Kartalkaya Kayak Merkezi Köroğlu dağları üzerinde yer alan, kış sezonunda yoğun ilgi gören turizm bölgelerimizden biridir. Kartalkaya Kayak Merkezi Bolu il sınırlarına çok yakında yer alır.

Kartalkaya Kayak Merkezi özellikle Marmara bölgesinde yaşayanlar için ideal bir kaçamak noktası olarak kabul edilebilir. Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerden gelenler nüfus yoğunluğunun temelini oluştursa da tüm şehirler ve çeşitli ülkelerden Kartalkaya tatili için gelenler olmaktadır.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2019/01/kartalkaya-kayak-merkezi-63916597.jpg

Kartalkaya’da Gezilecek Yerler

Yapı ve konumu itibari ile ülkemizin en değerli kayak merkezlerinden biri olan Kartalkaya, tatil için tercih edilebilecek en güzel seçeneklerden biridir. Yaklaşık 2000 metre kadar yüksekliğe sahiptir. Kış aktiviteleri için son derece elverişlidir.

Köroğlu dağı zirvesinde, doğal güzelliğe sahip bir bölge içerisinde bulunması, başlı başına gidilmesi için yeterli bir sebeptir. Avantajlı tarafı ise Bolu’nun diğer tüm güzelliklerine yakın mesafede bulunuyor olmasıdır. Kartalkaya’da gezilecek yerler genel olarak şu şekilde sıralanabilir;

Kartalkaya Kayak Merkezi

https://www.izbilir.com/uploads/images/2019/01/kartalkaya-kayak-merkezi-2-15692655.jpg

Kartalkaya’yı turizm bölgesi haline getiren asıl etken de bünyesinde bu kayak merkezini barındırıyor olmasıdır. Kayak sporu ve kışa dair tüm aktivitelere yer verilmesinden dolayı muhteşem bir kış tatili için tüm imkanları sunmaktadır. Bolu merkeze yaklaşık 38 kilometre uzaklıkta olmasının sonucu olarak, kolay ve kısa bir şekilde ulaşım sağlanabilir. Hem günübirlik hem de konaklamalı tatiller için uygun bir yapıya sahiptir.

Alanın tüm dizaynı gelişmiş olanaklar kullanılarak tasarlanmış, yabancı turistlerin de beğenisini kazanma amacı ile hareket edilmiştir. Konaklamalı tatil isteyenler için birçok otel imkanı bulunmaktadır. Aralık ayında başlayan kış sezonu bahar aylarına kadar hareketliliğini sürdürmektedir.

Beyazlarla kaplı çam ağaçlarının huzur verici atmosferi arasında yapılan kayak aktivitesi, eğlence düzeyini üst noktalara çıkarmaktadır. Neredeyse iki metreye ulaşan kar boyu, hem kayak hem de diğer tüm kar sporları için elverişli olmaktadır.

Sarıalan Yaylası

https://www.izbilir.com/uploads/images/2019/01/sarialan-yaylasi-34253619.jpg

Doğal yapısı itibari ile hem yaz hem de kış aylarında kendine özgü bir güzellik sunmaktadır. Yaz aylarında ziyaret edildiği takdirde misafirlerini, yeşillerle donatılmış görüntüsü ve serin yayla havası ile karşılar. Özellikle bahar aylarında ortaya çıkan renk çeşitliliği hayran bırakıcı özelliktedir. Kış sezonunda da özellikle Kartalkaya’ya olan yakınlığı nedeni ile tercih edilir.

Otel ve pansiyon fiyatlarının daha uygun olması bu yaylaya duyulan ilgiyi arttırmaktadır. Bu yaylada yapılacak en keyifli aktivite ise keşif yapmaktır. Doğal ortam ve temiz hava eşliğinde yapılacak keyifli bir yürüyüş, enerji depolamak için yeterli olacaktır. Kaynağı Kartalkaya olan akarsu da Sarıalan Yaylası’na uğramaktadır.

Yayla atmosferini sevenler mutlaka bu tatillerinde komşu yaylalara da uğramalıdır. En az Sarıalan Yaylası kadar etkileyici olan diğer yaylalarda da keşfedilecek birçok güzellik bulunmaktadır.

Seben Gölü

https://www.izbilir.com/uploads/images/2019/01/seben-golu-9751757.jpg

2010 yılından beri ziyaretçilerini ağırlayan Seben Gölü, yapay bir göldür. Batı Karadeniz bölgesinin en büyük göllerinden biri olma özelliği gösteren göl, hem büyüklük hem de görsellik açısından değer kazanmaktadır.

Bolu şehir merkezine yaklaşık yarım saat uzaklıktadır. Düzenli ve titiz bir şekilde oluşturulmasının yanı sıra, Bolu ve Kartalkaya turizmine büyük bir katkı sağlamaktadır. Bolu ya da Kartalkaya tatili yapacak olan misafirlerin mutlaka uğraması gereken yerlerden biridir. 833 hektarlık genişliği ile büyük bir alanı kapsamaktadır. En derin yeri ise yaklaşık olarak sekiz metre civarıdır.

Yeşillerle donatılmış hali ile kartpostallık bir görüntü sunar. Günübirlik tatillerde dahi tercih edilmektedir. Tarihi kayalara ev sahipliği yapıyor olması da gölün değerini arttıran unsurlardır. Genellikle sakin havalarda yapılan bot gezileri ile göl ziyareti daha verimli bir hale getirilebilir.

Abant Gölü

https://www.izbilir.com/uploads/images/2019/01/abant-golu-96927010.jpg

Özellikle Kartalkaya’da konaklamalı tatil yapanlar, süreci zenginleştirmek için Abant gölünü de ziyaret etmektedirler. Yakın bir mesafede bulunan Abant Gölü, beyazlarla kaplanmış görüntüsü ile harika bir manzara oluşturmaktadır. Özellikle mangal ve piknik aktiviteleri için kullanılabilecek ideal bir alandır. Oldukça geniş bir alana sahip olmakla birlikte aileler için uygun bir atmosfere sahiptir.

Kartalkaya’da Ne Yenir? Kartalkaya'da Yemek

Kartalkaya’da tüketilen yemek türlerinin başında mangal ürünleri gelmektedir. Bunun dışında genellikle Bolu’nun geleneksel lezzetlerine yer verilmektedir. Turizm yönünden gelişimin etkisi ile dünya mutfağına ait değişik tatlara da yer verilmeye başlanmıştır.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2019/01/kartalkaya-yemek-2532700.jpg

Sucuk Ekmek: Buz gibi hava ve bembeyaz kar eşliğinde yenilebilecek en güzel lezzet, sucuk ekmektir. Birçok dükkan tarafından satışı yapılmaktadır. İstenildiği takdirde bireysel olarak siz de yapabilirsiniz. Akşamüzeri mangalda yapılan sucuk lezzeti bambaşka bir keyif verecektir. Günübirlik tur yapan turizm şirketleri ve oteller de genellikle sucuk ekmek partisi düzenlemekte, bu lezzeti eğlenceli bir aktiviteye dönüştürmektedir.

Mengen Pilavı: Bolu’nun yöresel lezzetlerinden biri olan mengen pilavını denemeyenler mutlaka bu tatil sırasında tatmalıdır. Kuzu eti, soğan ve mantar kullanılarak yapılır. Bölgenin en çok sevilen tatlarından biridir. Birçok lokanta ve restoran menüsünde yer verilmektedir.

Kaldırık Dolması: Bolu ve Düzce bölgesinde sık sık hazırlanır ve aynı zamanda beğeni ile tüketilir. Kaldırık yaprağı kullanılarak yapılır.

Bolu Köftesi: Bu özel lezzetin tüketilebileceği yerlerden biri de Kartalkaya’dır. Birçok lokanta ve restoranda rahat bir şekilde bulunabilir. Olumlu bir deneyim için kaliteli bir mekan seçilmesi oldukça önemlidir.

Kartalkaya’da İklim, Hava Şartları

Aralık ayında başlayan kış sezonunun bahara kadar sürdüğü Kartalkaya’da karasal ve yarı ılıman bir iklim görülmektedir. Turizm sezonu olan kış ayında ortalama sıcaklık 1 derecedir. Nüfus yoğunluğunun en çok yaşandığı dönem ise yarı yıl tatilidir. Kış tatili için ailelerin tercih ettiği ilk bölgelerden biri olmaktadır.

Kartalkaya Gece Hayatı

Turizm odaklı bir bölge olan Kartalkaya’da gece hayatı son derece aktif ve hareketli geçmektedir. Özellikle oteller tarafından düzenlenen eğlencelerde çeşitli DJ ve sanatçılar sahne alır, bu hareketlilik gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam eder. Kalabalık ve nüfus yoğunluğu ne kadar fazla ise gecelerin canlılığı da o kadar artmaktadır. Dolayısıyla Kartalkaya’da en eğlenceli geceler ocak ve şubat aylarında yaşanmaktadır.

Kartalkaya Günlük Harcama

Kartalkaya genel olarak ucuz bir tatil bölgesi değildir. Bu nedenle sınırlı bütçesi olan kişilerin, mangal yakarak kendi yemeklerini kendileri hazırlamaları ideal olacaktır. Günlük harcama ise yapılacak olan aktivitelere bağlıdır. Bölge içi ulaşıma para verilmez ancak kayak, teleferik ve kış sporlarına ödenen ek ücret ile yapılan harcama miktarı artabilir. Kayak malzemelerine ek ücret ödememek için önceden temin edilebilir.

Kartalkaya’da Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dağ zirvesinde bulunan Kartalkaya’da dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır. Bu noktaları detaylı bir şekilde sıralamak gerekirse şu şekilde açıklanabilir;

  • Güvenlik konusu asla hafife alınmamalıdır. Bu yüzden kayak malzemelerinin son derece kaliteli olmasına özen gösterilmeli, tehlikeli bölgelere gidilmemelidir.
  • Kayak yaparken güvenlik aksesuarlarının doğru şekilde takıldığına emin olunmalıdır. Yapılabilecek olan ufak bir dikkatsizlik, olumsuz sonuçların nedeni olabilir. Bu bilgi doğrultusunda bilinçli hareket edilmeli, her zaman tedbirli olunmalıdır.
  • Özellikle ocak ve şubat aylarında kar derinliği çok fazla olmaktadır. Bu nedenle derinliğinden emin olunmayan bölgelere gidilmemeli, güvenli bölgelerde kalınmalıdır.
  • Konaklamak için önceden rezervasyon yaptırmak, hem fiyat hem de yer bulma durumu açısından daha avantajlı olacaktır.
  • Çeşitli aktivite fiyatları hakkında önceden bilgi sahibi olunmalı, bütçeye uygun şekilde planlama yapılmalıdır.
Kartalkaya Kayak Merkezi Gezilecek Yerler
5 TOPLAM 3 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...