmak üzere çeşitli imkanları sayesinde rahat bir şekilde tüm gün vakit geçirilebilir.

Korfu Town

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/korfu-adasi-korfu-town-60241386.jpg

Adanın şehir merkezi olmakla birlikte aynı zamanda isminin de kaynağı niteliğindedir. Zamanda yolculuk hissi veren mimari yapısı ve dar sokaklarıyla kendine özgü bir yapısı vardır. Bu yönüyle gezmek ve bu meydanda vakit geçirmek, oldukça keyifli bir aktivite olmanın yanı sıra kültürel birikime de katkı sağlayacaktır. Eski görüntüsünün aksine modern yaşama uyum sağlayacak her türlü imkanı da bünyesinde barındırmaktadır. Alışveriş merkezleri, restoranlar, çeşitli kafeler bunlardan bazılarıdır.

Eski Kale (Old Fortress)

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/korfu-adasi-eski-kale-1904376.jpg

Adanın doğal güzelliklerini doyasıya yaşamanın yanı sıra aynı zamanda tarihi değerlerini de keşfetmek isteyenlerin mutlaka görmek isteyeceği bir yerdir. Tarihi geçmişi 15. yüzyıla kadar uzanmaktadır. O yıllardan günümüze kadar varlığını korumuş olan bu kaleyi Venedikliler yaptırmıştır. Aynı zamanda kale, savaş yıllarında savunma amacı ile inşa edildiği için askeri yapı olarak da büyük bir önem taşımaktadır.

Aziz Spiridon Kilisesi

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/korfu-adasi-aziz-spiridon-kilisesi-93178418.jpg

Adanın en önemli kiliselerinden biridir. Kilise olmanın yanı sıra tarihi ve kültürel değeri ile turist akınına uğramaktadır. Halk arasında bir nevi destanlaşmış mucizeleri ile ünlü olan Aziz Spiridon’un naaşı 1460 yılından beri Korfu Adası’nda yer almaktadır. Kilisenin kendine has yapısı ise ayrı bir turistik değer oluşturmaktadır. 

Paleokastritsa Manastırı

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/korfu-adasi-paleokastritsa-manastiri-17626221.jpg

Konum olarak adanın batı kıyısında yer alır. Korfu gezisinin kalıcı hatıralarından biri olacak bu manastıra uğramak, en önemli aktivitelerden biri olacaktır. Özellikle fotoğraf çekimi için son derece uygun bir mekandır. Tarihi yapısı ise bu ziyareti daha etkileyici bir hale getirecektir. Asıl özel yanı ise sunmuş olduğu manzaradır. Adaya ait en güzel manzarayı seyre dalmak ve bu manzara eşliğinde unutulmaz fotoğraf kareleri elde etmek cazip geliyor ise, mutlaka ziyaret edilecekler listesine eklenmelidir.

Saint George ve Saint Michel Kraliyet Sarayları

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/korfu-adasi-saint-george-ve-saint-michel-kraliyet-saraylari-92108306.jpg

Müze ve tarih tutkunları bu ziyareti gerçekleştirmeden adayı terk etmeyeceklerdir. Buna yönelik olarak, adanın tarihi ve kültürel yapısını en iyi yansıtan yapılardan biridir. Neoklasik dönemi yansıtmakla birlikte yapımı 1824 yılında tamamlanarak, 5 yıl sürmüştür. Geniş bahçesi ve değişik bitki türlerinin yanı sıra dönemin siyasal yapısına dair izler taşıyan içeriği, ziyaret edilmeye değer bir zenginlik oluşturmaktadır.

Korfu Adası’nda Ne Yenir?

Tzatziki: Ülkemizde anılan adıyla "cacık" türünün karşılığıdır. Adada sıklıkla kullanılmasıyla oldukça tanıdık bir lezzet olacaktır. Serin ve uygun fiyata sahip yapısı ile beğenilerek tüketilmektedir.

Saganaki: Kızarmış Peynir anlamına gelir. Özellikle kahvaltı ve öğle yemeklerinde servis edilmektedir. Mutlaka denenmesi gereken lezzetlerden biridir. Yunanistan’ın kendi yemek kültürüne ait bir lezzettir. Dolayısıyla Korfu Adası’nda bu lezzetleri tanımak ve keşfetmek aynı zamanda akılda kalıcı bir deneyim olacaktır. Mekandan mekana sunuluş şekli ve malzemeleri farklılık göstermektedir. Hem fiyat hem de damak tadına uygunluğu açısından kişiye uygun restoran seçimi yapılmalıdır.

Balık: Her adada olduğu gibi Korfu Adası’nda da yemek sektörünün ana malzemesi deniz ürünleri olmaktadır. Balık restoranları oldukça yaygındır. Çeşitli Yunan mezeleri ile servis edilir. Fiyatı ise seçilen mekanın yeri ve konforuna göre değişiklik gösterir. Genel olarak ortalama ada fiyatlarının geçerli olduğu söylenebilir.

Stifado: Türk mutfağında yahni olarak bilinen bu yemek, Yunanistan’da oldukça sık tüketilmektedir. Zaman içerisinde kültürel bir değer kazanmıştır. 

Gyros: Çoğu sokakta oldukça makul bir fiyata bulunan bu yiyecek ideal bir atıştırmalık olmaktadır. Bildiğimiz adıyla "döner" olarak da tanımlanabilir. Pide kullanılarak hazırlanır.

Korfu Adasına Ne Zaman Gidilir?

Genellikle sıcak iklim özelliklerine sahip olan Korfu Adası’nda sıcaklık farkının yüksek olduğu söylenemez. Temmuz ve ağustos ayları en yüksek sıcaklığa sahip aylar olmaktadır. Kış ayları ise genellikle ılık geçmekle beraber en soğuk aylar; aralık, ocak, şubat aylarıdır. Sahil tatili için gelenler ilkbahardan sonbahara kadar bu ziyaretlerini gerçekleştirebilir. Özellikle ilkbahar ayları, havanın en güzel olduğu aylardır.

Korfu Adası Para Birimi

Korfu Adası’nda resmi para birimi olarak Euro (EUR) kullanılmaktadır. Dönemden döneme değişiklik göstermekle birlikte güncel olarak 1 Euro, yaklaşık 6,8 TL’ye denk gelmektedir. Resmi dil olarak ise Yunanca kullanılmaktadır. Turizm odaklı bir yerleşim yeri olduğu için İngilizce bilinme oranı yüksektir.

Korfu Adası Günlük Harcama 

Otel fiyatı dahil olmamakla beraber; iki öğün ortalama yemek, şehir içi ulaşım ve çeşitli ek harcamalar dikkate alınacak olursa, günde yaklaşık 50-100 Euro ile geçinilebilir. Bu harcama miktarı çeşitli kısıtlamalara ya da lüks isteğine bağlı olarak azalabilir ya da artabilir. Önceden bütçe planlaması yapmak oldukça faydalı bir davranış olacaktır.

Korfu Adası Gece Hayatı

Korfu Adası gece hayatı yönünden oldukça renkli bir adadır. Eğlence mekanları akşamın ilk saatlerinde dolmaya başlar. Özellikle yaz aylarında büyük ölçüde turist yoğunluğu vardır. Spianada meydanı, adanın gece hayatının ana merkezi konumundadır. Hemen hemen çoğu mekan burada yoğunlaşmıştır. Kavos bölgesi ve Dassia bölgesi de gece hayatının yaşandığı alanlardır. Konseptler mekandan mekana farklılık göstermektedir. Dolayısıyla herhangi bir yere girmeden önce kısa bir araştırma yaparak uygun mekan seçimi doğru bir yol olacaktır.

Korfu Adası Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Otel rezervasyonu önceden yapılmalıdır. Özellikle yaz sezonunda yer sorunu yaşanmasının yanı sıra pahalı fiyatlar da sunulabilir.
  • Genellikle bol yokuşları olan bir yapıya sahiptir. Rahat bir şekilde gezmek amacı ile araç kiralamak, büyük oranda kolaylık sağlayacaktır.

Korfu Adasını Tanıtan Kısa Film

Korfu Adası Gezi Rehberi (Detaylı)
5 TOPLAM 6 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...