Ege Bölgesi’ndeki incilerden biride Kuşadası. Türkiye’nin en önemli tatil merkezlerinden biri olan Kuşadası, görülmesi gereken yerleri ile ideal tatil mekanlarından.

Mavi bayrak sahibi denizleri ve olabildiğince uzanan kumsallarıyla sizi büyüleyecek olan Kuşadası, düşük nem oranı sayesinde bunalmadan gönlünüzce dinlenip, eğlenebileceğiniz bir yer.

Kadınlar Plajı

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/kusadasi-kadinlar-plaji-4888996.jpg

Osmanlı döneminde sadece kadınlar tarafından kullanıldığı için Kadınlar Plajı olarak adlandırılan ücretsiz halk plajı merkeze yakınlığı, büyüklüğü, güzelliği ve inci gibi kumuyla insanı büyülüyor desek yeridir. Bu plajda tek şikayet edeceğiniz şey gittiğiniz döneme göre kalabalık olması olabilir.

Davutlar Sevgi Plajı

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/kusadasi-davutlar-sevgi-plaji-39738016.jpg

12 km kadar uzanan sahil şeridiyle Kuşadası’nın en bilinen plajlarından bir diğeri ise Sevgi Plajı. Bu plaj diğerlerinden farklı olarak ağaçların ve kumsalın ayrı ayrı olduğu iki bölümden oluşmakta. Bu plajın en önemli özelliklerinden birisi çoğu plajda yasak olan mangalın burada yapılabiliyor olması. Bunun sebebi de tabii ki ağaçlık ve kumsal'ın ikiye ayrılmış olması. Ağaçlık alanda kendinizi sahile değil de pikniğe gelmiş gibi hissedebilirsiniz çünkü bu alanda masalar, çardaklar, mangal için özel hazırlanmış alanlar bulunmakta.

Güzelçamlı Milli Park

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/kusadasi-guzelcamli-milli-park-62054206.jpg

Güzelçamlı Milli Park'da birçok koy bulunmakta her biri, bir diğerinden muhteşem olan, doğal güzelliğiyle her göreni büyüleyecek olan bu koylara gittiğiniz de orman ve denizin evliliğine şahit olacaksınız. Kalamaki Koyları olarak bilinen bu eşsiz koylar sırasıyla; İçmeler Koyu, Aydınlık Koyu, Kavaklıburun Koyu, ve Karasu Koyu şeklinde sıralanıyor. Son olarak son koy hariç bu koylara kara yoluyla gidilebildiğini hatta birçok servis kalktığını belirtelim giriş yaparken ödemeniz gereken ufak bir ücret de mevcut.

Güvercinada Kalesi

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/kusadasi-guvercinada-12398304.jpg

Kuşadası’nın en bilinen sembollerinden biri Güvercinada Kalesi’dir. Denizden gelebilecek saldırılara karşı Kuşadası Körfezi’nin hemen ağzına konumlandırılan kale Barbaros Hayrettin Paşa tarafından yaptırılmıştır. Buralara gelmişken bu kaleyi gezip görmeden gitmek olmaz. Kesinlikle gezmenizi tavsiye ettiğimiz bu kaleye girerken giriş ücreti alınmamaktadır. Bölgeye gidenlerin ziyaret etmeden dönmemeleri gereken diğer yerler ise Efes Antik Kenti ve Meryem Ana Evi.

Gece hayatının da doyasıya yaşanabileceği Kuşadası, yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olmaya devam ediyor. Kuşadası denilince akla ilk gelen şeylerden biri de festivaller. Birçok müzisyeni ağırlayan Kuşadası Gençlik Festivali, mayıs ayının sonuna doğru düzenlenen Kuşadası Motor Festivali ve Kuşadası Tiyatro Festivali’ni de unutmamak gerek.

Kuşadası Görülmesi Gereken Yerler
5 TOPLAM 8 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...