Dünya üzerinde gezilip görülmesi gereken en önemli şehirlerden biri de kuşkusuz ki Tayvandır. Tayvan Çin'in ana kıtasının güney doğusunda yer almaktadır. Başkenti Taipeidir.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/tayvan-1131849.jpg

Penghu adalarıyla birlikte yaklaşık 80 adet adadan meydana gelen Tayvanın kuzeyinde Çin Denizi Doğusunda Pasifik okyanusu güneyinde Bashi boğazı ve batısında Çinin Fujian eyaleti bulunmaktadır. Tayvanın Fujian eyaleti ile arasında tayvan boğazı bulunmaktadır ve bu boğazın en dar kısmı 130 km uzunluğundadır. Pasifik okyanusunun gemi yolculuk güzergahında bulunması nedeniyle Tayvan önemli bir liman kentidir ve jeopolitik öneme sahiptir.

Tayvan'ın İklimi

Tayvan bulunduğu konum itibariyle ılıman ve tropikal iklimin etkisi altındadır. 4 tarafının denizlerle çevrili olması ve muson yağmurlarının etkisiyle birlikte adada hava koşulları her mevsim rahat seyretmektedir. Kışları nispeten soğuk geçse de ada şartları bireyleri ve yaşam koşullarını zorlamayacak şekildedir. Yıllık ortalama hava sıcaklığı genel olarak 22 derecedir. Adada kar görülmesi sadece 3 bin metre yükseklikteki dağlarda bulunmaktadır. Yağmur yağışları ise tropikal iklime bağlı olarak çoktur.

Tayvan'ın Bitki Örtüsü

Adanın her mevsim yağış alması sebebiyle ada yüz ölçümünün yarısından çoğu ormanlık alandır. Bünyesinde barındırdığı birçok ağaç çeşidi ile Asya kıtasının adeta botanik bahçesidir. Tayvan'daki kafur ağacı ise sadece adaya özgüdür ve Dünyaca ünlüdür.

Tayvan'ın Nüfusu

Yüz ölçümü 35 bin kilometre kare olan adada yaklaşık olarak 23 milyon insan yaşamaktadır. Bu 23 milyon kişilik nüfusun yaklaşık tamamı Çinli bireylerdir ancak çok küçük bir kısmı da yerli Tayvan'lardan yani Tayvanlı aborjinlerden oluşmaktadır.

Tayvan'da Din

Adada Çin Budizmi’nden tutun da Konfüçyanizm’e, Taoizm’den değişik tanrılı dinlere kadar bir çok farklı din bulunmaktadır. Bu dinlere ait adada 15 binden fazla tapınak da bulunmaktadır.

Tayvan'da Ne Yemeli?

Tayvan mutfağının gerek mevsimsel gerekse coğrafi konumu nedeniyle son derece geniş olduğunu hemen hemen herkesi tatmin edeceğini söyleyelim. Bu nedenle Tavyana giden bir bireyin farklı tatlara açık olması şartıyla aç kalmayacağı da kesin.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/tayvan-yemek-5653137.jpg

Öncelikle Tayvan mutfağına ait her türlü yemeğin hemen hemen her yerde bulunabileceğini belirtelim. Yemek pazarları ile bu durum mümkün kılınıyor. Bu pazarlarda aşçılar kurulan alan içerisinde yemekleri pişirip hemen satmaktadırlar. Bu kültür sayesinde bireyler hemen yemek seçerek satın alabilmektedirler. Ayrıca bu pazarlarda tropik meyveleri satın almak da mümkün olabilmektedir.

Tayvan Para Birimi

Adada Tayvan Doları kullanılmaktadır. Bu durumda 1 Euro 41 Tayvan Dolarına denk gelmektedir. Türk Lirası ile kıyaslayacak olursak 1 TL yaklaşık olarak 15-16 Tayvan Dolarına denk gelmektedir.

Tayvan'da Konuşulan Dil

Çinin etkisine bağlı olarak adada kullanılan dil Mandarin dilidir. Adaya gitmeden önce temkinli gitmekte fayda var.

Tayvan'a Ne Zaman Gidilmeli?

Tayvan gerek mevsimsel açıdan gerekse de bulunduğu yarım küre açısından en çok ziyaretçiyi temmuz ve ağustos aylarında almaktadır. Bu dönemlerde tayvan turizmi en verimli dönemlerini yaşamaktadır. Ancak daha uygun fiyatlarla ama ortalama hava şartlarıyla tatil yapmak isteyen kişilerin eylül ve ekim aylarını tercih ettiği de görülmektedir. Ada eylül ve ekimde de gezilebilecek hava şartlarına sahiptir. Ancak kış aylarında sıcaklık 10 dereceye kadar düşer ve yoğun muson yağmurları nedeniyle ada şartları gezmek için uygun olmaz.

Tayvan Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

İlk olarak fizyolojik ihtiyaçların giderilmesi adına yemek pazarları gezilmeli. Adaya ait kültürü en iyi öğrenebileceğiniz yerelerden biri olan pazar yerleri hemen hemen her yerde bulunmaktadır. Ancak şu 3 pazar yeri özellikle tavsiye edilmektedir; Raohe Night Market, Shilin Market ve Shida Night Market. Bu 3 yemek pazarı içerisinde istemediğiniz kadar çeşitte yiyecek ve tropikal meyvelerden satın alabilirsiniz. Yemek kültürlerinin farklılaşmasına çok alışkın olmayan insanların özellikle Tayvanda tüketilen köpek etine karşı dikkatli olması gerekmektedir.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/tayvan-raohe-night-market-93212776.jpg

Başkent Taipei de özellikle gezip görülmesi gereken yerler içerisinde birinci sırayı National palace Museum almakta. Bu müze Tayvan tarihini, Çin sanat eserlerini, tabloları ve antika bronz ve kiremit araç gereçleri görebileceğiniz 60 bin parça eserden oluşmaktadır. Gidip görmeniz özellikle tavsiye edilmektedir. İkinci olarak Dünyanın en yüksek ikinci binası olan Taipei 101'i ziyaret etmeniz önerilmektedir. Bu binanın en üst katlarından şehrin görüntüsünü izlemek, Taipei ye gittiğinizde yapmadan dönmemeniz gereken şeylerden bir tanesi.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/tayvan-taipei-101-39829629.jpg

Üçüncü olarak MaoKong'a gitmeniz önerilir. Burada teleferik ile Taipei'yi çevreleyen dağlar ve ormanlar üzerinde güzel bir gezinti yapabilirsiniz. Bir diğer öneri ise adada şirin bir sahil kasabası aramanız durumunda gitmeniz gereken Danshui. Bu kasabada özellikle deneyebileceğiniz birçok türde balık yemeği bulunmakta. Ayrıca tarihi sokakları, tekne gezintileri gibi aktiviteler için de mükemmel bir kasabadır.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/tayvan-longshan-temple-64213674.jpg

Din turizmi için ziyaret edebileceğiniz birçok tapınak bulunsa da başkent Taipei de ziyaret edebileceğiniz en güzel tapınak hiç kuşkusuz ki Longshan Temple'dır. Bu tapınak özellikle yerliler için daha önemli olması ve tarihinin diğer tapınaklara göre daha eski zamanlara ulaşması nedeniyle mistik havayı daha iyi hissedebileceğiniz bir tapınaktır. Adada daha fazla vakit geçirmek isteyenlere ise hareketli ve dinamik caddeleri, gece barları ve eğlence hayatı ile Ximending’i önermekteyiz.

Tayvan'ı Tanıtan Kısa Film

Tayvan Gezilecek Yerler Gezi Rehberi
5 TOPLAM 7 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...