Turizm sektöründe günden güne gelişen bir bölge olan Pamukkale, Denizli iline bağlıdır. Denizli Pamukkale gezisi doğal ve tarihi zenginlikleri ile Ege’nin ziyaret edilmeye değer en güzel yerlerinden biridir.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/10/pamukkale-detayli-gezi-rehberi-71644493.jpg

Pamukkale’de Gezilecek Yerler

İster günübirlik ister konaklamalı yapılacak olan Pamukkale gezisinde, hem jeolojik hem de tarihi olarak etkileyici izler bırakan birçok yer bulunmaktadır. Travertenleri, kaplıcaları, doğa aktiviteleri ve kendine özgü manzaraları ile yabancı ve yerliler tarafından ziyaret edilebilecek turistik bir bölgedir. Özellikle sahip olduğu travertenler, ayrı bir güzellik ortaya çıkarmakta, etkileyici fotoğrafların konusu olmaktadırlar. Genel hatları ile Pamukkale’de gezilebilecek tüm yerler ise şu şekilde sıralanabilir;

Pamukkale Travertenleri

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/10/pamukkale-travertenleri-27756172.jpg

Pamukkale’nin sembolü niteliğinde olan travertenler, Pamukkale’nin turistik değerinin artışında en önemli rolü üstlenmektedir. Ülkemiz ve dünyanın birçok yerinden ziyaretçi akınına uğrayan bu doğa harikası yer, antik çağdan günümüze ulaşan en değerli zenginliklerimizden biri sayılmaktadır. Önemi, dünya tarafından da kanıtlanmış, Unesco Dünya Mirası listesinde yer verilmiştir.

Doğanın yüzyıllar içerisinde meydana getirdiği en güzel mucizelerden biri olan Pamukkale travertenleri, iklim ile bütünleşmekte, her mevsim ayrı bir güzelliğe kavuşmaktadır. Konum olarak Menderes Nehri Vadisi üzerinde yer alır. Oluşumu hakkında bilgiler oldukça detaylı olmakla birlikte kayaların çökmesinin ardından sıcak suların birikmesi ile meydana geldiği söylenebilir. Travertenler, birçok su kaynağını da bünyesinde barındırmaktadır. Su kaynaklarının sıcaklığı 35 derece ile 100 derece arasında değişmektedir. Suların en büyük özelliği ise; kalp rahatsızlıklarından deri rahatsızlığına kadar binlerce yıldır şifa kaynağı olmasıdır.

Hierapolis Antik Kenti

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/10/hierapolis-antik-kenti-46159704.jpg

Milattan önce, Bergama kralı aracılığı ile inşa edilmiştir. Pamukkale travertenleri gibi dünya mirası kabul edilen yerler arasındadır. İçerisinde tarihi değer taşıyan birçok yapı bulunduran bu Hierapolis Antik Kenti, şifalı suların hemen yanında yer alır. Özellikle arkeolojiye ilgi duyanlar için merak uyandırıcı olan muazzam antik kent, her açıdan görülmeye değer zenginliğe sahiptir. Tüm dünya tarihi açısından değer taşımakta, ve günümüze ulaşan en önemli kültür mirasları arasında yer almaktadır. Tapınaklar, dini yapılar antik yapının bölümleri arasındadır. Binlerce yıl öncesine uzanan tarihi ile Geç Helenistik dönemini yansıtmaktadır. Günden güne keşfedilen arkeolojik zenginleri artmakla birlikte bünyesinde tiyatro, sur, kapı gibi birçok kültürel değere ev sahipliği yapmaktadır.

Natural Park

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/10/pamukkale-natural-park-25924637.jpg

Tarihi, kültürel ve sanatsal zenginlikleri dolayısı ile keşif dolu olan Pamukkale gezisinin tatlı bir yorgunluğu olacaktır. Gezi sırasında hem dinlenmek hem de harika Pamukkale manzarasını doyasıya seyretmek için ise Natural Park ideal bir nokta olmaktadır. Traverten ve tarihi antik kent içerisinde kaybolduktan sonra Natural Park’ta verilen mola, günün bütün yorgunluğunu alacaktır. Bu park alanına girmek için müze kart kullanılıyor olması yeterlidir. Kafede bir şeyler içebilir, çimlerde dinlenebilir, ailenizle Pamukkale atmosferinin tadını çıkarabilirsiniz.

St. Philippe Martyrion Kilisesi

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/10/st-philippe-martyrion-kilisesi-33927266.jpg

Pamukkale bünyesinde yer alan en eski arkeolojik yapılardan biri de St. Philippe Martyrion Kilisesi’dir. Konum olarak Hierapolis Antik Kenti’nin oldukça yakınında bulunur. Yapımı altıncı yüzyıla dayanmaktadır. Tarih ve arkeoloji açısından oldukça önemli bir yere sahip olan bu kilise, Pamukkale ziyaretinde mutlaka görülmesi gereken kalıntılardan biridir.

Karahayıt Kaplıcaları

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/10/karahayit-kaplicalari-91291279.jpg

Termal kaplıcaları ile ün kazanmış olan Pamukkale’nin en önemli şifa kaynaklarından biridir. Birçok rahatsızlığa ilaç niyetine kullanılıyor olmasının yanı sıra içme suyu olarak da kullanılmaktadır. İçerisinde bol miktarda demir bulunmakta, dolayısıyla dokunduğu yeri kırmızı rengine dönüştüren özel bir su olma özelliği taşımaktadır. Bu kendine has yapısı ile ‘’kızıl su’’ olarak da tanımlanır. Karahayıt kırmızı suyu, oldukça sıcak bir yapıdadır ve özellikle sindirim ve bağırsak hastalıklarının çözümü olarak görülmektedir.

Kaklık Mağarası

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/10/kaklik-magarasi-merdivenleri-43072594.jpg

Denizli ve Pamukkale’nin gezilecek yerler listesinde mutlaka yer alması gereken Kaklık Mağarası, şehir için büyük bir değer taşımaktadır. Arkeolojik özelliğinin yanı sıra ilgi çekici sarkıt ve dikitlere sahiptir. Tüm bunların yanı sıra şifalı su ve travertenleri de bünyesinde bulundurur. İçerisinde bolca kükürt bulundurması ile cilt hastalıkları için ilaç rolüne bürünen şifalı suyu, çeşitli yerlerden gelen ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Yaklaşık 16 senedir yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açılan mağara içerisinde kafe, amfi tiyatro, havuz gibi ek bölümler de yer almaktadır.

Laodikya Antik Kenti

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/10/laodikya-antik-kenti-17882907.jpg

Milattan öncesine dayanan tarihi ile başlı başına merak uyandıran Loadikya Antik Kenti, sanat dönemini yansıtan yapısıyla kültürel ve arkeolojik değerlerimizin başında gelmektedir. Çeşitli depremlerin oluşturduğu tahribatlardan sonra günümüze tiyatro, kilise, çeşme gibi yerleşim izlerini yansıtan kalıntılar kalmıştır. Denizli’ye beş kilometre uzaklıkta olmasından dolayı avantajlı bir konumdadır. Anadolu’nun antik çağına dair izler taşıyan tapınakları, anıtları ve devasa kültürel zenginliği ile mutlaka ziyaret edilmesi gereken miraslardan biridir.

Yeşildere Şelalesi

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/10/yesildere-selalesi-36112272.jpg

Pamukkale gezisini doğa harikası Yeşildere Şelalesi ile tamamlamak son derece keyif verici bir deneyim olacaktır. Konum olarak Sakızcılar Köyü’nde bulunan bu şelale, yeşillerle donatılmış muazzam görüntüsü ile dikkat çekmektedir. Piknik yapılmaya müsait bir alanda bulunan şelalenin etrafında çeşitli balık restoranları da bulunmaktadır. Dökülen su sesinin yanı sıra tarihi çınar ağaçları da atmosferi güzelleştiren unsurlar arasındadır.

Pamukkale’de Ne Yenir?

Pamukkale’de yenilecek yemekler genellikle Denizli mutfağına dayanmaktadır. Keyifli bir deneyim olacak bu zengin mutfağın lezzetleri de mutlaka Pamukkale gezisi sırasında denenmelidir.

Et Kapaması: Genellikle koyun ya da kuzu etinin salça, sarımsak, soğan, pirinç ve patates ile birleştirilmesi ile hazır hale gelir. Kömür ateşinde pişiyor olması lezzetini arttırmaktadır.

Yoğurtlu Patlıcan Gömmesi: Kabuğu soyulan patlıcanların yağ içinde pişirilip, sarımsaklı yoğurt eklenmesiyle meydana gelir. Tereyağı, biber, soğan gibi ek lezzetlerle zenginleştirilir.

Mangal: Dinlenme ve piknik alanı bakımından zengin olan Pamukkale’de mangal ürünleri de sık sık tüketilebilir.

Denizli Turşusu: Turşu severler bir de birçok sebzeden oluşan Denizli turşusu lezzetini deneyimlemelidir.

Pamukkale’de İklim

Akdeniz ve Karasal iklim etkisi altında olan Pamukkale, her mevsimde ziyaret edilebilecek turizm bölgelerinden biridir. Kış aylarında genellikle eksi sıcaklıklar görülmez ancak yağışlı olabilir. Tedbir alındığı takdirde geziye engel olacak kadar sorun oluşturmayacaktır. Yaz aylarında da ortalama sıcaklık 26-28 derece civarında olmaktadır. 

Pamukkale’de Gece Hayatı

Tarihi ve kültürel değerleri ile öne çıkan turizm bölgesi Pamukkale’de gece hayatı gelişmemiştir. Kafe bakımından en hareketli olan yerinin ise Çamlık olduğu söylenebilir. Bunun dışında çok baskın olmasa da çeşitli bar ve kulüplerin mevcut olduğu söylenebilir.

Pamukkale Günlük Harcama

Pamukkale gezisi sırasında günlük harcama miktarı yemek, aktivite ve ulaşım seçimi seçeneklerine göre büyük bir değişiklik gösterecektir. Turizm odaklı bir bölge olduğu için fiyatların ucuz olduğu söylenemez ancak uygun seçenekler kullanılarak gezi daha ekonomik bir hale getirilebilir.

Pamukkale’de Dikkat Edilecekler

  • Travertenlerin olduğu bölgeye özel araç girmesine izin verilmemektedir. Bu durum belediye araçları için geçerli değildir.
  • Denizli şehir merkezinden Pamukkale’ye toplu taşıma ile ulaşım mümkün olmaktadır.
  • Travertenler gezilirken ayakkabı giyilmesi yasaktır. Bu durumun nedeni ise doğal yapısına zarar vermemek içindir.
  • Müze kart kullanmak gezilecek çeşitli yerlerde avantaj sağlayacaktır.
  • Özellikle sağlık problemi olan kişilerin termal otelleri tercih etmesi daha ideal bir seçenek olacaktır.
Pamukkale Detaylı Gezi Rehberi
5 TOPLAM 5 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...