Turist yoğunluğu ve cazibe merkezi haline gelen şehir yapısı ile Avustralya’nın en gelişmiş şehri olma özelliği gösterir. Beş milyona yaklaşan kalabalık nüfusu sayesinde, aynı zamanda birçok etnik yapının bir arada bulunduğu kültür şehri olmuştur.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/10/sidney-88599973.jpg

Asya, Okyanusya ve Akdeniz kıtalarından çeşitli izler taşımaktadır. Tarihi geçmişi ise çok eskilere dayanır. 18. yüzyıla kadar sadece Aborjinlerin hayatını sürdürdüğü bir şehir olmuştur. 1788 yılında İngiliz kolonisi keşfetmiş, 63 yıl sonra ise yakınlarında altın olduğu fark edilmiştir. Bu aşamadan sonra hızla yükselmeye başlayan Sidney, günümüzdeki haline ulaşmıştır.

Sidney Köprüsü

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/10/sidney-koprusu-13724096.jpg

Sidney’in sembolü olarak görülen bu köprü, dünyaca ün kazanmış bir yapıdır. Çeşitli filmlere, kartpostallara ve reklamlara konu olmuştur. Çelik kemerden yapılmış geniş mimarisinin yanı sıra 134 metre yüksekliğe sahiptir. Konum olarak da Sidney için önemli bir yere sahiptir. Sidney limanı üzerinde bulunması ve CBD ile Sidney’in arasında bağ kurması köprüyü daha işlevsel bir hale getirmiştir.

1932 yılından beri hizmet vermekle beraber dünyanın en ağır demir arkına sahiptir. Köprü üzerinde yürüyüş yapmak, manzaranın keyfini çıkarmak, güzel bir hatıra olarak kalacak fotoğraflar çekinmek unutulmaz Sidney aktivitelerinden olacaktır. Özellikle akşam ve gece saatlerinde köprü manzarası son derece etkileyici görünmektedir. Circular Quay tren istasyonu ile ulaşım sağlanabilir.

Sidney Opera Evi

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/10/sidney-opera-evi-50500189.jpg

Sidney köprüsünden sonra şehrin en önemli ikinci yapısıdır. Dolayısıyla ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Sidney’in kültürel zenginliğini yansıtmakla beraber görsel olarak da şehir yapısına büyük bir katkıda bulunmaktadır. Yıl içerisinde binlerce performansa, bünyesinde bulundurduğu şık ve gelişmiş sahneler ile ev sahipliği yapmaktadır.

Jorn Utzon tarafından tasarlanan bu opera evinin inşa edilme süreci 1959 yılında başlamış, 1973 yılında tamamlanarak, Kraliçe II. Elizabeth’in de bulunduğu bir tören ile açılmıştır. 20. yüzyılın en değerli mimari yapıları arasında yer almakla birlikte tüm dünya ülkeleri için de önemli bir yere sahiptir. Unesco Dünya Mirasları Listesi’nde yer alması bu durumu kanıtlar niteliktedir. Konser, tiyatro ve çeşitli etkinlikler amacı ile çok yönlü olarak kullanılmaktadır. Konum olarak Bennelong Point'de yer almaktadır.

Sidney Plajları

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/10/sidney-bondi-plaji-24997272.jpg

Sidney’de keyifli ve huzurlu bir gün geçirmenin en iyi yollarından biri, plajlarında vakit geçirmektir. Tertemiz bir şekilde sonsuzluğa uzanan denizi ve yumuşak kumları ile bu plajlar, Sidney gezisine dinlendirici bir tatil niteliği kazandıracaktır. Turistler tarafından da yoğun ilgi gören en meşhur plajı ise Bondi Plajı olarak bilinmektedir. Bu plajları Bondi’ye göre daha az kalabalık olan Cooge Plajı, Manly Plajı ve Palm Plajı takip etmektedir.

Royal Botanic Gardens

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/10/sidney-royal-botanic-gardens-7827706.jpg

Bu park 19. yüzyılın başlarından beri varlığını sürdüren yapısı ile Avustralya’da bulunan en eski Botanik Park’dır. Sidney Limanı’nda yer alan merkezi konumunun yanı sıra, yeşilin tonlarına uzanan huzurlu ambiyansı ile en iyi dinlenme noktalarından biri olmaktadır. İçerisinde yer alan bitkiler son derece bakımlı bir görüntü sunar. Dört ayrı bölgeye ayrılan parkta birçok ihtiyacı karşılamaya yönelik mekanlar da bulunmaktadır. Restoranlarda yemek molası verilebilir, kitapçılara göz atılarak keyifli vakit geçirilebilir.

En çok ilgi gören kısımlarından biri ise şifalı bitkilerin yer aldığı bahçe olmaktadır. İçeriğini oluşturan diğer bitkiler ise dünyanın çeşitli yerlerinden getirilmiştir. 60.000 üzerinde bitki türü zenginliğine ulaşmıştır. Günün her saati ziyarete açık olmakla birlikte herhangi bir giriş ücreti alınmamaktadır.

New South West Sanat Galerisi

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/10/sidney-new-south-west-sanat-galerisi-95350334.jpg

Botanik bahçeleri ve New South West Sanat Galerisi aynı bölgede bulunduğu için aynı gün içerisinde gezilebilir. 1871 yılında inşa edilen bu yapı, Avusturya’nın en önemli sanatsal değerlerinden biridir. Bünyesinde bulunan iki adet sanat müzesi ile ziyaretçilerine, Avustuya ve Avrupa’nın kültürel değerlerini etkileyici bir şekilde yansıtmaktadır. Mimarisi ile dahi sanatsal bir görünüm sergileyen bu galeri, çeşitli ülkelerden gelen birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir. Avusturya’nın ilk tarihinden 20. Yüzyıla kadar olan dönemini yansıtan geniş bir eser çeşitliliği vardır. Müze girişinde ise ücret alınmıyor olması bu ziyaretin avantajlarından biridir.

Darling Limanı

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/10/sidney-darling-limani-91646594.jpg

Sidney’in en önemli alanlarından biri olan bu liman aynı zamanda her daim canlı ve kalabalıktır. İçerisinde çeşitli müzeler, restoranlar, kafeler de bulunmaktadır. Özellikle akşam vakitlerini değerlendirmek için iyi bir fırsattır. Liman etrafında yürüyüş yapmak, dinlenmek gezinin keyif verici aktivitelerinden biri olacaktır.

Sidney'i Tanıtan Kısa Film

Sidney Gezilecek Görülecek Yerler
5 TOPLAM 8 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...