Hiç şüphesiz Karadeniz, yaz aylarında vazgeçilmez doğasıyla birçok turisti ağırlarken aynı zamanda onlara eşsiz bir tatil geçirme imkânı da sunmaktadır. Karadeniz denilince ilk akla gelen yerlerden biri de Karadeniz'in incisi Trabzon'dur.

Karadeniz denilince insanların aklına Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin ve diğer bazı iller gelmektedir. Fakat bu iller arasında biri vardır ki, o il Karadeniz Bölgesi’nin incisi olarak hafızalarda yer etmiştir. Bizde bu yazımızda Karadeniz’in göz bebeği, yeşillikleri ve denizi ile insanları kendine hayran bırakan Trabzon’un gezilecek yerlerini ele alacağız.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/karadeniz-in-incisi-trabzon-da-gezilecek-yerler-37874500.jpg

Trabzon ili gerek kültürel yapısıyla gerekse insanlarının sıcaklığıyla çok fazla dikkat çeken, samimiyetiyle insanları kucaklayan bir şehirdir. Öte yandan fıkraları ile bütün Türkiye’yi güldürmeyi başarabilen Trabzon’da insanların yüzünden de gülücük hiç eksik olmaz. Fakat öyle de bir şehirdir ki, canı gönülden destekledikleri Trabzonspor maç kaybettiği zaman şehirde hayat durma noktasına bile gelebilir.

Bu nedenle tatilinizi eğer Trabzon’da geçirmeyi düşünüyorsanız sürprizlere açık olmanız gerektiğini söyleyebiliriz. Şimdi ise tatil yapmak isteyen ve bu tatilini Karadeniz’de geçirecek olan insanların genellikle ilk durağı olan Trabzon’da gezilip görülmesi gereken yerleri tek tek sizlere sunacağız.

Trabzon Yaylaları

Gezilecek yerleri incelemeye ilk olarak Trabzon Yaylalarından başlayabiliriz. Günümüzde şehirleşme ve beton binalar ile mücadele ederken doğallığı bulmak ve temiz bir nefes almak giderek zorlaşıyor. Bütün bunlardan uzaklaşarak sadece temiz bir nefes almak adına bile Trabzon yaylalarına gidilebilir.

Şehir yaşantısından uzak, büyük binalar yerine daha küçük müstakil evlerde konaklanan yaylalarda doğal güzelliklerin sayısız olduğunu söyleyebiliriz. Öte yandan yaylalarda bulunan suların tadı ve soğukluğuna da başka herhangi bir yerde ulaşabilmek oldukça zor. Öyle ki yaylara çıktığınız zaman halk tarafından "acı su" ismiyle adlandırılan doğal kaynak sularını da tatma imkanına sahip olabilirsiniz.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/karadeniz-in-incisi-trabzon-da-gezilecek-yerler-1-21138571.jpg

Sadece doğal güzellikleri ile değil tarihi yapısıyla da dikkatleri üzerine toplayabilen yaylalarda Rum İmparatorluğu dönemine ait birçok tarihi eser bulunmaktadır. Rumlardan kalma ibadethaneler, evler, çeşmeler gezip görebileceğiniz genel tarihi eserler arasındandır. Yayla gezilerinizi günübirlik turlarla yapabileceğiniz gibi kendi şahsi aracınızla da istediğiniz yaylalara gidebilirsiniz. Vaktiniz varsa gitmişken herhangi bir yaylada en az bir gece konaklamanız eşsiz bir uykunun tadına varmanıza da vesile olacaktır.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/karadeniz-in-incisi-trabzon-da-gezilecek-yerler-2-28327653.jpg

Konaklama işlemini nasıl yapacağınız adına aklınızda soru işareti varsa, yol kenarlarında bulunan tesisler aracılığıyla bir gecenizi çok güzel bir şekilde geçirme imkânı yakalayabilirsiniz. Son olarak yaylalara gitmeyi düşünen insanlara ufak bir tavsiye daha verecek olursak, piknik yapmak için en ideal alanların yaylalar olduğunu söyleyebiliriz.

Trabzon Sahili – Beşirli Sahili Yürüyüş Yolu

Karadeniz’e kıyısı olan bir şehrin denizine ait güzelliklerinden bahsetmesek olmaz. Trabzon sahilinde denizin mavisi ile doğal bitki örtüsünün yeşili arasında geçireceğiniz zamanın oldukça dinlendirici olacağını söyleyelim. Sahil kenarında otururken dalgaların kıyıya vurmasına da çok yakından tanık olabilirsiniz.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/karadeniz-in-incisi-trabzon-da-gezilecek-yerler-3-67203220.jpg

Sahil kenarında bulunan Ganita Çay Bahçesi, ailenizle oturup bir şeyler içmeniz adına güzel bir seçim olabilir. Eğer ki oturmak yerine yürüyüş yapmayı tercih ederseniz bu noktada da karşınıza Beşirli Sahili Yürüyüş Yolu çıkacaktır. Sahil kenarında bulunan ve insanların deniz kenarında yürüyüş yapması için oluşturulan bu yolda keyifli bir sohbet eşliğinde yürüyüşünüzü gerçekleştirebilirsiniz.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/karadeniz-in-incisi-trabzon-da-gezilecek-yerler-4-88077767.jpg

Çok kısa sürmemekle birlikte eğer yürüyüşünüzü devam ettirirseniz yolun sonunda karşınıza Trabzon’un vazgeçilmezi Trabzonspor’un yeni stadı Şenol Güneş Stadyumu çıkacaktır. Bu yürüyüşünüz sırasında sahil kenarında balıkçı evleri ile karşılaşacaksınız. Eğer yürüyüşünüzün vermiş olduğu açlık hissini takip ederseniz kendinizi balık yerken bulabilirsiniz. Taze olarak tutulan ve tadı enfes olan balıkları tatmanızı tavsiye ederiz. Son olarak yine Beşirli Sahili Yürüyüş Yolu üzerinde bulunan ve hemen yol kenarında yer alan Ayasofya Müzesi’ni de ziyaret etmenizi tavsiye edebiliriz.

Uzungöl

Trabzon’a şu ana kadar hiç gitmemiş olanların bile ismini en az bir kere duyduğu Uzungöl, Çaykara ilçesinde bulunmaktadır. Dağların arasında bulunan ve insanların her sene yoğun bir şekilde ziyaret ettiği Uzungöl’de sizleri eşsiz bir doğa beklemektedir. Özellikle gölün kenarından başlayarak dağın yamacı ile yapacak olduğunuz yürüyüş sizi büyülemeye yetecektir.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/karadeniz-in-incisi-trabzon-da-gezilecek-yerler-5-79818739.jpg

Yukarı kısımlara tırmandıkça karşınıza çıkan manzarayı anlatmak pek mümkün olmamakla birlikte bu yaşayacağınız deneyim sizi adeta büyüleyecektir. Dağ yamaçlarında bulunan tesislerin herhangi birinde oturup eşsiz manzaraya karşı çayınızı yudumlayabilirsiniz. Eğer Uzungöl’e sabahın erken saatlerinde gitme gibi bir imkana sahipseniz manzara eşliğinde bir kahvaltı yapmanızı öneririz. Yapacak olduğunuz kahvaltıda Trabzon’a özgü olan kuymak lezzetini de tatmanız size farklı bir haz verecektir.

Bütün bunların dışında yine dağ yamaçlarında çimlere uzanarak mavi renkli gökyüzü, mavi renkli Uzungöl ve yeşilin her tonunu barındıran bitki örtüsü arasında sessizliğin huzurunu doya doya hissedebilirsiniz.

Sümela Manastırı

Bir diğer görülmesi gereken yer olan Sümela Manastırına Trabzon’un Maçka ilçesine ayrılan yolu takip ederek veya herhangi bir tur şirketi ile gidebilirsiniz. Oldukça büyük bir kayanın içerisine yüzyıllar öncesinde oyularak yapılan bu tarihi eserin konumu da sizi ayrıca etkileyecektir.

Rumlar tarafından yapılan ve yerleşim yeri olarak kullanılan Sümela Manastırı’na adım attığınız ilk andan itibaren gerek yapısı gerekse içerisinde barındırdığı mimari ile kendinizi büyülenmiş hissedeceksiniz. Manastırı ziyaret etmeden önce açılış ve saatlerini öğrenmeli ve daha sonrasında yola çıkmalısınız.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/karadeniz-in-incisi-trabzon-da-gezilecek-yerler-7-87601137.jpg

Yazımızın daha önceki kısımlarında gezmeniz ve görmeniz gereken yaylalardan bahsetmiştik. Eğer Trabzon’un yaylalarına gitmeyi düşünüyorsanız ve aynı zamanda Sümela Manastırını da ziyaret edecekseniz bu ikisini ardı ardına yapmanız sizin açınızdan daha kolay olacaktır. İlk olarak şehir merkezinden Maçka yolu ile Sümela Manastırına ilerleyebilir ve daha sonrasında Manastır ziyaretinizden sonra aynı yolu devam ederek yaylalara ulaşabilirsiniz.

Sincan Kaya

Trabzon tatiliniz boyunca yapacak olduğunuz gezilerinizde pek bilinmeyen bir yer olan Sincan Kaya’ya da uğramanızı tavsiye ederiz. Trabzon’un Yomra İlçesine bağlı Oymalı Köyünde bulunan ve eşsiz bir manzara ile insanları büyüleyen Sincan Kaya’da bir yandan denizin manzarasını uzaktan izlerken diğer yandan doğa manzarası ile iç içe bir gün geçirebilirsiniz.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/karadeniz-in-incisi-trabzon-da-gezilecek-yerler-8-6780792.jpg

Özellikle diğer turistik yerlere nazaran daha sakin bir çevreye sahip Sincan Kaya’da ailenizle birlikte huzurlu ve gürültüden uzak bir piknik yapabilir, üzerinizdeki yorgunluğu tam anlamıyla atabilirsiniz. Ulaşımı konusunda sizleri bilgilendirecek olursak, Sincan Kaya’ya giden yolun mevcut durumda yapım aşamasında olduğunu söyleyebilir ve dikkatli bir şekilde yolculuğunuzu gerçekleştirmenizi öneririz.

Çal Mağarası

Trabzon’un en önemli turistik mekanlarından birisi de Çal mağarasıdır. Doğal yapısıyla birlikte herkesi kendine hayran bırakan, içerisinde bulunan sarkıt ve dikitler ile birlikte adeta kapalı bir manzara sahibi olan mağaranın güzergahı da oldukça güzelliklerde dolu bir yol. Çal Mağarası’nın güzellikleri ile tanışmak için yola çıktığınızda dere kenarından devam eden yol eşliğinde huzuru yaşayabilirsiniz.

Özellikle Çal Mağarası’na varıncaya kadar yeşilin hemen her tonu ile karşılaşacaksınız. Çal mağarasına vardığınızda ise ilk olarak girişte karşılaşmış olduğunuz dağ manzarasından belli bir süre gözünüzü alamayacağınızı tahmin edebiliyoruz. Daha sonrasında mağara içerisinde karşılaşacağınız ambiyansın size yaşatacak olduğu farklı hisler ile mağaranın diğer bölümlerini gezmeye devam edebilirsiniz.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/karadeniz-in-incisi-trabzon-da-gezilecek-yerler-10-40674405.jpg

Çal mağarasına gitmeyi düşünürseniz, gezinizin güzel geçmesi adına yine size bir tüyo verebiliriz. Yolculuğunuza başlamadan önce, zamanınızın da yetmesi durumuna karşılık, yanınıza bir semaver alabilir ve yolculuğunuz sırasında dilediğiniz bir yerde durup eşsiz bir çay ziyafeti yapabilirsiniz. Öte yandan eğer zamanınız kısıtlıysa ve semaver yakmakla, çayın demlenmesini beklemekle zaman harcayamayız diyorsanız, daha önce demlediğiniz çayınızı termosunuza koyarak bu eşsiz keyfi kendinize armağan edebilirsiniz.

Boztepe

Boztepe, konumuyla Karadeniz’de en çok karıştırılan ve halen daha karıştırılmaya devam eden yer olarak bilinmektedir. Bunun en temel nedeni Karadeniz Bölgesinde bulunan Ordu ve Trabzon illerinde Boztepe ismine sahip yerlerin bulunmasıdır. Karadeniz’e farklı bir bölgeden ya da farklı illerden gelecek olan insanların Boztepe’ye gidiyorum derken Trabzon mu Ordu mu olduğunu belirtmeleri gerekmektedir. Fakat her ne kadar Karadeniz’de iki adet Boztepe mevcut olsa da her ikisinin güzellikleri de inanılmaz derecede fazladır.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/karadeniz-in-incisi-trabzon-da-gezilecek-yerler-11-37846858.jpg

Trabzon’a tatil yapmak için geldiğinizde, uğramadan gitmemeniz gereken yerlerden birisi olan Boztepe, şehir merkezine yaklaşık olarak 5-10 dakika uzaklıktadır. Mevcut çay bahçelerinden ormanına kadar hemen her yerinden Trabzon’un merkezini ve Karadeniz’i ayakları altına alan Boztepe, sizlere eşsiz manzaralar sunmak adına hali hazırda beklemektedir.

Özellikle akşamları şehrin ışıklarına ve Karadeniz’in ismiyle özdeşleşmesine tanık olabileceğiniz bir yer olan Boztepe’de mevcut bulunan çay bahçelerinde bir akşam da olsa çay içmenizi tavsiye ederiz. Öte yandan eğer zamanınızı ayarlayabilirseniz güneşin batımını buradan izlemek, hayatınızda unutamayacağınız anılardan olacaktır.

Meydan

Trabzon’a geldiğinizde belki de en sık duyacağınız yer isimlerinden birisi de meydan olacaktır. Şahsi arabanızla gezerken birine adres sormak istediğinizde bile genellikle bu adrese meydan üzerinden ulaşacağınızı öğreneceksiniz. Öte yandan şehrin merkezi olması nedeniyle de konumuyla oldukça önemli bir potansiyele sahiptir.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/karadeniz-in-incisi-trabzon-da-gezilecek-yerler-13-12285286.jpg

Kalabalık ve Trabzon’un en hareketli sokaklarından olan Uzun Sokak’ta bir yürüyüş yapmanız ve Meydan Parkında oturmanız size Trabzon insanının sıcaklığı ile tanışma imkânı da sunabilir. Alışveriş yapmak ve çarşı gezmek istiyorsanız size Kemeraltı Çarşısı’nı önerebiliriz. Hafif bir yokuşa kurulan bu çarşıya Uzun Sokağın sonundan ayrılabilirsiniz. Yöresel kıyafetler, Trabzon’a özgü eşyalar ve hediyelik almak isteyen kişilerin kesinlikle Kemeraltı Çarşısına uğraması gerekmektedir.

Alışveriş Merkezleri

Her şehirde olduğu gibi Trabzon’da da alışveriş merkezleri mevcuttur. Forum AVM, Varlıbaş AVM ve Cevahir AVM olarak sıralayabileceğimiz alışveriş merkezlerinin konumları gereği birbirlerine çok yakın olduklarını söyleyemeyeceğiz. İçlerinde en büyüğü Forum AVM olmakla birlikte en ulaşılabilir olanı ise Varlıbaş AVM’dir. Cevahir AVM ise diğer iki alışveriş merkezine nazaran şehir merkezine daha uzak bir konumda yer almaktadır.

Bütün bunların dışında Forum AVM’nin hemen yanında yer alan ve Trabzon sahil yolunun kenarında konumlandırılmış park alanı alışveriş sonrası zaman geçirebileceğiniz nezih ve güzel bir alan.

Tatil Alışkanlıklarınızın Dışına Çıkın: Karadeniz Yaylalarında Yaz Tatili  

Yazımızın başından sonuna kadar Trabzon ilinde bulunan ve tatiliniz süresince gezmeniz gereken yerleri sizlerle paylaştık. Bütün bunların yanında Trabzon’da bulunan ve doğasıyla, tarihiyle insanları büyüleyebilecek potansiyele sahip yerler mevcuttur. Fakat ne yazıkki yaz tatili boyunca gezme şansınız olsa bile eksiksiz olarak Trabzon’u gezme imkanınızın olduğunu söyleyemeyeceğiz. Paylaşmış olduğumuz bütün bu bilgiler genel başlıklar altında toplanarak sizlerin genel hatlarıyla birlikte bir Trabzon gezisi oluşturmanız içindir. Dolayısıyla farklı birçok yere, Trabzon insanından bilgi alarak ulaşabilirsiniz.

Son olarak Trabzon’a adım attığınız ilk andan itibaren yaşayacaklarınızın ömür boyu hatıralarınız arasında bir yer edineceğini unutmamalısınız. Merak ettiğiniz, öğrenmek istediğiniz şeyleri veya almak istediğiniz güzergâh bilgilerini gönül rahatlığıyla yerli halka sorabilirsiniz. Halkın yardımseverliğiyle ve sıcak kanlılığıyla tanıştığınızda bu söylediklerimizin ne denli doğru tespitler olduğunu kendi gözlerinizle gözlemleyeceksiniz.

Karadeniz’in İncisi Trabzon’da Gezilecek Yerler
5 TOPLAM 6 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (1)
    Yorum Yaz...
  • Ziyaretçi
    Ziyaretçi Hüzünlendim memleketimi ne de güzel tanıtmışsınız. Sitenizi sık kullananlara aldım çok kullanışlı bir arayüze çok güzel gezi rehberleri, bilgiler eşlik etmekte.
      Yanıt Yaz...