Kurban bayramı tatilinin dokuz gün boyunca sürecek olması, bu vakti verimli bir şekilde kullanma düşüncesini de beraberinde getirmektedir. Bu doğrultuda bu makalemizde sizler için Kurban Bayramında gidilebilecek tatil bölgelerini derledik.

Planlı bir tatil programı yaparak, ülkemizin görülmesi gereken güzelliklerini gezmek, yeni yerler keşfetmek, yoğun iş temposunun verdiği yorgunluğu alacak ve nitelikli bir tatil deneyimi yaşatacaktır. Dolayısıyla bu tatil, özellikle çalışanlar için iyi bir fırsat olarak değerlendirilebilir.

İstanbul'a Yakın Tatil Yerleri

Tatile duyulan ihtiyaç, büyük şehirlerin karmaşasında daha fazla olmaktadır. Bu nedenle hem dinlendirici hem de verimli bir tatil amaçlanıyor ise yakın yerler tercih etmek, yol ve zaman tasarrufu sağlayacaktır. Bu listeyi İstanbullular için bu doğrultuda hazırladık.

Polonezköy

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/kurban-bayraminda-gidilebilecek-tatil-bolgeleri-polonezkoy-20905588.jpg

Riva yolu üzerinden ulaşım sağlanabilecek olan bu yer, Beykoz’un bir ilçesi konumundadır. Eski bilinen adıyla "Adampol" olarak geçen bir köydür. Yeşillerle donatılmış huzur verici yapısı ile dinlendirici bir bayram tatili geçirmek isteyenler için ideal bir seçenek olabilir. İstanbul içinde olmasına rağmen dışında gibi hissettiren bir dinginliğe sahiptir. Konaklamak isteyenler için yeteri kadar otel ve pansiyon imkanı da sunulmaktadır. Özel arabanın yanı sıra toplu taşıma ile de ulaşım sağlanabilir. Kadıköy’den kalkan otobüsler, yaklaşık olarak 1 saat 45 dakikada Polonezköy’e ulaşmaktadır. Burada yapılacak aktiviteler ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Doğal güzelliğinin yanı sıra tarihi zenginliği de görülmeye değer bir yerdir. Zofia Rızı Anı Evi, Polonezköy Kültür Evi, Ağaç Oyma Heykel Sergisi, Meryem Ana Kilisesi öne çıkan yapılardır. Kilise ve kültür evi başta olmak üzere aynı zamanda bu yapılar çeşitli aktivite ve müzik resitallerini de ziyaretçilerine sunmaktadır.
 • Polonezköy’ün özellikle kahvaltısı denenmeye değer bir lezzete sahiptir. Reçel, yumurta, ekmek, yoğurt ve diğer birçok şeyin tamamen doğal ve köy ürünü olmasıyla huzur verici bir kahvaltı atmosferi oluşturmaktadır. Hemen hemen tüm restoranların bahçeli ve manzaralı bir yapıda olmasının verdiği etki ile mangal da severek tüketilmekte ve çeşitli şekillerde servis edilmektedir.
 • Turizm yönü ağırlık kazandığı için hediyelik eşya konseptinde olan dükkanlar da fazladır. Boş vakitlerde meydan gezisi yapılabilir.
 • Doğa manzarası eşliğinde yürüyüş yapılabilir, bisiklet parkurlarında bisiklet sürülebilir, at binilebilir.

Ağva

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/kurban-bayraminda-gidilebilecek-tatil-bolgeleri-agva-91746449.jpg

Küçük bir Karadeniz köyü sayılan Ağva’nın tarihi M.Ö. 7. yüzyıl’a kadar dayanmaktadır. Ulaşım ve konaklama imkanları ile bayram tatilinde uğranması gereken yerlerden biri olabilir. Doğal ve tarihi zenginlikleri verimli bir zaman geçirmeyi mümkün kılmaktadır. İstanbul’a yaklaşık 1.5-2 saat uzaklıkta olan bu köy, şehir sakinleri için bir kaçış yeri olarak görülmektedir. Burada yapılabilecek öne çıkan aktiviteler şu şekildedir;

 • Kadırga koyu, kilimli koyu ve aşıklar koyu hem tarihi hem de doğal bir değer taşımaktadır. Bu özelliği ile Ağva’da gezilmesi gereken yerlerin başında gelen bu koylar görülmeye değer güzelliğe sahiptir.
 • Göksu Nehri kıyısında gezmek ve manzaranın keyfini çıkarmak oldukça güzel bir aktivite olacaktır. Bununla birlikte nehir içinde tekne ile gezinti yapılabilir.
 • Köy kahvaltısı Ağva’nın en güzel yanlarından biridir. Akşam yemekleri için ise çeşitli Karadeniz balıkları ziyafet imkanı sunmaktadır.
 • Ziyaretçi sayısının fazla olması ile turizm sektöründe yerini almıştır. Bunun tesiri olarak renkli ve canlı bir ambiyansa sahiptir. Bisiklet gezisi en çok sevilen aktivitelerinden biridir.

Sapanca

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/kurban-bayraminda-gidilebilecek-tatil-bolgeleri-sapanca-5764914.jpg

Bayramda günübirlik gezi tercih etmek isteyenler için uygun bir seçenek olacaktır. İstanbul-Ankara yolu üzerinden ulaşım sağlanabilecek olan bu yer, muhteşem bir göl manzarası sunmaktadır. Göl çevresinde gezinti yapmak dinlendirici bir aktivite olacaktır. Bununla birlikte yemek için göl manzaralı çeşitli restoranlar tercih edilebilir. Bisiklet gezintisi için ideal bir yerdir. Atv kullanmakta Sapanca’da yapılabilecek aktiviteler arasında yer almaktadır. Özellikle Kurban Bayramı’nda ağırlık kazanan piknik aktivitesi için de uygun bir ortama sahiptir. Sapanca’dan Maşukiye’ye gitmek ise sadece 15 dakika sürmektedir. Özel araç yok ise minibüsle de ulaşım sağlanabilir. 

Trilye

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/kurban-bayraminda-gidilebilecek-tatil-bolgeleri-trilye-57590940.jpg

Bursa ilinin Mudanya ilçesine bağlı bir Rum Köyü olan Trilye, deniz kıyısında yer almaktadır. Tarihi ve kültürel havası ile kısa süreli tatiller için tercih edilebilir. Özel araç ya da deniz yolu ulaşımı ile gidilebilir. 

 • Aziz Vesil Kilisesi, Taş Mektep ve Aya Yorgi kilisesi gibi tarihi değerlere sahiptir. Bu özellikleri ile kültürel açıdan da zengin bir bayram tatili imkanı sunmaktadır.
 • Kaldırımları ve mimari yapısı ile dikkat çekici bir atmosfere sahiptir.
 • Deniz turizmi yönünden geliştiği için balık restoranları ön plandadır.
 • Konaklamak için butik oteller dahil birçok imkan sunulmaktadır. Otellerin mimarisi ve görünümü de oldukça şirin bir duruş sergilemektedir.

 

Akçakoca

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/kurban-bayraminda-gidilebilecek-tatil-bolgeleri-akcakoca-64110432.jpg

Batı Karadeniz’de yer alan Akçakoca, Düzce’ye bağlı küçük bir ilçedir. İstanbul’a 279 km, Ankara’ya 272 km uzaklıkta bulunmaktadır. Deniz kıyısında yer alması aynı zamanda küçük bir tatil bölgesi olmasına zemin hazırlamıştır. Özellikle sakin ve dinlendirici bir tatil geçirmek isteyenlerin rotası olabilecek bir yerdir. Tarihi, kültürel ve doğal zenginlikleri itibari ile verimli bir tatil sunar.

Ceneviz kalesi, fakıllı mağarası, Arif Bey köşkü görülmeye değer tarihi yapılarından bazılarıdır. Şelaleleri başta olmak üzere göz alıcı bir görsellik sağlayan doğal manzaraları da ağırlıktadır. Özellikle sahil bölgesinde yoğun olarak otel ve pansiyonlar bulunmaktadır. Bunlardan birçoğu denize sıfır ve aynı zamanda deniz manzaralıdır. Akşamları, özellikle yaz aylarında hareketli bir ilçedir. Eğlence mekanları bulunmaktadır. Akçakoca’ya 40 km uzaklıkta olan Karasu’ya da uğramak iyi bir seçim olacaktır. Hem plaj imkanı hem de dere manzarası ile beğeni kazanmaktadır.

Erdek

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/kurban-bayraminda-gidilebilecek-tatil-bolgeleri-erdek-4412052.jpg

Özellikle ailece gidilen bayram seyahatleri için ideal bir tatil bölgesi olan Erdek, Balıkesir’e bağlıdır ve Erdek Körfezi’nde bulunmaktadır. Marmara bölgesinde bulunması ve plaj turizmi açısından zengin olmasıyla tercih edilebilir bir tatil beldesi haline gelmiştir. Köyleri ile birlikte doğal ve sakin bir ilçe sayılabilir.

İstanbul Yakın Tatil Yerleri
5 TOPLAM 8 OY
ÖNE ÇIKANLAR
  YORUMLAR (0)
  Yorum Yaz...