Antalya, tarihi geziler ve tatil için ideal bölgelerimizdendir. Ayrıca doğal güzellikleriyle de gözde illerimiz arasındadır. En önemli doğal güzelliklerinden birisi de doğa harikası Düden Şelalesi'dir.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/doga-harikasi-duden-selalesi-9118755.jpg

Düden Şelalesi kaynağını Kepez Hidroelektrik santralinden almaktadır. Aşağı Düden Şelalesi ve Yukarı Düden Şelalesi olmak üzere iki kola ayrılır. Aşağı Düden Şelalesi, Antalya kent merkezinin güneydoğusunda Lara Plajı yolu üzerinde yer alır. Düden'in Antalya'nın 15 km kadar kuzeyinde Düdenbaşı Şelalesi denilen diğer bir çağlayan bulunur. Bu şelalenin arkasında bir mağara vardır.

Yukarı Düden Şelalesi, İskender Şelalesi olarak da bilinir. M.Ö. 333-334 yıllarında Pamphylia'yı (Antalya'nın antik çağdaki adı) fetheden Büyük İskender'in atlarının bu şelaleden su içtiği söylenir.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/doga-harikasi-duden-selalesi-1-66191286.jpg

Düden Şelalesi Giriş Ücreti

Düden Şelalesini gezmek isteyen kişilerin girişte 3 TL ücret ödemesi gerekir.

Düden Şelalesi Nerede?

Muratpaşa'ya bağlı olan Düden Şelalesi Lara Plajı üzerinde bulunur. Antalya'nın şehir merkezinden yaklaşık 10 km uzaklıktadır.

Düden Şelalesine Nasıl Gidilir?

Kişiler özel araç kullanabilecekleri gibi toplu taşıma ve taksiyle de bölgeye erişim sağlayabilirler. Otobüsle gitmek isteyenler VC30, VL62, VF66, VC69, CV17 ve CV17A hatlı otobüsleri kullanabilirler.

Doğa Harikası Düden Şelalesi
5 TOPLAM 7 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...