Asya'nın incisi olan Malezya, konum olarak çok değerli bir bölgededir. Bu ve birçok nedenle Dünyanın önde gelen turizm merkezlerinden olmayı başaran Malezya'nın gezilecek ve görülecek yerlerini sizler için derledik.

Malezya, geniş eğlence yelpazesi, el değmemiş sahilleri, en eski yağmur ormanları, dünya klasmanında modern tesisler, hayvan ve bitki çeşitliliği, müthiş lezzetleri, doğal köprüleri, tarihi, kültürü ve doğasıyla turistlerin ilgisini çeken ilk yerlerdendir.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/malezya-16984652.jpg

Malezya uluslararası baharat yolu güzergahında olduğu için bulunduğu yer bakımından, gerek tabiatı bozulmamış, insan elinin zarar vermediği doğası itibarı ile gerek ise farklı kültürüyle turistlerin gözde yerleri arasına girmeyi başardı. Fazla büyük olmayan bu ülke 13 eyalet ve 3 bölgeden oluşmaktadır. Gezilecek yerleri muazzam derecede fazla olan Malezya'ya ister bir kaçamak yaparak, ister ailenizle, ister alışveriş için velhasıl ne sebeple gidiyor olursanız olun keşke gitseydim dememeniz adına, mutlaka görmeniz gereken yerleri sizlere tanıtacağız.

Kuala Lumpur

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/malezya-kuala-lumpur-82832377.jpg

Malezya'nın resmi başkenti Kuala Lumpur'dur. Kuala Lumpur kesinlikle gezilmesi gereken yerlerin en başında gelmektedir. Fakat çok kalabalık bir kent olduğundan dolayı Kuala Lumpur'un güneyinde Putrajaya kenti kurulmuştur. Bu kente saklı bahçe desek yanlış olmaz hatta tam anlamıyla kenti anlatan cümle bu olabilir.

Petronas İkiz Kuleleri

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/malezya-kuala-lumpur-68862172.jpg

Yer seviyesinden yaklaşık 452 metre yükseklikte bulunan bu yapıtlar, dünyanın en yüksek ikiz binaları olmakla beraber aynı zamanda dünyanın en yüksek 5. yapıtları arasında yer almaktadır. Binanın dış yüzeyi cam ve çelikle kaplıdır, iç yüzeyi ise islami mimarinin en güzel haliyle bezenmiştir. Bu da Malezya'nın kültür değerlerine sahip çıktığının bir göstergesidir. Bu binalar 88 katlıdır. Eğer Petronas İkiz Kulelerine giderseniz  41. kattaki muazzam gökyüzü köprüsünü doyasıya izlemenizi ve burada resimler çekmenizi şiddetle öneririm.

KL Kulesi

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/malezya-kuala-lumpur-kulesi-11952766.jpg

Bukit Nanas orman rezervi bölgesinin tepesine yapılmış 421 metre yüksekliğinde bir kuledir. Bulunduğu yer bakımından yağmur ormanlarının içinde bulunan kule olma özelliğine sahiptir. Ayrıca dünyanın en yüksek 7. telekomünikasyon kulesidir. Binanın 276 metre yükseklikte bir gözlem yeri bulunmaktadır. Buradan şehrin güzelliğini yağmur ormanlarının içinden seyretmenin keyfini yaşayacaksınız. Ayrıca bu gözlem noktasında 360 derece dönen restoran da bulunmaktadır. Burda yapmanızı tavsiye edeceklerim az çok anlaşılmıştır. Gözlem kulesinin keyfini çıkarabilir, bu restoranda yemek yiyebilir ve KL kulesinin etrafında yer alan poni at gezintilerine çıkabilirsiniz.

Batu Mağaraları

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/malezya-batu-magaralari-46468344.jpg

Lord Maruga'nın 43 metrelik heykelinin yanında başlayan 272 basamakla devam eden eden mağaralardır. Bu mağaralar 3 tane olup dünyanın tapınak mağaraları olarak bilinmektedir. Hindular için önemli olan bu mekanlar hinduların her gelişinde Lord Maruga'ya saygıdan getirilen adaklarla biz turistler için tam bir şölenle geçmektedir. Thipusam festivallerinde (Hinduların dini ritüeli) buraya gelmenizi tavsiye ederim. İşte o zaman bu mağaraları iyi ki ziyaret ettim dieyecek ülkenin kültürünü de yakından görmüş olacaksınız.

Çin Mahallesi (Küçük Hindistan)

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/malezya-cin-mahallesi-kucuk-hindistan-18415419.jpg

Eski klan evlerinin ve tapınaklarının bulunduğu bu bölge alışveriş mekanlarıyla hint müziğinin doldurduğu caddesiyle cıvıl cıvıl rengarenk bir bölgedir. Bu bölge Malezya içinde Hindistan'ı anımsattığı için Küçük Hindistan adını almaktadır. Burda hindu tapınağından çeşitli pazar mekanlarına birden fazla eğlence durağı vardır.

Aquaria KLCC

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/aquaria-klcc-81995023.jpg

Kuala Lumpur'un kongre merkezinin en son katında bulunan dev bir akvaryumdur. En son teknolojiyle donatılmış bu akvaryum 5000 den fazla canlının sergilendiği büyüleyici bir yerdir. Adeta size denizin altındaymışsınız hissi veren bu yerin bir diğer güzelliği Petronas İkiz Kulelerine yürüme mesafesinde olmasıdır.

Aquaria KLCC size bir su dünyası macerası sunuyor üstelik ıslanmadan. Attığınız ilk adımdan itibaren Asya'nın tropikal sularından yağmur ormanlarına kadar bir serüven yaşayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Bu akvaryum hakkında anlatılacak o kadar çok şey var ki. Mesela rahatlıkla yüzen kaplan kum köpek balıklarını, dikenli vatozları, deniz kaplumbağalarını ve diğer deniz canlılarını tüm gerçekliğiyle seyredebilirsiniz. Ayrıca hayvanların yemek vaktinde dalgıçların balıkları beslemesini izleyebilir hatta belirlenen dokunma bölgelerinde bu canlılara dokunabilirsiniz.

Jalan Tuanku Abdul Rahman

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/jalan-tuanku-abdul-rahman-79038249.jpg

Bazen Jalan Tar olarak adlandırılan bir nevi alışveriş yolu olan bu yol, savaş öncesi zamana ait evlerin bulunduğu, eskiden bulunan mağazalar ile saygın alışveriş noktalarındandı. Şuan ise turistlerin ilgisini çeken, mağazaların bulunduğu ve pazar ortamının hakim olduğu bir cadde konumdadır.

Burada eski alışveriş kültürüyle alışveriş yapıp kemer altı yollarda yürüyebilirsiniz. Jalan Tar'da gümüşten altına, koleksiyonlardan mağazalara kadar herşeyi bulabilirsiniz. Bu dar yol üzerinde Sogo Alışveriş Merkezi ile Majo Junction Alışveriş Merkezi bulunmaktadır. Burada sevdiklerinize ve kendinize alabileceğiniz hediyeleri rahatlıkla bulabilirsiniz.

KL Kuş Parkı

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/malezya-kl-kus-parki-70357034.jpg

Perdana Botanik Bahçelerinde bulunan KL Kuş Parkı Kuala Lumpur'a 10 dakika mesafededir. Bulunduğu yer bakımından huzurlu ve doğal bir park olan KL Kuş Parkı, 200 yerel ve yabancı kuş türünün barındığı ve 5000 den fazla kuşa da ev sahipliği yapan bir parktır. Bu parkın ayırıcı özelliği diğer parklar gibi kuşların ayrı kafeslerde değil, özgürce uçuyor olmalarıdır.

Bu parkta gezebilir, resimler çekinebilir, ördeklerden guguk kuşlarına, deve kuşlarından atmacalara birçok kuş türünü gözlemleyebilirsiniz. Son olarak bu parkta 12:30 ile 15:30 arası düzenlenen kuş gösterilerini kaçırmamanızı tavsiye ederim.

İslami Sanatlar Müzesi

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/malezya-islami-sanatlar-muzesi-7482788.jpg

Son zamanlarda islami sanatlara duyulan ilginin artmasıyla belkide, Malezya farkını ortaya koymak için 1998'de Asya'daki en büyük islami sanat müzesine ev sahipliği yapmıştır. Bu müze 30.000 metrekarelik alana kurulmuştur. Perdana Botanik Bahçesinin ağaçları arasında dehşet verici güzelliğiyle ilgi toplayan bir müzedir.

Müze 7 binden fazla esere ev sahipliği yapmaktadır. İslami sanat eserlerinin bulunduğu benzersiz bir kütüphanenin ev sahipliği yaptığı mistik bir dünya izlenimi yaratan bir müzedir. Sergilenen sanat eserleri çok küçük mücevherlerden tutun da Mekke'deki Mescidi Haramın en büyük ölçekli modeline kadar bulunmaktadır. Buradaki amaç islami mimariyi doğru tanıtmaktır.

Milli Anıt (National Monument)

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/08/malezya-milli-anit-national-monument-82599161.jpg

Ülkenin komünizm tehlikesine karşı verdiği mücadelede hayatını kaybedenleri selamlamak ve onurlandırmak için yapılmış bir saygı anıtıdır. Milli Anıt alanı içinde bir destek almadan durabilen dünyanın en büyük bronz heykellerinden biri bulunmaktadır. Bu heykel Washington D.C. deki ünlü Iwo Jima heykelinin yaratıcısı Felix de Weldon tarafından 1966'da yapılmıştır. Dikdörtgen taban üzerinde 7 bronz insan figürü bulunmaktadır. Bu 7 insandan her biri ayrı bir niteliği ifade eder. Cesaret, liderlik, fedakarlık, güç, ihtiyat, birlik ve ızdırap.

Malezya'yı Tanıtan Kısa Film

Malezya Gezilecek Görülecek Yerler
5 TOPLAM 7 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...