Dünyayı dolaşmanın giderek kolaylaştığı bugünlerde görülmesi gereken yerlerin sayısı da giderek artıyor. Bu yerlerden birisi de Çin, köklü geçmişi, eşsiz kültürü ve ilgi çekici yüzlerce özelliğiyle sizi bekliyor.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/cin-hong-kong-46544439.jpg

Yurtdışına çıkmanın kolaylaşması, hızlı ve güvenli ulaşım, cezbedici turlar ve uygun konaklama imkanları arttıkça insanlar seyahate ve eğlenceye daha çok vakit ayırmaya başladı. Harcama açısından da uygun seçeneklerin bulunması, dünyayı dolaşmayı daha cazip hale getiriyor. Çok uzak görünen, gitmenin hayal dahi edilemeyeceği birçok ülkeye artık neredeyse hiç vize olmadan ve uygun tur seçenekleriyle, oldukça sevindirici fiyatlarla gidilebiliyor.

Ancak yalnızca turlarla değil kendi başına gitmek isteyenler de var ve bu grubun sayısı hiç de azımsanacak gibi değil. Bu yolu tercih etmek isteyenlerin önceden detaylı bir araştırma yapmaları ve nerelerin görülmesi gerektiğini öğrenip uygun yolları keşfetmesi gerekiyor. Bu araştırmanın ilk yolu da internetten bilgiler alıp tecrübeli olanların deneyimlerini okumaktan geçiyor. Yalnız gezmek ve eğlenmek amaçlı değil, iş için yurtdışına çıkanlar da araştırma yapıp, kısa bir süre de olsa gittikleri ülkeyi keşfetme fırsatı bulabiliyor.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/cin-gezilecek-gorulecek-yerler-21415868.jpg

Son zamanlarda Uzak Doğu’ya rağbet giderek artıyor. Başta Çin olmak üzere Japonya, Güney Kore ve Kuzey Kore ziyaretçilerine Avrupa’da ya da Amerika’da göremeyecekleri harika bir gezi planı sunuyor. Hem doğal hem de mimari güzellikleriyle Uzak Doğu, "Görmeden ölmeyin" denecek yerlerin başında geliyor.

Uygun turlarla seyahat etmek ve gezmek Uzak Doğu turunuzu kolaylaştıracak olsa da kendi başına gitmek isteyenler için de birçok seçenek mevcut. Özellikle Çin, köklü geçmişi ve çok fazla ziyaretçi alması nedeniyle turizm anlamında profesyonelleşmiş durumda. İlgi çekici yüzlerce özelliğiyle sizi kucaklayan bu ülkede özellikle bir Türkiye vatandaşı olarak hayatınız boyunca başka hiçbir yerde rastlayamayacağınız onlarca görüntüye ve eşsiz bir kültüre tanıklık edeceksiniz.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/cin-gezilecek-gorulecek-yerler-sokaklar-26076606.jpg

Çin dünyanın en kalabalık ülkesi olarak 2013 yılında 1 milyar 357 milyonluk nüfusa sahip olduğunu belgelemiştir. Yaklaşık 9,5 milyon km² alanıyla da yüzölçümü olarak devasa bir ülkedir. Bu kadar büyük ve kalabalık bir ülkeyi sadece bir geziyle tamamen keşfetmek elbette mümkün olmayacaktır. Ancak en azından belli başlı yerleri görmek, Çin’in geneli hakkında daha fazla bilgi verebilir. Tarihi neredeyse 6000 yıldan eskiye dayanan Çin, günümüzde kullanılan birçok teknolojinin de temelini atmıştır. Pusula, barut, kağıt ve matbaa gibi günümüzün vazgeçilmezleri haline gelen birçok ürün ve malzemenin fikir babaları Antik Çin’den çıkmıştır.

Çin doğal güzellikleri ve kendine has mimarisiyle tüm dünyada adından sıkça söz ettirmektedir. Doğal güzellikler olarak nehirler, çay bahçeleri, tropikal bölgeleri ve eşsiz manzaraları; mimari güzellikler olarak da yüz yılı aşkın geçmişi olan tapınakları, meydanları ve gökdelenleri Çin’i turizm için vazgeçilmez hale getirmektedir. Ayrıca Çin denince akla gelen meşhur Çin Seddi ve Tarihi İpek Yolu da Çin’i gitmeye değer kılmaktadır.

Çin’de yalnızca kısa bir süre kalabilecekler için görmeleri gereken yerler Çin Seddi, Yazlık Saray, Tiananmen Meydanı, Yasak Şehir ve Kung Fu Show olarak sıralanabilir. Ayrıca Steamed Dumpling ve Pekin Roast Duck’ı denemeden dönmeyin demek de yerinde olacaktır. Başkent Pekin için geçerli olan bu yerler ve denemeler dışında vakti olanların diğer şehirleri de görmesi şiddetle tavsiye edilir.

Hong Kong

Çin’e yolunuz düşerse görmeniz gereken bir diğer şehir de Hong Kong. Bu eşsiz şehirde eski ve yeninin kusursuz karışımını bulabilirsiniz. Ayrıca birbirinden güzel plajlar, göz dolduran bitki örtüsü ve eşsiz kültürüyle Hong Kong, ziyaretçilerini oldukça mutlu eden bir yer.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/cin-gezilecek-gorulecek-yerler-hong-kong-45546859.jpg

Çin’i önemli kılan, Hong Kong ve Pekin kadar ünlü olmasa da ziyaretçilerini mutluluktan uçuran bir diğer şehir de Xian, Antik Çin’in doğduğu yerlerden biri olarak biliniyor. Çin’in kuzeybatısında bulunan bu şehir, bulunduğu bölgenin de en önemli şehri durumunda. Çin’in tarihini yansıtan ünlü Terra Cotta antik kenti de bu güzel şehirde yer alıyor. Terra Cotta’yı ziyaret ettiğinizde insan eliyle yapılabilecek eserlerin sınırı olmadığını göreceksiniz. Bunun dışında Drum Tower ve Bell Tower, Tang Hanedanı Operası, Şehir Duvarları ve Atlar Müzesi bu önemli şehirde görmeniz gereken yerlerin başında yer alıyor. Fanji, Yang Rou Pao Mo ve Guan Tang Bauzi de bu eşsiz şehirde denemeniz gereken tatlar.

Guilin

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/cin-gezilecek-gorulecek-yerler-guilin-53761562.jpg

Çin’de en büyük geçimini turizmle sağlayan Guili, size eşsiz bir manzara ve tertemiz bir gezi ortamı sunuyor. Yemyeşil olan bu şehirde zihnen dinlendiğinizi hissedeceksiniz. Şehirdeki Li Nehri ve Fil Vadisi gezilmeye değer yerlerden. Ayrıca Guili’den Noodle ve Horse Hoof Cake yemeden dönmemenizi tavsiye ederiz.

Shanghai

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/cin-gezilecek-gorulecek-yerler-shanghai-35394268.jpg

Çin’in en ünlü şehirlerinden bir tanesi de Shanghai. Çin’de ticaretin kalbinin attığı bu muazzam şehir 17 milyon nüfusuyla oldukça kalabalık. Ayrıca "Doğu’nun Paris’i" deyişi de Shanghai üzerine söylenmesiyle biliniyor. Shanghai’a gittiğinizde Jade Buddha Tapınağı’nı, Shanghai Müzesi’ni, Yuyuan Bahçesi’ni ve Akrobasi Show’u mutlaka görmelisiniz. Ayrıca Smoked Fish Slices, Shanghai Peper Duck, Beggars Chicken ve Da Zha Xie mutlaka denemenz gereken tatlar.

Çin Seddi

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/cin-gezilecek-gorulecek-yerler-cin-seddi-73091461.jpg

Belli başlı şehirlerin dışında dünyanın 7 harikasından biri olan, 6700 km uzunluğuyla hayalleri zorlayan, 4 ile 6 metre arasında yüksekliğe sahip, gözetleme ve fener kulelerine sahip eşsiz yapı Çin Seddi’ni mutlaka görmelisiniz.

Çin'i Tanıtan Kısa Film

Çin Gezilecek Görülecek Yerler
5 TOPLAM 1 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...