Konum olarak Asya’nın Güney kısmında yer alan Bangkok, kimi yerlerde "Doğunun Venedik’i" olarak anılmaktadır. Tayland'ın başkenti olan Bangkok, 8 milyon üzeri nüfusa sahiptir.

Tayland’ın başkenti olmasına bağlı olarak, 8 milyon üzeri nüfusuyla birlikte genel olarak kalabalık bir görünüme sahiptir. Buna rağmen ucuz sokak kültürü ile ihtişamlı yapıların iç içe olduğu, şehir yapısı ve kültürel çeşitliliği ile merak uyandıran,  kendine özgü değerleri ile görülmeye değer bir turizm şehridir.

Grand Palace

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/bangkok-grand-palace-56398098.jpg

Tayland Kraliyet Merkezi adıyla bilinen bu yapının tarihi 150 yıl öncesine dayanmaktadır. Turistler tarafından ziyareti, saatler alacak şekilde büyük bir alana yayılmıştır. Neredeyse yüzlerce tapınak ve müzeye sahip olan bu saraya girmek için, 500 Baht ücret alınmaktadır. Bu da yaklaşık 72 TL’ye denk gelmektedir. Görkemli yapısı ve Asya kültürüne ait zenginlikleriyle Bangkok’ta görülmesi gereken yerlerden biridir.

Zümrüt Buda Heykeli

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/bangkok-zumrut-buda-heykeli-54367.jpg

13. yüzyıldan günümüze kadar tarihi varlığını koruyan bu heykel, Tayland halkı tarafından kutsal kabul edilmekle birlikte, turist akınına uğramaktadır.  Oldukça göz alıcı ve ihtişamlı bir görünüme sahip olan bu heykel, yeşim taşı kullanılarak yapılmıştır ve meditasyon yapan bir Buda’yı temsil etmektedir. Konum olarak, Kraliyet Merkezi Grand Palace içerisinde yer almaktadır.

Wat Arun

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/bangkok-wat-arun-76635843.jpg

Porselen kullanılarak yapımı tamamlanmış bu tapınak, nehre karşı yükselen beş kule olarak dikkat çekiyor. Kendine has mimarisi ile Bangkok’a özgü görülmesi gereken yerlerden biridir. Özellikle akşam saatlerinde, görkem saçan ışıklı yapısı ve nehir manzarası ile mükemmel bir görüntü sunar.

Altın Buda Tapınağı

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/bangkok-altin-buda-tapinagi-68782544.jpg

700 yıllık tarihi geçmişi olan bir heykele sahiptir. Buda’yı temsil eden heykelin görülmeye değer en büyük özelliği,  5 ton gerçek altından oluşuyor olmasıdır. Konum olarak Çin mahallesinde bulunur ve yakından bakıldığı zaman kendine has etkileyici bir yapısı vardır.

Chinatown

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/bangkok-chinatown-35197070.jpg

Geleneksel yapıya sahip dar sokaklarıyla gezilmesi oldukça keyifli olacak bir yerdir. Tayland ve Çin kültürünün birleştiği bu yerde, rengarenk sokak lezzetleri ve eğlenceli bir kalabalık bir aradadır. Özellikle gün battıktan sonra ışıklar ile ortaya çıkan görüntü, turistlerin beğenisini kazanacak görsellik sunmaktadır.

Chao Phraya River

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/bangkok-chao-phraya-river-51216690.jpg

Bangkok'un "Doğu’nun Venedik’i" olarak anılmasına neden olan yerlerin başında gelmektedir. Kanallar arası ulaşımın yaygın olduğu Bangkok’ta, deniz taksisi ya da kanoyla dolaşmadan dönülmemelidir.  Bu kısa kanal yolculuğuna, saray ve baraka ev manzaraları, aynı hizada eşlik edeceklerdir.

Damnoen Saduak Yüzen Pazarı

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/bangkok-damnoen-saduak-yuzen-pazari-27663399.jpg

Tayland’ın sembolü halinde olan bu yüzen pazar, belgesellerden ve fotoğraflardan tanıdık gelecektir. Kano üzerinde yapılan meyve, sebze ve hediyelik eşyalar ile ortaya neşe veren canlılık ve rengârenk bir görüntü çıkmaktadır. Bangkok şehir merkezine yaklaşık 105 km uzaklıkta olsa da turistik değeri ile görülmesi gereken bir yerdir.

Chatuchak Weekend Market

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/bangkok-chatuchak-weekend-market-42725542.jpg

Bangkok’un en ünlü pazarıdır. Sadece cumartesi ve pazar günü açık olan bünyesinde, alışverişe dair her şey rahatlıkla bulunabilmektedir. Turistler tarafından ilgi gören kendine has içeriği ise; antikalar, hediyelik eşyalar, Asya kültürüne özgü kıyafet ve takılar olmaktadır. Genellikle fiyatlar, piyasaya göre ucuz olsa da mutlaka pazarlık denenmelidir.

Ayutthaya

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/bangkok-ayutthaya-99188920.jpg

Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan bu antik şehir,  günümüze 1351 yılından ulaşmıştır. Üç tarafı nehirle çevrili bu kültürel ve tarihi yapı,  Bangkok’a yaklaşık 1 saat 30 dakikalık mesafededir.  Şehir merkezine uzak bir konumda olması dezavantaj olsa da tüm gün gezilecek kadar zengin bir içeriği bulunması avantajdır.

Khao San Road

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/bangkok-khao-san-road-60426735.jpg

Bangkok’un bilinen en kalabalık ve en ucuz caddesidir. Özellikle sınırlı bir bütçeye sahip ziyaretçilerin restoran seçimi için ideal bir cadde olacaktır. Aynı zamanda renkli ve sosyal yönden zengin yapısı turistik bir değer taşımaktadır.

Damak Lezzeti Ve Tayland Mutfağı İle Bangkok

Sticky Rice with Mango: Özellikle sokak pazarlarında sık sık görülecek olan lezzet, genel olarak turistler tarafından da tercih edilmektedir. Kaba tanımıyla pilav üstü mango olan bu tatlının fiyatı ortalama 20 Tayland Bahtı’dır. Bu da 3 TL gibi bir rakama denk gelmektedir.

Nam Tok Moo: Oldukça lezzetli olan bir salata olmakla beraber, Türk damak tadına da uyum sağlar niteliktedir. Dana eti, soğan, yeşillik ve çeşitli baharatların bir araya gelmesiyle oluşur.  Bangkok’ta hemen hemen her sokakta bulunabilir. Fiyatı ise yenildiği yere göre büyük oranda farklılık göstermektedir.

Thai Crepe: Bangkok’a özgü, mutlaka tadılması gereken bir krep şeklidir. Çıtır yapılı bu krep, yumurtadan aldığı sarı bir renge sahiptir. İster tatlı ister tuzlu olarak servis edilir. Çeşitli alışveriş merkezlerinin yemek bölümünde veya sokakta, herhangi bir yerde bulunabilir.

Pad Thai: Sokak lezzeti satıcılarında rahatlıkla bulunabilecek bir yemektir. Baharatlı yapısı ile oldukça lezzetlidir. Ana malzemesi karides olmakla birlikte, yumurta ve fıstık da içerir. Genel  olarak, Tayland’a özgü noodle denilebilir.

Miang Kham: Genelde sokak satıcıları tarafından satılan bu lezzet, ilginç bir görünüme sahiptir. Yeşil yaprak üzerine serpilen Hindistan cevizi ya da mango, yanında da çeşit çeşit baharatlar… Çoğu zaman poşetli halde satılmaktadır. Baharat sevenler için oldukça lezzetli bir seçenek olacaktır.

Köpekbalığı Yüzgeci Çorbası: Köpekbalığı yüzgeci kullanılarak hazırlanan bu çorba, lüks kabul edilmektedir ve sadece belli restoranlarda sunulmaktadır.  Özellikle Chinatown bölgesinde tüketimi oldukça yaygındır.

İstiridyeli Omlet: Kulağa biraz farklı gelse de sırf bu özelliğinden dolayı bile bir turist için denenmeye değer bir lezzettir.  Sarımsaklı ve bol baharatlı bir yapısı vardır.

Ek olarak, tüm Tayland’da olduğu gibi Bangkok’ta da kızarmış böcek tüketimi yaygındır.

Turistler İçin Bangkok İklimi

Tropikal iklime sahip olan Bangkok'ta hava sıcaklıkları genellikle ortalamanın üstündedir. Ancak belli aylarda serin ve yağışlı günler yaşanmaktadır. Seyahatinizin bu döneme denk getirilmesi, geziyi çok daha kaliteli bir hale getirecektir.

Kasım ve Şubat ayları yoğun sıcaklıkların yerini ılıman bir havaya bıraktığı zamandır. Ortalama 26-27 derece sıcaklıklar görülür, bu da Bangkok için oldukça idealdir.

Temmuz ve ekim aylarında yoğun yağış görülür. Bu durum turistler için kimi zaman olumsuz bir özellik olsa da serinlik açısından faydalı olabilir. Yaz dönemi 35 derece üstüne çıkan sıcaklıklar, özellikle alışık olmayan turistlere oldukça ağır gelecektir.  Bu nedenle ziyaretin kışın veya muson yağışı zamanında yapılması iklim açısından ideal olacaktır.

Bangkok Gece Hayatı

Gece hayatının yoğun ve eğlenceli yaşandığı özel sokaklara sahiptir. Patpong ve Nana bilinen en ünlü gece mekanı bölgeleridir.

Bangkok Para Birimi

Para birimi olarak, Tayland Bahtı (THB) kullanılır. 10 THB yaklaşık 1.46 TL’ye denk gelmektedir.

Bangkok Günlük Harcama

Bangkok, dünyadaki diğer turizm bölgelerine göre oldukça ucuz bir şehir kabul edilmektedir. Özellikle yemek ve ulaşım masrafı, bütçe sıkıntısı yaşatmayacaktır. Otel masrafı hariç; ulaşım, yemek ve birkaç atıştırmalık harcaması için 350 Tayland Bahtı rahatlıkla yeterli olur. Bu da yaklaşık 50 TL’ye denk gelmektedir.

Bangkok Ulaşım

Trafik yoğunluğunun son derece yüksek olduğu bu şehirde toplu taşıma aracı olarak; otobüs, metro ve havaray kullanılmaktadır. Ulaşım ücreti ise makul düzeydedir.

Bangkok Gezisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Gitmeden önce şehrin sıcak ve oldukça kalabalık olduğu bilinmeli, yoğun baharat kokularına şaşırılmamalıdır. Şikayet etmekle vakit kaybetmeden tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerin tadı çıkarılmalıdır.
 • Gezi programı hazırlamak unutulmamalıdır. Kimseye sormaya gerek kalmadan, mobil uygulamalar ile istenilen yere ulaşılabilir.
 • Düşünceler ve inançlar farklı olsa dahi misafirlik adabı ile hareket edilmeli; ülkenin kralına, budaya ve diğer kültürel değerlere saygı duyulmalıdır.
 • Sadece güvenilir olduğundan emin olunan kişilere adres sorulmalıdır.
 • Buda heykelinin karşısında ayak uzatmak veya ayak tabanının buda heykeline dönük olması saygısızlık kabul edilir.
 • Baş kutsal kabul edilir ve çocuk bile olsa dokunulmaz.
 • Değerli eşyalar, mutlaka sırt çantasında taşınmalıdır.
Tayland'ın Başkenti Bangkok Gezi Rehberi
5 TOPLAM 6 OY
ÖNE ÇIKANLAR
  YORUMLAR (2)
  Yorum Yaz...
 • Ziyaretçi
  Ziyaretçi Çok gitmek istediğim şehir Bangkok yakında oradayım bekle beni!
   Yanıt Yaz...
 • Ziyaretçi
  Ziyaretçi Elinize, kolunuza, bilginize sağlık. Kafamdaki bütün soru işaretleri gitti. Çok yararlı bir gezi rehberi olmuş.
   Yanıt Yaz...