Türkiye’de tatil yerleri genellikle sahil ve çevresi olmaktadır. Özellikle yaz tatilinin en belirgin sembolü olan plajlar, hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından büyük ilgi görmektedir. Bizde Türkiye'nin En Güzel 30 Plajını sizler için listeledik.

Temiz, ferah ve sakin plajlar yaz tatilinizi unutulmaz bir anıya dönüştürecektir. Hele bir de doğa ile bütünleşen bir yeşillik içerisinde ise bütün senenin yorgunluğunu silmeye yetecektir. Dolayısıyla tatile gidilecek yerler araştırması yapılırken mutlaka plajları da göz önünde bulundurulmalıdır. En güzel tatil yerleri ülkemizde yer almaktadır ve artan turist oranına bakıldığı zaman tüm dünya bunu bilmektedir. Dolayısıyla Türkiye'nin en güzel 30 plajı ve diğer zenginlikleri keşfedildiği zaman, huzur ve güneşli bir tatilli çok da uzaklarda aramaya gerek kalmayacaktır. Bu amaca kaynak niteliğinde olan yazımızda ise, sizin için Akdeniz’den Ege’ye, Ege’den Karadeniz’e uzanan bir araştırma ile Türkiye’nin en güzel 30 plajını detaylı açıklamaları ile birlikte derledik;

Barbaros Koyu / Gökova (Bodrum-Datça)

Bu tatilde rotayı Ege sahilleri yapmak isteyenler için Barbaros Koyu, başlı başına bir armağan olacaktır. Betonların henüz ulaşamadığı doğa bir alan olan Barbaros, misafirlerine huzur dolu bir atmosfer sunmaktadır. Turkuazın en berrak hali ve Gökova körfezine bakan manzarası ile en iyi sahiller arasında yer almaktadır. Doğallığının en büyük etkeni ise henüz imar bölgesi olmayan Yalıçiftlik bölgesinde bulunmasıdır. Su seviyesi bakımından da oldukça ideal niteliklere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Sevdikleriniz ile birlikte ferah bir tatil yapmak istiyorsanız, bu koy size bir tatilden beklediğiniz tüm güzellikleri sunacaktır.

Akyarlar Plajı / Bodrum

Yine Ege sahilleri bünyesinde yer alan Akyarlar plajı, size her an görsel şölen sunacaktır. Birçok doğal güzellik ve sayısız plajı ile tatilcilere ev sahipliği yapan Bodrum’da yer almaktadır. Her daim tertemiz olan denizinin en önemli özelliği ise; suyun günde yedi kez değişiyor olmasıdır. Bu sayede berraklığını ve hijyenik özelliğini hiç kaybetmemekte, ferah bir tatilin ana merkezi olmaktadır. Denizi sığ yerler arasında yer almasından dolayı çocuklu aileler tarafından da tercih edilmektedir. Bu plajda yüzerken yeşilin en doğal tonlarına da aşina olunacaktır.

Çeşme \ İzmir

İzmir’in Çeşme bölgesinde bulunan Ilıca, hoş doğası ve berrak denizi ile Türkiyenin en iyi plajları arasında yer almaktadır. Suyu biraz dalgalıdır ancak seviyesi yüksek değildir. Denizi sığ oteller bakımından da oldukça zengin olduğu için özellikle yüzme bilmeyenler tarafından tercih edilmektedir. Plajın büyük bir kısmı otellerin bünyesinde olsa da giriş için otelde kalma zorunluluğu bulunmamaktadır. Yaz tatilinin keyfini Ege sahilleri konforu ile doyasıya çıkartabilirsiniz.

Patara Plajı \ Antalya

Türkiye’nin en iyi sahilleri arasında yer alan Patara plajı, çarşaf gibi deniz ve harika atmosferi ile kartpostal görüntü oluşturmaktadır. 12 kilometre boyunca devam eden ve Akdeniz sahilleri bünyesinde yer alan bu plaj, Antalya’da bulunmaktadır. Bir antik kent ile birlikte bulunuyor olması bu bölgeye tarihi bir değer kazandırmaktadır. Tertemiz sularının dalgalarla birleşen manzarası, ince kumları ve kendine has doğası yaz tatilinizi harika bir deneyime dönüştürecektir. Rüzgarlı bir bölge olduğu için su sporlarına da fırsat tanımaktadır. Deniz keyfinden arta kalan zamanlarda tarihi dokusunun tadına varabilir, kültürel birikiminizi arttırabilirsiniz. Eğlence, doğa ve tarihi birleştiren bir bölge olduğu için aynı zamanda Türkiye’de en güzel tatil yerleri arasında yer alacaktır.

Ölüdeniz \ Muğla

Türkiyenin en güzel denizi denildiği zaman akla gelen ilk yerlerden biri de kuşkusuz Muğla’ya bağlı, Fethiye ilçesinde bulunan Ölüdeniz olacaktır. Çarşaf gibi deniz ve mavinin en güzel görüntüsü ile hem yerli hem de yabancı turistlerin beğenisini kazanmaktadır. En denizi sığ yerler arasında olmakla beraber sakin plajlar arasında yer alır. Yaz sezonunda ziyaretçi sayısı oldukça fazladır. Buna rağmen geniş bir alana sahip olduğu için çok kalabalık hissettirmemektedir. Benzeri nadir bulunan kumsalı ile yıllar önce dünyanın en güzel kumsalı seçilmiştir. Bu nedenle sadece Türkiyenin en güzel plajları arasında değil dünyanın en güzel plajları arasında yer alır. Özellikle balkan ülkelerden yoğun turist akınına uğramaktadır. Yeşillik bakımından da oldukça zengin olduğu için tatilcilere temiz hava, bol oksijen imkanı sunar. Berraklığı o kadar fazladır ki denizin dibini görmek dahi mümkün olabilir. Yemyeşil atmosfer ve içinizi yenileyecek temiz hava eşliğinde yüzerken, üzerinizden uçan yamaç paraşütlerini de izleme fırsatı yakalayacaksınız. Tabiat parkıdır; giriş ücreti de hem öğrenci hem de yetişkinler için uygundur.

Muğla Gezi Rehberi  
İLGİLİ HABER

Muğla Gezi Rehberi

Sarımsaklı Plajı \ Ayvalık

Balıkesir ilimizin Ayvalık ilçesinde bulunan Sarımsaklı plajı, Türkiye'nin en güzel sahilleri listesine kolayca girebilir. Marmara sahilleri boyunca uzanan 7 kilometrelik alana yayılmıştır. Plaj, içerisinde bulunan kafeterya, büfe gibi imkanlarla gelişmiş bir hizmet vermektedir. Suyu oldukça temiz, ılık ve berraktır. Kumsalı oldukça geniştir ve ilçe merkezine yakın bir konumdadır. Genellikle çocuklu aileler tarafından tercih edilmesindeki en önemli etken ise, denizi sığ plajlar sıralamasında başlarda geliyor olmasındandır. Derin bir suya sahip olmadığı için yüzme bilmeyen kişiler de rahatlıkla yüzme keyfini yaşayabilir. Tatil yapılacak yerler incelendiği zaman Sarımsaklı plajı, Ege ve Akdeniz’e göre daha ekonomik bir tercih olabilir. Bu plaja giden yerli ve yabancı turistler, Türkiye’de gezilecek yerler listesinde büyük bir önemi olan Ayvalık’ı da tanıma fırsatı yakalayacaktır.

Kelebekler Vadisi \ Fethiye

Huzurun tüm renklerini bir arada bulabileceğiniz Kelebekler Vadisi, Fethiye’nin en büyük zenginliklerinden birini oluşturuyor. Çarşaf gibi deniz, turkuaz rengi ve berraklığı ile ziyaretçilerini büyülemektedir. Bünyesinde Türkiye’nin en güzel koyları bulunan ve tam anlamıyla doğa harikası olan bu devasa yer, sadece denizi ile değil tüm coğrafyası ile ziyaret edilmeye değecek niteliktedir. Türkiye’de en güzel tatil yerleri Fethiye’de ise Kelebek Vadisi en güzeli sayılabilir. Etrafında bulunan yüksek kayalar, yemyeşil ormanlar ve kalabalıktan uzak plajlar ile en güzel tatil bölgeleri arasında yer alıyor. Sadece yüzme için değil aynı zamanda birçok doğa sporu için de imkan tanıyor. Günümüze kadar doğal yapısını korumuş, daha sonra ise tamamen imara kapatılmıştır. Kelebekler Vadisi’nin ismi ise sembolik değildir. Vadinin iç kısımlarına doğru yürüdüğünüz takdirde 80 tür çeşit çeşit kelebeklerle karşılaşacaksınız. Kelebeklerin bulunduğu ortamda sessiz olmak çok önemlidir ve karşınıza çıkan tabelalar sizi sürekli uyaracaktır. Akdenize dökülen şelale de mutlaka ziyaret edilmeli, kanyon etrafında bol bol yürüyüş yapılmalıdır. Kelebekler vadisi, en güzel sahiller bakımından oldukça zengin bir bölgedir. Koy turu ile birçoğunu ziyaret edebilirsiniz. Şövalye Adası, Dalyan ve Akvaryum gibi sakin plajlar, hoş bir görünüm sergilemektedirler.

Kaputaş Plajı \ Antalya

Türkiye’nin en güzel koyları arasından öne çıkan Kaputaş Plajı, özellikleri ve görüntüsü ile Antalya’nın zenginliklerinden biri olmaktadır. Konum olarak Kaş ve Kalkan arasındaki yolda bulunur. Parlak turkuaz rengiserin denizi ise bu koyun tek güzelliği değildir. Etrafını sarp kayalıklar sarmış, hoş bir görüntü oluşturmuştur. Denizin etrafında keyif dolu samimi anlar yaşarken kendinizi en güzel tatil köyleri içindeymiş gibi renkli ve canlı hissedeceksiniz. Dalgaların sesi, renklerin birbirine olan uyumu ve temiz aksesuarları ile huzur dolu anlar yaşatmaktadır. Karayolu üzerindeki basamaklar yardımı ile 187 basamak indiğiniz zaman kendinizi bu kartpostalın içinde bulacaksınız. En önemli özelliği ise; altından kanyon suyu aktığı için yaz aylarında suyun serin ve temiz olmasıdır. Plaj kısmında kumlar ve çakıl taşları birleşik şekilde yer alıyor. Plaja giriş ücretsiz ancak aksesuarların kiralanması için ücret alınıyor. Soyunma kabini, büfe ya da şezlong gibi tüm ihtiyaçlarınızı plaj içinde karşılamanız mümkün olacaktır.

Kaputaş plajının içinde yer alan mağarada ise çok eskiden fokların yaşadığı biliniyor. Bu da plajı daha gizemli ve ilgi çekici hale getirmektedir. Mağarayı yakından gözlemleyebilmek için tekne kullanmanın şart olduğunu biliyoruz. Doğallığı bozulmamış bu saf plajın Türkiyenin en güzel plajları arasında ilk sıralarda yer aldığı söyleniyor. Hatta dünya çapında da ilgi çekmekte birçok yabancı turisti ağırlamaktadır.

Kilyos Plajları / İstanbul

Bu yaz ilgi odağınız İstanbul plajları ise Kilyos; doğası, güneşi ve birçok imkanı ile size yetecektir. Konum olarak Avrupa yakasında, Sarıyer ilçesine bağlı olarak bulunmaktadır. Yaz sezonu olduğu zaman hem İstanbul içinden hem de yakın çevreden yoğun ziyaretçi almaktadır. Türkiye’de tatil yerleri genel olarak çok kalabalıktır. Hele ki İstanbul’da ise yoğunluk daha da fazla olacaktır. Bu nedenle Kilyos plajları kalabalıktan uzak plajlar arasında olmasa da ferah bir atmosferi vardır. Denizi dalgalı olduğu için su sporları için uygundur. Aynı zamanda Marmara sahilleri denilince akla ilk gelen plajlar olacaktır. Artan kalabalık ve yaz coşkusunun da etkisi ile yaz aylarında eğlenceler düzenlenir, ünlü isimlerin de katıldığı konserler ile bir festival alanı oluşturulur. Sabaha dek süren eğlenceleri ile magazin dünyasında da sık sık yer almaktadır.

Kilyos plajları, hem aileler hem de gençler tarafından tercih edilmektedir. Bu noktada uygun plaj seçimi önem kazanıyor. Eğer tatilinizi arkadaşlarınızla beraber geçirmek istiyorsanız Babylon, Suma gibi plajlar tercih edilmelidir. Müzikli partiler, tatili daha renkli bir hale getirecektir. Aileler ise TırmataBeach gibi damsız girilmeyen sakin plajları daha çok tercih etmektedir. Giriş ücreti 50-60 tl arasında değişmekle birlikte çoğu denizi kum olan plajlar listesindedir. Özellikle UzunyaBeach, kumsalı ile ün kazanmıştır.

Şile / İstanbul

İstanbula yakın en iyi plajlar ve tatile gidilecek yerler genellikle Şile çevresinde bulunur. Yine Marmara sahilleri içinde yer alan ve İstanbul’un bir ilçesi konumunda olan Şile, yaz sezonu boyunca özellikle İstanbul Anadolu yakası sakinlerinin kaçamak noktasıdır. İstanbula yakın plajlar arasında yer almasından dolayı ulaşım kolaylığı sağlamakta, günü birlik tatilin ana merkezlerinden biri olmaktadır. Bazen çarşaf gibi deniz sunar bazen de hırçın bir denizi vardır. Bu nedenle özellikle çocuklu aileler her an dikkatli olmalıdır. 

Uzun sahil şeridi ile en iyi kumsalı olan plajlar açısından da zengindir. Halk plajı sıcak aylarda her zaman kalabalıktır ancak sakin şerit olarak bilinen konumda yer alan Massha Şile, sakin plajlar arasındadır.Bu plajda huzur dolu sessiz bir atmosferi korumak için 50 kişi kontenjan sınırı konulmuştur. Bu nedenle Türkiyenin en sakin plajları arasında yerini koruduğunu söyleyebiliriz. Herkesin bildiği Ayazma Halk plajı ise ücretsizdir ancak tahmin edildiği üzere oldukça kalabalıktır. Bunun dışında en iyi kumsalı olan plajlar arasında ince kumu ile Şile Uzunkum plajı gösterilebilir. Yaklaşık bir kilometrelik büyük bir plaj olduğu için kumsalı da oldukça geniştir. Genel olarak özetlemek gerekirse; Şile denizinin ılık, ferah ve kumsal alanı bakımından zengin olduğu söylenebilir. Ücretli plajlar tercih edildiği takdirde daha sakin ve kaliteli bir ortam oldukça keyifli olacaktır. Fiyatlar genel olarak 20-60 TL arasında değişmektedir.

İnkumu Amasra / Bartın

Batı Karadeniz sahilleri güzelliklerini size cömert bir şekilde sunan İnkumu Amasra plajı, oldukça uzun ve büyük bir plajdır. Bartın’ın İnkumu beldesinde bulunur ve genellikle Bartınlı aileler tarafından ziyaret edilir. Buna rağmen yakın illerden de sık sık ziyaretçi almaktadır. Tatil yapmak isteyenler için belde içerisinde, fiyat aralığı değişen birçok otel ve pansiyon bulunmaktadır. Dolayısıyla en güzel tatil bölgeleri içinde rahatlıkla yer alabilir. Yaz aylarında yoğun ziyaretçi sayısına rağmen geniş alanından dolayı kalabalıktan uzak plajlar arasındadır. Temmuz ve ağustos aylarında rahat bir şekilde yüzülebilir. Dalgalı bir deniz olmasından dolayı yüzme bilmeyenler dikkatli olmalıdır.

İnkumu plajının uzun sahilinde yürüyüşler yapılabilir, yemyeşil bitki örtüsünün içinde gün batımı seyredilebilir. Liman olmadığı için deniz tamamen açık bir şekilde görünmektedir. Tüm bu sakin aktivitelerin yanı sıra çeşitli eğlencelere de ev sahipliği yapmaktadır. Bununla birlikte restoran, büfe, otel gibi birçok olanakları bulunmaktadır. Konum olarak Amasra’ya 45-50 dakikalık uzaklıktadır. Sadece plajı değil beldesi de ziyaret edilmeye değer bir güzellik taşımaktadır.

Kalkın Plajı / Akçakoca - Düzce

İstanbula yakın en iyi plajlar listesinde Akçakoca önemli bir yer edinmiştir. Tertemiz denizi, bol oksijeni ve yemyeşil doğası ile kaliteli plajlara ev sahipliği yapmaktadır. Kalkın plajı, ilçe merkezine sadece 5 dakika uzaklıkta olmasından dolayı ulaşımı rahattır. İlçe sakinlerinin yanı sıra başka yerlerden de ziyaretçi aldığı için temmuz ve ağustos aylarında kalabalık olabilir. Denizi sığ plajlar içinde olduğu için özellikle çocuklu aileler çoğunlukta olmaktadır. Kum plaj sığ deniz ile çocuklar için bir oyun alanına dönüşmektedir. Sığ olmasına rağmen dalgalı bir deniz olduğu için her zaman dikkatli olunmalıdır.

Büyükada / İstanbul

Gürültü ve kalabalıktan bunalanlar için en iyi plajlar İstanbul Büyükada’da yer almaktadır. Tek vapur ile ulaşım kolaylığı şehir sakinleri için cezbedicidir. Yerli ve yabancı turistlerin etkisi ile her geçen yıl imkanlarını daha da arttıran plajlar, parti ve festivaller ile son derece eğlencelidir. Büyükada plajlarını özel kılan en önemli faktör ise Türkiye temiz denizler sıralamasında önlerde olmasıdır. Sağlık kurumunun yaptığı test ile temizliği onaylanan Büyükada’da güvenle yüzülebilir, Türkiye’nin en güzel koyları keşfedilebilir. Hem aileler hem de gençler için uygun plajlar bulunmaktadır. Tertemiz kumlar arasında yazın keyfini çıkartmanın ücreti ise 25-40 TL arasında değişmektedir. Genellikle plajların gölge yerlerinde, piknik yapmaya müsait yeşil alan da bulunmaktadır. Yörükali, Aya Nikola, Prenses Koyu ve Kumsal Aile, en çok sevilen plajlarındandır.

Çıralı Plajı \ Antalya

Akdeniz sahillerinde ferah bir yaz tatili geçirmek isteyenler rotayı Antalya Çıralı plajına çevirebilir. Sadece plaj değil aynı zamanda spesifik doğal güzelliği ile en güzel tatil bölgeleri arasındadır. 3 kilometre boyunca uzanan sahili ve Yanartaş dağında daimi yanan doğal gaz ateşi ile mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. Adı da bu yanaş taştan dolayı ‘’çıralı’’ olmuştur. Bolca yeşil, temiz hava, oksijen ve özellikle carettacarettalar, bu plajı özel yapan asıl unsurlardır.

Antalya Gezi Rehberi  
İLGİLİ HABER

Antalya Gezi Rehberi

Deniz kaplumbağalarından dolayı sit alanı olarak kabul edilmiştir. Plaj, imara açılmadığı için doğal yapısını hiç bozulmadan korumakta, ziyaretçilerine yapaylıktan uzak bir tatil deneyimi yaşatmaktadır. Milyonlarca yıldır bünyesinde bulunan canlılar, geceleri kendini gösteren yanar taş, şelaler ve akarsular, olimpos antik kenti, bu plajın çevresini daha da zengin hale getirmektedir. Tekne turu ve balık tutma gibi birçok aktiviteye de elverişlidir. Denizi kum olan plajlar arasında sayılsa da hafif taşlık da denilebilir. Suyu serin bir plajdır. Çıralı plajı ziyaretçileri, hem yaz atmosferini tadacaktır hem de tarihin dokusunu keşfedecektir.

Bozcaada Akvaryum Koyu / Çanakkale

"Türkiye’nin en güzel koyları Bozcaada’da," desek karşı çıkan pek fazla kişi olmayacaktır. Akvaryum koyu ise akla gelen ilk isimlerden biri olacaktır. Kendine has atmosferi ve mimari yapısı ile birçok dizi ve filme konu olan Bozcaada, akvaryum koyu ile çeşit çeşit güzelliği bir arada sunuyor. Serin sularına kendinizi attığınız zaman balıklarla karşılaşacak, aynı anda isminin de neden ‘akvaryum’ olduğunu anlayacaksınız. Oldukça doğal bir yapısı bulunan bu koyda hiçbir plaj aksesuarı bulunmamaktadır. Bu nedenle şezlong, havlu, şemsiye gibi ek malzemeleri dışarıdan getirmeniz gerekmektedir. Dalış sporcuları tarafından da yoğun olarak kullanılan bir koydur. Balık çeşitliliği ve doğal ambiyansı bu koyu son derece özel hale getirmektedir. Adını özellikle son yıllarda sıkça duyurduğu için direk minibüs seferleri ile ulaşım sağlamak mümkün olmuştur. Butik otelleri ile en güzel tatil köyleri de yakın çevrede yer almaktadır.

Kemerköy Plajı \ Rize

Karadeniz sahilleri bünyesinde yer alan Kemerköy Plajı, Türkiye temiz deniz plajları arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Oldukça temiz ve berrak bir suyu vardır. Dezavantajı ise kum yerine taşlarla kaplı olmasıdır. Bu taşlar ince bir yapıya sahip olsa da bu durumdan zarar görmemek için mutlaka giderken bir deniz terliği götürülmelidir. Rize merkeze sadece 15-20 dakika uzaklıktadır ve en sakin plajlar arasında rahatlıkla gösterilebilir. Uzun bir plaj olduğu için günbatımında yürüyüş yapmak keyifli bir aktivite olacaktır. Son yıllarda kendini geliştirmiş, kafe ve büfe gibi hizmetler de sunmaya başlamıştır.

Belcekız Plajı \ Fethiye

Doğal zenginlik açısından bakıldığı zaman en iyi kumsalı olan plajlar, genellikle Fethiye’de bulunur. Turkuaz rengi berrak denizi, temiz havası ve upuzun kumsalları ile yaz sezonunun ana merkezlerinden biridir. Fethiye’nin tüm bu özelliklerini bünyesinde toplayan Belcekız Plajı, Fethiye tatiliniz için öne çıkan seçeneklerden olacaktır. Hem deniz kalitesi hem de çeşitli imkanlar bakımından oldukça kaliteli bir plajdır. Keyifli bir şekilde yüzmenin yanı sıra doğa yürüyüşü, her çeşit su sporu ve hatta yamaç paraşütü gibi aktiviteler de tatilinizi renklendirecektir. Özellikle plajın hemen yukarısında, paraşüt yapanların oluşturduğu manzarayı izlemek çok eğlencelidir. Şezlong ve şemsiyeler ücretsiz olarak kiralanmaktadır. Bünyesinde büfe yer alsa da biraz pahalı olduğu için ihtiyaçlarınızı yanınızda götürmek daha ekonomik olacaktır.

Ovabükü Plajı \ Datça

Berraklığı ve rengi ile Türkiyenin en güzel denizi Datça’da olabilir. Bu doğa harikası bölgede yer alan Ovabükü plajı, tatil yapmaya müsait geniş bir koyda yer almaktadır. Akdeniz’e doğru açılan güzellikleri, sizi de hiç olmadığınız kadar ferah hissettirecektir. Temmuz, ağustos aylarında en güzel mevsimini yaşamaktadır. Hem plaj olarak hem de bulunduğu ilçenin konumu olarak, en güzel tatil bölgeleri içerisinde yer alır. Suyunun derinliği az olduğu için aileler tarafından kum plaj sığ deniz olarak bilinmekte ve tercih edilmektedir. 600 metre civarı alanı kapladığından dolayı en güzel kumsalı olan yerler arasındadır. Denizi kum olan plajlar, birçok eğlenceli aktivite için elverişli olduğu için özellikle çocuklar ve gençler tarafından beğeni kazanmaktadır. Datça’nın en güzel koylarından biri olan bu muazzam tatil yeri, Datça merkeze yaklaşık 5-10 dakika uzaklıkta yer almaktadır.

Amos \ Bozburun - Marmaris

Muğla’nın Marmaris ilçesinde yer alan Bozburun, unutulmaz bir tatil için ideal seçeneklerden biri olacaktır. Tertemiz havasının zindeliği içindeyken, doğanın sesinden başka hiçbir şey duymayacaksınız. Kalabalıktan uzak yapısı ile Türkiyenin en sakin plajları arasında yer almakta, geçmişten bugüne bozulmamış doğallığı ile ziyaretçilerini şaşırtmaktadır. Gündüzleri mavinin tüm tonlarını yakalayabilir, geceleri de tertemiz gökyüzünde kumsalda uzanarak yıldızları izleyebilirsiniz. Çadır kurmak için de son derece elverişlidir. Tüm bu doğal güzelliklerin yanı sıra Amos antik kenti ile tatilinizi kültürel bakımdan da daha verimli hale getirebilirsiniz. Türkiye’de gezilecek yerler açısından değer taşıyan önemli bir mirastır. Bir de gelmişken Kumlubük’e uğradığınız zaman pişman olmayacaksınız. Bu plajda hem eğlenceli bir tatil yaşayacaksınız hem de konumunun avantajlarını değerlendirerek kültürel birikiminizi arttıracaksınız. Otobüs ile ulaşım imkanı bulunmamaktadır, özel araç şart. Son olarak; plaja giriş ücretsizdir ve hemen yakınında restoran yer almaktadır.

Bozburun: Cennet Köşesi  
İLGİLİ HABER

Bozburun: Cennet Köşesi

İztuzu \ Dalyan

Denizi ve plajı kum olan yerler, her zaman yaz sezonunun gözdelerinden olmaktadır. Taş yerine kum olduğu zaman konforlu bir plaj deneyiminin yanı sıra, birçok eğlenceli aktiviteler de yapılabilir. Muğla’nın Dalyan beldesinde bulunan bu plaj, 4’5 kilometreye varan uzunluğu ile Türkiye’nin en güzel plajlarından biridir. Carettacaretta yumurtaları ile ün kazanmış hatta halk arasında ‘’kaplumbağa plajı’’ adı verilmiştir. Asıl en önemli özelliği ise tatlı su ve tuzlu su arasında bulunmasıdır. Bunun gibi birçok kendine has yapısı olan bu plajda doğal zenginliği sonuna kadar hissedeceksiniz. Sezon başlamadan önce oldukça sakin olmaktadır. Bahar ayından itibaren tekne gezintileri yapılabilir. Denizin dalgalı yapısından dolayı özellikle yüzme bilmeyenler temkinli hareket etmelidir. Plaja giriş ücretlidir. Şezlong ve şemsiyelerden de ayrı ücret alınmaktadır.

Badavut Plajı \ Ayvalık

Marmara sahillerine yaz coşkusu katan bu harika plaj, Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde yer almaktadır. Bulunduğu ilçenin en güzel plajı olarak bilinmekle beraber temmuz ve ağustos aylarında kalabalık olmaktadır. Suyunun berraklığı sayesinde bazen içinde yüzen balıklar ve denizin dibi görülebilir. Çeşitli sualtı canlılarını incelemek için ideal plajlardan biridir. Ziyaretçilerini için plajı özel yapan en önemli özellik de suyun kalitesidir. Tertemiz kumsalında keyifli vakit geçirilebilir, çarşaf gibi deniz maviliğini seyre dalabilirsiniz. Denizi diğer yerlere göre oldukça soğuktur. Serin ve dalgasız suyunda yüzmek, ince kumlarında uzanmak özellikle sıcak günlerde dinginlik vermektedir. Koyun doğal hazinesi de ilgi çekicidir. Bünyesinde yer alan kayalıklarda sarımsak taşı çıkarılmaktadır. Orman yürüyüşüne müsait bir doğal alanı vardır. Konum olarak Sarımsaklıya birkaç kilometre uzaklıktadır. Şezlong ve şemsiyeler ücretli kiralanmaktadır. Çevresinde çeşitli kafeteryalar bulunmaktadır.

Huzur Ve Tarih Dolu Cunda Adası  

Kleopatra Plajı / Alanya

Alanya’nın ve tüm Akdeniz’in doğa harikası Kleopatra plajı, Türkiyenin en güzel plajları 2019 listesinin başında gelecek doğal zenginliğe sahiptir. Tertemiz denizi, upuzun kumsalı ve en güzel karelerin yakalanacağı manzarası ile hayran bırakmaktadır. Yaz sezonunda binlerce yerli ve yabancı turist gelmektedir. Özellikle kalabalığın son noktaya ulaşmadığı temmuz-ağustos aylarının dışında suyu kristal kadar berraktır. Denizi ve plajı kum olan yerler içinden en kalitelisi sayılabilir; kumlar ince yapılıdır ve vücuda yapışmaz. Denizi dalgalı, tuzlu ve derindir. Dolayısıyla çocuklu aileler ve yüzme bilmeyenler tarafından pek tercih edilmez.

Şezlong ve şemsiyeler ücretli, diğer plajlara nazaran biraz pahalıdır. Şişme yatak kullanılarak sadece gündüzünün değil gecesinin de keyfi çıkarılabilir. Plajda yapılan eğlenceler ve yakınında yer alan diskolar ile hareketli bir gece hayatı vardır. Şişme yatak getirerek sahilde konaklayan birçok turiste rastlayabilirsiniz. Ek olarak, Alanya kalesine çıkmalı ve Damlataş mağarası ziyaret edilmelidir. Plaja yürüme mesafesinde olan bu harika yerler, Alanya’nın en önemli zenginliklerindendir.

Palamutbükü \ Datça

Muğla’nın Datça ilçesinde bulunan Palamutbükü, Türkiye temiz denizler denilince akla gelen ilk yerlerden biridir. Temiz ve serin sularında yüzmek zindelik kazandıracaktır. Yerli ve yabancı turistlertarafından tercih edilmekte, yaz sezonunun ana merkezlerinden biri olmaktadır. Konaklama imkanı yaz-kış her mevsimde bulunmaktadır. Su berraklığı maksimum seviyededir. Yüzen balıkları dahi rahat bir şekilde görebilirsiniz. En kalabalık olduğu zamanlarda bile suyu tertemizdir. Hızla derinleşen bir denizi vardır. Atmosferinin en keyifli yanı ise; küçük işletmeleri ile kasaba havası oluşturmasıdır. Sezon ayları hariç oldukça sessiz ve dinlendirici bir sahildir. Kalabalık zamanlarda küçük olmasının verdiği dezavantaj ile biraz gürültülü olabilir. Denizin içinde yer alan çakıl taşları zaman zaman rahatsız edici olabilmektedir. Bunun dışında birçok restoran ve kafeterya da bulunmaktadır. Bazı restoran ve otellerde belli bir harcama yaptığınız zaman şezlong ve şemsiye ücreti de alınmamaktadır. Manzarası ile oluşturduğu görüntü, tatilinizi anlamlandıracak bir güzelliğe sahiptir.

Kabak Plajı \ Fethiye

Fethiye Ölüdeniz ile arasında sadece 19 kilometre bulunan Kabak Plajı, Fethiye’nin koylarından birinde yer almaktadır. Muhteşem bir görüntüye sahip Kabak koyu, zenginliği ile büyüleyici bir özelliğe sahiptir. Kızıl çam ormanları içinde bulunmasından dolayı oksijen oranı yüksektir. Zindelik ve dinginlik vermenin yanı sıra hoş bir manzara oluşturmaktadır. Jeolojik yapısı ile kendine has bir atmosferi vardır. Yaklaşık 300 metre yükseklikten akan Aladereşelalesi vardır. Bunun dışında sarp kayalıklar, akarsular ve tüm bu güzelliklerin arasında kalan plajı ile mest etmektedir. Plajı, çakıllı bir yapıya sahiptir. Gürültüden uzak yapısı ile sakin plajlar arasında yer alan Kabak koyu, yogacılar tarafından da tercih edilmektedir. Huzur verici doğal ortam içerisinde bungalovda kalınabilir, çadır kurulabilir.

Likya yolu üzerinden yürüyerek şelalenin sesini dinlemek, mis kokulu çam ağaçlarının arasında gezinmek, tertemiz denizinde manzara eşliğinde yüzmek ve birbirinden lezzetli köy kahvaltılarını tatmak sizin için bütün yılın yorgunluğunu alan bir terapi olacaktır.

Kabak plajına Ölüdeniz üzerinden tekne kullanılarak da ulaşılabilir.

Günlüklü Plajı \ Fethiye

Unutulmaz bir yaz tatili yaşamak istiyorsanız; Türkiye’de en iyi tatil yerleri listenizde Fethiye mutlaka olmalıdır. Hem doğal hem de tarihi güzellikleri ile baştan aşağı bir hazine olan bu ilçe, her adımınızda size ayrı bir güzellik sunacaktır. Günlüklü plajı da Fethiye’nin kendine has plajlarından biridir. Aynı isme sahip koy bünyesinde, karayolu üzerinde bulunur. Ağaçlarla çevrili olduğu için hamak, piknik gibi birçok keyifli aktivite yapılabilir. Koya giriş için ücret alınmaktadır. Şezlong ve şemsiye için de yine ayrı ücret alınmaktadır. Bu nedenle sakin plajlar arasında sayılabilir. Suyu temiz ve berraktır. Tertemiz ağaç kokusunun içinde yüzdüğünüz zaman içinizi ferah bir his kaplayacaktır. Suyu derin olmadığı için yüzme bilmeyenler için uygun bir yerdir. Denizi sığoteller kadar konforlu olmasa da kurulan çadırlar ile sahil kenarında keyif dolu bir gece geçirilebilir.Elektrik ve su gibi ihtiyaçların karşılanması için hizmet verilmektedir.Bunun dışında hemen yakınında birçok otel ve pansiyon imkanı da vardır. Bu plaja Fethiye merkezden kalkan dolmuşlara binilerek ulaşılabilir.

Ortakent Plajı \ Bodrum

Türkiyenin en güzel plajları 2019 yılı yaz sezonunda da ziyaretçilerini bekliyor. Yaz tatilcilerinin başkenti olan Bodrum’da ise popülaritesini koruyan beldelerden biri Ortakent’tir. Yürüyüşe ve su sporlarına müsait upuzun sahili ile öne çıkmaktadır. Bir kısmı halk plajı olarak ayrılmıştır, geriye kalan kısmı ise özel olarak işletilmektedir. Halk plajında giriş ve şezlong ücreti alınmamaktadır. Ücretsiz olan kısmı yaz aylarında aşırı kalabalık olduğu için deniz masmavi ve berrak görüntüsünü zaman zaman kaybedebilir. Gürültü ve yoğunluktan dolayı özellikle temmuz ve ağustos aylarında iyi bir tatil için kesinlikle tavsiye edilmez. Sahilin daha sakin kısımlarında ise oldukça keyifli vakit geçirilebilir. Normal şartlarda denizi, şeffaflığı ile akvaryumu aratmayan bir berraklığa sahiptir. Özel tesislerde su sporu eğitimleri dahi verilmektedir. Hem plaj hem de denizin içi incecik kumla kaplı olduğu için, en güzel kumsalı olan plajlar arasındadır. Serin bir suyu vardır, ancak yaz güneşi altında bu durum avantaj olacaktır. Bodrum ve Ortakent merkezden dolmuş kullanarak ulaşılabilir.

Kurfallı Plajı \ Ağva

Belki en iyi plajlar İstanbul içinde değildir ama çok yakınında olabilir. İstanbul plajları söz konusu olduğu zaman Ağva, ilk akla gelenlerden biri olacaktır. Her mevsim hafta sonu kaçamaklarının yapıldığı enfes bir yer olarak bilinse de yaz sezonu da oldukça hareketli geçer. Ağva’ya bağlı Kurfallıplajı da İstanbul’un Şile ilçesine bağlıdır ve Üsküdar’dan kalkan otobüsler ile kolay bir şekilde ulaşım sağlanabilir. Karadeniz esintisi hissedeceğiniz Ağva yollarında, kendinizi birbirinden farklı tonlarda yeşillerin arasında bulacaksınız. Plaj, sakinlik ve temizlik açısından Ağva’nın en özel plajlarından biridir. İstanbula yakın plajlar genellikle kalabalıktır ancak Kurfallı diğer plajlara göre sakindir. Bu nedenle denizi ve kumsalı temizdir. Arkadaşlarınızla ya da ailenizle rahat rahat vakit geçirmeye müsait bir ortamı vardır. Tek dezavantajı, dalgalı bir denizi olmasıdır. Yüzme bilmeyenler dikkatli olmalı, suyun içinde fazla ilerlememelidir.

Uzun süre vakit geçirmeye müsait olduğu için dinlendirici özelliği olan nadir plajlardan biridir.Dalga sesi ve temiz havası ile şehir gürültüsünden kaçmak isteyenler için huzur noktası kabul edilebilir. Kamp için uygun bir alandır. Özellikle geceleri daha da sessizleştiği için kaliteli bir ortam oluşmaktadır.

İncekum \ Silifke

Akdeniz sahilleri güzelliğine Antalya kadar elbette ki Mersin’de sahiptir. Hatta Türkiye’de en iyi tatil yerleri bu şehirdedir. Denizi, tarihi, mutfağı ve sımsıcak atmosferi ile tatil ve turizm sektöründe önemli bir yer edinmiştir. İncekum plajı, Mersin’in Silifke ilçesinde yer alır. Berrak denizinin dibini dahi görebilirsiniz. Kıyı kısmında çakıl taşları olsa da ince kum çoğunluktadır. Bu sayede kaliteli bir yüzme deneyimi yaşayabilirsiniz. Genellikle aileler tarafından tercih edilen bir plajdır. Şezlong ve şemsiyenin yanı sıra piknik malzemeleri de kiralanmaktadır. İçinde birçok imkan mevcuttur. Şirin kafesinde oturarak dinlenebilir, akşamüstü serinliğinde sıcak bir gözleme ile gününüze lezzet katabilirsiniz.

Sivrice \ Çanakkale

Çanakkale’nin Sivrice bölgesinde yer alan bu plaj, bir kilometreye yaklaşan uzunluğu ile halka hizmet vermektedir. Suyu, Türkiye temiz denizler sıralamasında yer alacak bir berraklığa sahiptir. Bu olumlu özellikleri ile Çanakkale, Türkiye’nin en iyi sahilleri arasında yer alır. Bu sahillerin bünyesinde yer alan Sivrice de genellikle sakin ve huzurlu bir plajdır ancak temmuz ve ağustos aylarında oldukça yoğun olabilir. Bünyesinde yer alan bazı lokantalarda yemek yiyebilir, bu sayede şezlong ve şemsiye gibi malzemeleri ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Serin suyunda yüzmek, tatilinize canlılık katacaktır. Yalnız kum plaj değildir, bu durum özellikle çocuklu aileler için dezavantaj oluşturabilir.

Sivrice’de akşamüstü hafif rüzgar eşliğinde gün batımını izlemek ise en güzel aktivitelerinden biridir. Dağların arkasında oluşan kızıl görüntüyü izlemek dahi günün yorgunluğunu atmanıza yetecektir. Tesislerinde konaklama imkanı bulunmaktadır.

Akbük Koyu \ Muğla

Harika manzarası ve bozulmamış tabiatı ile hem ülkemiz hem de dünya çapında değerini arttırmış, Dünya Bankası tarafından koruma altına alınmıştır. Gökova körfezinde yer alır. Dört bir yanı doğal bir hazine olan bu koy, mutlaka ziyaret edilmelidir. Koya ulaşan yol dahi çam ağaçlarıyla çevrili olduğu için hoş bir manzara sunar. İmar yapımına kesinlikle izin verilmediği için otel, kafe ya da restoran inşası bile yapılmamıştır. Kendine has denizi tertemiz ve son derece berraktır. Aniden derinleşebildiği için daima temkinli olmak gerekir. Bunun dışında taşlık bir yapıya sahip olması kimileri için dezavantaj sayılabilir. Giderken deniz ayakkabısı götürmek şart olacaktır. Genellikle sakin bir koydur fakat her yerde olduğu temmuz ve ağustos aylarında kalabalıklaşır. Bu artışta yabancı turistlerin de etkisi vardır.

Bu koyda dinginlik veren masmavi denizin her anı bambaşka bir manzara sunmaktadır. Akşamüstü koyun etrafında yürüyüş yaparak keşif yapılabilir. Konaklama imkanları yakın çevrede mevcuttur. Özellikle bungalovlar, tercih edilmektedir. Sevdiklerinizle birlikte çadırda konaklamak da unutulmaz bir anı olacaktır.

BONUS

Kuşadası Görülmesi Gereken Yerler  
Türkiye'nin En Güzel 30 Plajı
5 TOPLAM 4 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...