Sanayi, finans, ekonomi, sanat, kültür gibi birçok alanda dünya merkezi konumunda olan Londra, İngiltere’nin başkentidir. 0 derece meridyenine olan yakınlığı ile önemli bir noktada yer alır.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/londra-51764650.jpg

2000 yıllık tarihi geçmişi olan bu şehir, aynı zamanda dünyanın en kalabalık şehirlerinin başında gelmektedir. Kendine has tarihi dokusu, kültürel birikimi ve düzenli bir şehir yapısı vardır. Gelişmişlik düzeyiyle doğru orantılı olarak göç alımı da sürekli artmaktadır.

Geçmiş yüzyıllarda Roma imparatorluğunun en önemli şehri olduğu bilinmektedir. İmparatorluğun yıkılmasıyla büyük zarar görmüş, 11. yüzyıldan sonra ticaretin de gelişmesiyle birlikte hızla büyüme göstermiştir. Yüzlerce milletin bir arada bulunmasıyla kozmopolit bir şehir özelliği taşımaktadır. Zengin tarihi, mutfağı, doğal güzellikleri ve eğlence imkanları ile mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerden biridir.

Natural History Museum

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/londra-natural-history-museum-18413798.jpg

Londra’nın ve dünyanın en ilgi çekici müzelerinden biridir. Üç bölüme ayrılmış bir tasarımı vardır. Dinazor, köpek balıkları ve daha birçok hayvana yer verilen bu müzede, onları daha iyi tanımak ve hayvanlar hakkında bilgi edinmek mümkün olacaktır. Hem dışı hem de içeriği yönünden ziyaretçilerini son derece etkilemektedir. Üstelik müzeye giriş ücreti alınmamaktadır.

Science Museum

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/londra-science-museum-63740783.jpg

Bilimsel buluşlarla ilgili birçok eseri barındıran bu müze, özellikle bilimsel konulara ilgi duyanlar için son derece merak uyandırıcı olacaktır. Tarihten bu yana yapılan bilimsel çalışmaların birçoğuna yer verilmiştir. Detaylı bir inceleme yapıldığında uzun bir zaman alabilmektedir.

British Museum

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/londra-british-museum-16120511.jpg

Dünya tarihine ait birçok eserin bulunduğu bu müze, yapısal olarak büyük olmasının yanı sıra içerik olarak da son derece zengindir. Afrika ülkelerinden Uzakdoğu ülkelerine kadar tarihe ait birçok eşya, belge, kalıntı burada yer almaktadır. Bir nevi devasa bir koleksiyon müzesi olduğu söylenebilir. İlgili ve detaylı bir şekilde incelenirse Türkiye’ye ait eserleri de incelemek mümkün olmaktadır. En güzel yanlarından biri ise müzeye giriş için ayrı ücret alınmıyor olmasıdır.

National Gallery

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/londra-national-gallery-90914620.jpg

Tüm dünya tarafından hayran kalınan, kopyaları hemen hemen her yerde bulunan Da Vinci, Van Gogh gibi tabloların orijinal halleri ve daha yüzlercesi burada sergileniyor. Geniş ve ferah bir ortama sahip yapısı ile keyifli zamanlar geçirmek, sanatsal bir dünyanın içinde kaybolmak için mutlaka ziyaret edilmelidir. Yakınında metro durağı vardır. Bu yönüyle kolay bir şekilde çeşitli yerlerden ulaşım sağlanabilir. Londra’da sık rastlanan bir şekilde bu müzeye giriş için de ücret alınmamaktadır.

Madame Tussauds

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/londra-madame-tussauds-30170552.jpg

Londra denilince akla ilk gelen ünlü Madame Tussauds, balmumundan yapılan heykelleri içermektedir. Bu müzeye giriş ücretli olsa da vakit geçirmesi oldukça keyiflidir.

St. James’s Parkı ve Green Park

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/londra-st-james-s-parki-ve-green-park-42595210.jpg

Londra aynı zamanda parkları ve yeşillikleriyle ün kazanmış bir şehirdir. Bu parklar ise birbiriyle oldukça yakın olmakla birlikte birleşik dahi sayılabilir. National Gallery müzesinin de oldukça yakınındadır. Müze çıkışında buraya uğramak, huzur verici bir aktivite olacaktır. Konum olarak Westminster semtinde bulunmaktadır. Parkın etrafında Londra için değerli olan Buckingham sarayı gibi birçok yapı da yer almaktadır. En güzel yanı ise sahip olduğu gölün ağaçların rengini alarak oluşturduğu manzaradır. Bu gölün etrafında yürüyüş yapılabilir, dinlenilebilir ve göl üzerinde Pelikanlar izlenerek huzur bulunabilir. Green Park ise neredeyse 40 dönümü kapsayan alanı ile Londra Kraliyet Parklarının arasında yer almaktadır.

Regent’s Park & Primrose Hill

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/londra-regent-s-park-primrose-hill-56323743.jpg

Londra’nın en güzel manzaraya sahip parklarından biridir. Öncesinde kısa bir tırmanış yaparak, bu etkileyici manzara noktasına ulaşılabilir. Fotoğraf çekimleri için ideal yerlerden biri olarak görülmektedir. Ek olarak Londra Hayvanat Bahçesini de bünyesinde barındırmaktadır. Regent’s park metro durağı kullanarak bu güzel alana ulaşım sağlamak mümkündür.

Trafalgar Meydanı

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/londra-trafalgar-meydani-32879505.jpg

Bu meydan da National Gallery’e oldukça yakın olmakla beraber, Londra’nın merkez noktasıdır. Kentin en büyük meydanı olma niteliğini taşımaktadır. Tarihi ve kültürel açıdan şehir zenginliğini yansıtan büyük ve etkileyici bir alandır. Meydanda bulunan çok sayıda anıt ve heykeller, ülke tarihi için önem taşıyan çeşitli komutan, hükümdar, vali gibi rütbeli kişileri temsil etmektedir.

Piccadilly Circus

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/londra-piccadilly-circus-60825375.jpg

Londra’nın en büyük meydanların biridir. Büyük ve gösterişli panolarıyla ünlüdür. Özellikle hafta sonları ve Cuma günü olmak üzere her zaman kalabalık bir görüntüsü vardır. Sokak müzisyenleri ile daha renkli bir hale gelmiştir. Özellikle turistler bu meydana yoğun ilgi göstermektedirler.

Big Ben

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/londra-big-ben-36045292.jpg

Londra denilince akla gelen ilk yerlerden biri olması nedeni ile turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir. 96 metre yüksekliğe sahip olan bu yapı "Saat Kulesi" adıyla bilinir. Westminster semtinde bulunur. İsminin Big Ben olmasının nedeni ise bünyesinde bulundurduğu yaklaşık 13 tonluk çandan dolayıdır. 1859 yılında son halini almış olan bu yapı, Thames Nehri’nin çok yakınındadır. 334 basamak tırmanılarak kulenin en tepesine ulaşmak, uygun zamanlarda mümkün olabilmektedir.

Oxford Street

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/londra-oxford-street-61487625.jpg

Gezmek kadar alışveriş yapmayı da sevenler bu bölgeye mutlaka uğramalıdır. Çeşitli alışveriş merkezleri ve mağazalar bu noktada çok sayıda bulunmaktadır. Aşırı kalabalık olmamasına rağmen canlı bir atmosferi vardır. Zaman zaman kalabalık da olmaktadır.

Londra’da Ne Yenir?

İngiliz Kahvaltısı: Kuru fasülye ve black pudding ile servis ediliyor olması alışkın olmayanlara garip gelebilir. Sosislerinde genellikle domuz eti kullanılmaktadır. Diğer ana malzemeler ise; domates, yumurta, gevrek gibi sıradan kahvaltı ürünleridir.

Hamburger: Tüm dünyada alışık olunan bu lezzet birde Londra’da denenmelidir. Kendine özgü lezzeti ile hamburger konusunda en iyi şehirlerden biri olarak bilinmektedir. Çeşitli yerlerde uygun fiyata bulmak zor olmayacaktır.

Stew Of Meat: İngilizlerin yöresel yemeklerinden biridir. Dolayısıyla Londra’da da tüketimi yaygındır. Ana malzemeleri; kuzu eti, patates ve çeşitli sebzelerdir. Sağlıklı ve lezzetli özelliği ile bilinir.

Sea Shell: Londra yemek menülerinde en çok karşılaşılan seçeneklerden biri olacaktır. Mezgit balığının kızartılması ile oluşan bu yemek, yanında patates kızartması ile servis edilir.

Ekmekli Puding: Puding ve ekmeğin bir araya gelmesi pek sık olmasa da bu tatlı Londra’da beğeni ile tüketilmektedir. Ekmek, kurutulmuş meyveler ve krema ana malzemesini oluşturmaktadır. Londra’da herhangi bir kafe ya da pastanede denemek mümkün olabilir.

Steak And Kidney Pie: İngiliz mutfağına ait bu lezzet, Londra’da birçok yerde tüketilebilir. Özellikle görüntüsü ve sunumu yönünden etkileyici bir yapısı vardır. Biftek ve böbrek kullanılarak hazırlanır.

Londra’ya Ne Zaman Gidilir?

Ilıman bir iklim yapısına sahip olduğu için yüksek sıcaklık farkları görülmez. Bu nedenle yılın her mevsimi ayrı bir güzelliği vardır. Yaz aylarında ortalama 22 derece sıcaklık görülürken kış aylarında ise eksilere düşen bir soğuk hava görülmez. Sıcak da soğuk da hafif bir şekilde yaşandığı için rahat bir şekilde,istenilen her zaman Londra gezisi gerçekleştirilebilir.

Londra Para Birimi

Londra’da para birimi olarak Büyük Britanya Poundu kullanılır. İngiltere’ye ait olan bu para birimi, Sterlin olarak da bilinmektedir. 10 Sterlin (GBP) yaklaşık 77.46 Türk Lirası’na denk gelmektedir.

Londra Günlük Harcama

Tasarruflu bir gezi amaçlanıyor ise Londra, az para harcayarak da vakit geçirilebilecek bir şehirdir. Uygun yemek imkanları, ücretsiz müzeleri ve birbirinden çeşitli parkları ile ucuz yaşam imkanı sunulurken aynı zamanda oldukça pahalı mekanlar ve alışveriş merkezlerini de içermektedir. Bu nedenle günlük harcama miktarını kişisel tercihler belirleyecektir.

Londra Gece Hayatı

Londra’da gece hayatı yaklaşık 22.00 gibi başlar, sabah saatlerine kadar sürer. Dünyaca ün kazanmış mekanları ile gece hayatı yönünden oldukça gelişmiştir. Her türlü müzik ve eğlence anlayışına uygun yer bulmak mümkün olmaktadır. Yaş sınırı ise bazı yerlerde 18, bazı yerlerde ise 21’dir. Gecenin en renkli ve hareketli yaşandığı Soho bölgesi, bar ve kulüplerin de en fazla olduğu alandır. Bazı mekanlara giriş için giyim etkili olabilmektedir. Özellikle lüks dans mekanlarına giriş yapabilmek için şık bir görüntüye sahip olmak gerekebilir. Genel olarak çoğu mekan girişinde ücret alınmaktadır. Bu ücret yaklaşık 5-25 pound arasında değişiklik gösterir.

Londra'da Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Uçaktan inince güvenlik görevlileri çeşitli sorular sorabilir. Çoğunlukla Londra ziyaretinin amacını anlamaya yöneliktir. Tedirgin olmadan net cevaplar vermek bu aşamanın daha kolay atlatılmasını sağlayacaktır.
  • Şehir içi ulaşım imkanları hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Metrolar ve özellikle çift katlı otobüsler ile ulaşım kolay ve seri bir şekilde sağlanmaktadır.
  • Metrolar 00.00’a kadar hizmet vermektedir.
  • Şehir yerlileriyle iletişim kurarken aksanınızı düzeltmek isteyebilirler. Bu gibi durumlarda hoşgörülü olunmalı, sakin bir şekilde teşekkür edilmelidir.
  • Yürüme yollarında rota hakkında bilgi veren tabelalar çoğu zaman işe yarayabilir.

Londra'yı Tanıtan Kısa Film

Londra Gezi Rehberi
5 TOPLAM 8 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...