Sokaklarının mimarisi bile görsel açıdan görülmeye değer olan Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag, tarihi ve kültürel zenginlik açısından Avrupa’nın en cazip şehirleri arasında yer almaktadır.

Romantik Şehir olarak tanımlanmakla olan Prag, huzur verici bir sakinliğe sahip olan şehir hayatı ile bilinmektedir. Tüm bu özellikler itibari ile, Dünya çapında görülmeye değer turistik ve tarihi bir şehir niteliği kazanmıştır.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/cek-cumhuriyeti-nin-baskenti-prag-1-57295829.jpg

Prag’da Ulaşım

Prag, ulaşım açısından en rahat ve en iyi olanağa sahip sayılı şehirler arasındadır. Şehir içi ulaşım metro ve tramvay ile sağlanmaktadır. Bu ulaşım araçlarının geçiş sıklığı ise genellikle 5 ile 10 dakika arasındadır. Ek olarak belediye otobüsü de ülkede hizmet veren ulaşım araçları arasındadır ancak hava kirliliği oluşturacağı düşüncesi ile şehir hayatında kullanılmamaktadır. Bu otobüslerin kullanım amacı, daha çok ulaşım sıkıntısı olan noktalar ile tramvay noktaları arasında köprü görevi görmesidir.

Prag’da Gezilecek Yerler

Prag’da turistik yerlerin genellikle belirli bir noktada toplanmış olması, ulaşım açısından büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Böylelikle turistler, tek bir günde birçok yeri gezip görme imkanı bulabilmektedirler.

Old Town Meydanı

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/old-town-meydani-prag-49260307.jpg

Unesco dünya mirası listesinde yer alan bu meydan, şehrin göbeğinde yer almaktadır ve turistler tarafından son derece ilgi görmektedir. Bu ilgiyi ise tarihi geçmişine borçludur.

Şehrin en eski değerlerinden biri olan bu meydan, ortaçağa dair izler taşımaktadır. O yıllarda, idam ve trajik konulu görkemli olayların gerçekleştiği Old Town, günümüzde turistleri ile birlikte şehrin en kalabalık meydanı olmaktadır.

Bu meydanın turistler tarafından yoğun ilgi görmesinde etrafının da büyük ilgisi vardır. Büyüleyici mimariye sahip renkli sokaklarla çevrili bu meydan, aynı zamanda Aziz Nikolas ve Tyn kilisesini de bünyesinde barındırmaktadır.

Karl Köprüsü

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/karl-koprusu-prag-14475190.jpg

Prag denilince akla gelen ilk güzelliklerden biri olan Karl Köprüsü, tarihi ve kültürel yönü ile görülmesi gereken değerler arasındadır. Diğer adı Charles Köprüsü olmakla birlikte, Vietna Nehri üzerinde yer almaktadır. Konumunu değerli yapan nokta ise, Old Town ile Prag kalesini birbirine bağlıyor olmasıdır. Bununla birlikte, köprünün görsellik açısından gördüğü ilgide payı olan mimariler, başında ve sonunda yer alan kule ve heykellerdir. 1357 yılında son halini alan köprü, günümüze kadar tarihi varlığını sürdürmüştür.

Turistler, bu köprüye geldikleri zaman manzaraya yoğunlaşarak gün batımını izleyebilir, köprü üzerinde yapılan canlı müzikleri dinleyerek anın keyfini çıkarabilir. Bununla birlikte turistlerin yoğun ilgi göstermesinin sonucu olarak, köprü üzerinde hediyelik eşya satanlar, portre çizen ressamlar bulunmaktadır.

Prag Kalesi

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/prag-kalesi-98896565.jpg

Guinness rekorlar kitabında adı geçen bu kale, Prag ziyaretçilerinin mutlaka görmesi gereken yerlerden biridir. 9. yüzyıldan beri tarihi varlığını sürdürmenin yanı sıra dünyanın en büyük kaleleri arasında yer almaktadır. Kale son derece görkemli ve birçok tarihi güzelliği de bünyesinde bulundurmaktadır. Buraya Carl köprüsünden 15-20 dakikalık yürüme ile ulaşım sağlamak mümkündür.

Çek Cumhuriyeti’nin Başkenti Prag
5 TOPLAM 4 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...