Avrupa’nın önemli ülkelerinden olan Hırvatistan, Balkanlar’ı, Orta Avrupa’yı ve Akdeniz’i kesiştiren, oldukça stratejik bir konumda bulunmaktadır. Kritik bir konuma sahip olan bu ülkenin gezilecek görülecek yerlerini sizler için derledik.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/hirvatistan-gezilecek-gorulecek-yerler-1-31433924.jpg

Bir adalar ülkesi olarak da düşünülebilecek Hırvatistan’da 1.000'den fazla ada olduğu bilinmektedir. Cumhuriyetle yönetilen Hırvatistan’ın resmi adı da Hırvatistan Cumhuriyeti’dir. Yaklaşık 4.300.000 nüfusu olan Hırvatistan’da en yoğun kökeni Hırvatlar oluşturmaktadır. Başkent Zagreb, ülkenin en büyük kentidir. Öyle ki bu büyük kentte 20 farklı idari bölge yer almaktadır.

Ülkenin üzerinde bulunduğu toprakların tarihi o kadar eskiye dayanmaktadır ki Eski Taş çağına ait kalıntılara rastlanmıştır. Coğrafi olarak konumuna bakıldığında kuzeybatısında Slovenya, güneydoğusunda Bosna-Hersek, kuzeydoğusunda Macaristan, doğusunda Sırbistan ve güneyinde Adriyatik Denizi’yle Karadağ bulunmaktadır.

Coğrafi anlamda Hırvatistan ilginç bir özelliğe de sahiptir. Ülkenin güneyde kalan topraklarının bir kısmıyla kara bağlantısı bulunmamaktadır. Bunun nedeni ise araya giren Bosna-Hersek topraklarıdır. Her ne kadar birçok adaya sahip olsa da en fazla 50 tane adanın yerleşime açık olduğu bilinmektedir.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/hirvatistan-gezilecek-gorulecek-yerler-2-10274625.jpg

İklim anlamında bakıldığında Hırvatistan’ın genel olarak karasal iklim etkisi altında olduğu ve aynı zamanda yağmurlu, ılık bir havaya sahip olduğu söylenebilir. Ancak kimi noktalarda daha soğuk ve karlı, kimi noktalarda ise daha sıcak bir Akdeniz iklimi etkisine de rastlamak mümkün olmaktadır.

Doğurganlık oranının oldukça düşük olduğu Hırvatistan’da hayat standartlarının ise oldukça yüksek olduğu görülmektedir. Hizmet sektörü ve sanayinin yanı sıra tarımla da ekonomisini idame ettiren Hırvatlar, turizme de oldukça büyük önem vermektedir. Nitekim bugün ülke gelirinin yaklaşık %20’sinin turizmden sağlandığını söylemek doğru olacaktır. Hırvatistan’da nüfusun neredeyse %90’ının Hırvat olmasıyla beraber Sırp, İtalyan, Alman, Çek, Boşnak, Macar ve Roman vatandaşların da bulunduğu bilinmektedir. Nüfusun geneli Katolik Hristiyan’dır.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/hirvatistan-gezilecek-gorulecek-yerler-3-56870145.jpg

Hırvatistan’da Zagreb dışında hem ekonomik, hem tarımsal hem de turistik anlamda büyük önemi olan birçok farklı kent bulunmaktadır. Bu kentlerin başında ise Split, Rijeka, Osijek, Zadar, Pula, Sesvete, Karlovic ve Dubrovnik gelmektedir. Eğitim anlamında nüfusunun neredeyse %99’unun okuryazar olduğu bilinen Hırvatistan’daki en önemli ve ünlü eğitim kurumlarının başında Zagreb Üniversitesi gelmektedir.

Hırvatistan eşsiz doğası, tarihi ve sunduğu konforla keşfe çıkmak isteyenler için ideal bir ülke konumundadır. Hizmet sektörüne oldukça büyük önem veren Hırvatistan’ın bu yönü turizme de yansımaktadır. Her ne kadar başkent Zagreb’in turistik anlamda ön plana çıkacağı düşünülse de aslında ülkenin turizminin daha canlı olduğu başka bir bölge vardır; Dubrovnik. Dubrovnik, özellikle Ortaçağ’dan kalma eserleriyle ve Adriyatik Denizi’ne kıyısı olmasıyla önem kazanır.

Dubrovnik’i önemli kılan bir diğer nokta da yaşanan savaşlarda Sırplar’ın saldırılarıyla büyük ölçüde yıkılmış olması ancak UNESCO desteğiyle tekrar restore edilip günümüze kazandırılmasıdır. Bunun yanı sıra Dubrovnik Katedrali, Lokrum Adası’ndaki botanik bahçeleri, plajları ve surlarıyla da Dubrovnik, görülmeye değer bir kenttir. Dubrovnik’te yaklaşık 400 yıl boyunca Osmanlı Devleti’nin hakimiyetinin altında olan Ragusa Cumhuriyeti kurulmuştur. Sonrasında devlet Fransızlar tarafından ele geçirilmiştir.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/hirvatistan-gezilecek-gorulecek-yerler-4-36241798.jpg

Hırvatistan’da görülmesi gereken en güzel yerlerden biri de Dalmaçya kıyılarıdır. Hem Venedik, hem Roma hem de Ortaçağ mimarisinin bir arada bulunabileceği Dalmaçya kıyıları, bir yandan da irili ufaklı adalar sayesinde hareketlenmektedir. Sahil boyunca eşsiz kayalıklar size eşlik edecektir. Ardından Split şehrine ulaştığınızı göreceksiniz. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde olan Split şehri harika plajlarıyla size unutulmaz anlar yaşatacak bir özelliğe sahiptir.

Mljet Adası Milli Parkı, Hırvatistan’a gitmeyi gerekli kılan bir diğer alandır. Dalmaçya Adaları’nın güneydoğusunda bulunan Mljet adası, içerisindeki milli parkın cezbedici olduğu bir toprak parçasıdır. Milli parkın içerisinde eşsiz ormanlık alanlar ve görülmeye değer göller bulunmaktadır. Ayrıca adada bisiklet kiralayarak bu yolla gezmek de mümkündür. Milli park, adanın kuzeybatısında yer almaktadır.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/hirvatistan-gezilecek-gorulecek-yerler-5-66859631.jpg

Deniz, kum ve güneşi bir arada görmeyi sevenler için Hırvatistan’daki en tatmin edici yer Brela Plajı’dır. Suyunun oldukça berrak ve temiz olması, harika manzarası ve doğasıyla Brela Plajı ziyaretçilerine beklentilerinin üzerinde bir mutluluk sunmaktadır. Plaja yakın oteller sayesinde burada harika vakit geçirebilirsiniz.

Hırvatistan mutfağını keşfetmek ve farklı lezzetlerle tanışmak isteyenler için Vis Adası ilk sırada gelmektedir. Ülkeye ait kıyıların kuzeyinde yer alan Vis Adası, genel olarak Adriyatik mutfağı açısından kalp görevi görmektedir. Hem doğasıyla hem de tüm Avrupa’yı ve Hırvatistan’ı içeren eşsiz tatlarıyla Vis Adası hem dinlenip hem de yeni keşifler yapmak için ideal bir nokta.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/hirvatistan-gezilecek-gorulecek-yerler-6-62010154.jpg

Hırvatistan mimarisi kendisini farklı alanlarda farklı biçimlerde göstermektedir. Önemli mimari örneklerin yer aldığı Povlja da bu alanlardan bir tanesidir. Güzel bir liman kenti olan Povlja’da bölgeye has geleneksel bir mimari göze çarpar. Bu yönüyle ülkenin önemli bir turizm merkezi olarak kabul edilir.

Eşsiz bir plaj deneyimi yaşamak isteyenlerin Hırvatistan’daki uğrak noktalarından biri de Zlatni Rat plajıdır. Kendi etrafınızda tam bir tur dönerek bu plajda tüm bir okyanusu rahatlıkla algılayabilirsiniz. Masmavi sular ve bembeyaz çakıl bir sahilden oluşan bu harika plajın arka tarafı ise çam ağaçlarıyla kaplıdır. Bu nedenle aynı anda hem mavinin, hem beyazın hem de yeşilin en güzel tonlarını içinize çekerek harika vakit geçirebilirsiniz.

Hırvatistan Gezilecek Görülecek Yerler
5 TOPLAM 6 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...