Datça hem doğal güzellikler ile buluşmak isteyen hem de kalabalık tatil yerlerinden uzak kalmak isteyenlerin ilk uğrak yeridir. Datça'nın birbirinden güzel, gezilip görülmesi gereken yelerine gelin hep beraber bakalım.

Tatilin sizin için anlamı huzur ve sakinlik ise doğru yerdesiniz demektir. Üstelik Datça birbirinden güzel koyları ve tarihi mekânlarıyla sizi kesinlike etkisi altına alacak yerlerden birisi. Ayrıca meşhur rüzgârı nedeniyle sörf yapanların da ilk uğrak yerleri arasında. Bu rüzgar aynı zamanda tatilcilerin bunalmamasını da sağlıyor diyebiliriz. Birçok kişinin Datça'ya yaz tatiline gidip, daha sonra buraya yerleştiğini biliyor muydunuz?

Knidos Antik Kenti

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/knidos-antik-kenti-26346785.jpg

Datça’da gezilecek yerlerin başında Knidos Antik Kenti gelmektedir zaten ‘Knidos’u görmeyen, Datça’yı gördüm demesin’ gibi meşhur bir laf vardır. Antikçağda hem bilim, hem ticaret hem de sanat merkezi olan bu yeri gezdiğinizde gözlerinize inanamayacaksınız. Burada çıkarılan değerli tarihi eserlerin British Museum’a götürüldüğü de unutulmamalıdır.

Aktur Koyu

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/datca-aktur-koyu-81870874.jpg

Aktur ise çam ağaçlarıyla dolu olan dünyanın en güzel koylarından biridir. Zaten mavi bayraklı plajlardan biridir. Özellikle karavanı olanlar ve çadır tatili yapmak isteyenlerin gittiği yer Aktur Koyu oluyor.

Eski Datça

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/eski-datca-13109900.jpg

Eski Datça ise meşhur şairimiz Can Yücel’in şiirlerine konu ettiği ve yaşadığı yerdir. Ayrıca Can Yücel’in mezarı da Eski Datça’da bulunmaktadır. Birbirinden güzel taş evleri gelenleri kendisine aşık ediyor. Ayrıca pek çok sanatçının yaşadığı Eski Datça’da birçok çok sergiyi de ziyaret etmeniz mümkün. Eski Datça’yı ziyaret ettiğinizde birbirinden güzel tasarımlara sahip takılardan birini de hatıra olarak almayı unutmayın.

Kargı Koyu

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/datca-kargi-koyu-15095402.jpg

Kargı koyu ise deniz keyfi yaşamak isteyenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden biri buraya minibüs ile de ulaşmanız mümkün. Plajda tesisler olsa da yine de sakinliğini ve huzurunu korumaya devam ediyor. Etrafı dağlarla çevrili olan bu koyda denize girdikten sonra bir daha buradan ayrılmak istemeyecekseniz.

Datça'da Gezilip Görülmesi Gereken Yerler
5 TOPLAM 6 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...